امام جمعه محترم :حادثه مسجد گوهرشاد در واقع سند تاریخی غیرتمندی مردم مسلمان ایران است(خطبه های ۱۵ تیرماه)

امام جمعه محترم :حادثه مسجد گوهرشاد در واقع سند تاریخی غیرتمندی مردم مسلمان ایران است(خطبه های ۱۵ تیرماه)

امام جمعه محترم :حادثه مسجد گوهرشاد در واقع سند تاریخی غیرتمندی مردم مسلمان ایران است(خطبه های ۱۵ تیرماه)
چکیده:

متن کامل خطبه های نماز جمعه ۱۵ تیرماه ۹۷ جزیره کیش به امامت حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده

متن کامل خطبه های نماز جمعه جزیره کیش ۱۵تیر ماه ۱۳۹۷ – مصلی بزرگ کیش

        

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول :

خودم و همه ی شما برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت و سفارش می کنم . موضوع بحث ما در خطبه ی اول پیرامون خطاب های قرآنی بود , یکی از خطاب های قرآنی که با خطاب « یا ایها الذین آمنو » آغاز شده است. مربوط به آیه ۵۴ سوره مائده است . خداوند متعال در این آیه شریفه خطاب به مومنین می فرماید که : ای کسانی که ایمان آورده اید , هر کس ا زشما از آیین و دین خودش باز گردد و گرفتار ارتداد در دین شود , باید بداند که به خداوند ضرر و زیان نمی زند بلکه تمام زیان و ضرر بخ خود شخص مرتد بر می گردد . خداوند متعال در آینده جمعیت و قومی  را می آورد که این جمعیت و گروه دارای پنج ویژگی هستند : اولا کسانی هستند که خدا را دوست دارند و خدا نیز آنها را دوست دارد . ثانیا این ها کسان یهستند که در برابر مومنان متواضع هستند . ثالثا در برابر کفار نیرومند هستند . رابعا این ها در حال جهاد فی سبیل الله هستند , خامسا این ها کسانی هستند که از دفاع از حق , از ملامت هیچ ملامت کننده ای نمی هراسند . ما راجع به این آیه شریفه هفته قبل و خطبه ی قبل نکاتی را بیان کردیم , یکی از مسائلی که مفسرینبه طور مفصل در آن درذیل این آیه شریفه پرداخته اند این است که مراد از این قومی که خدا جانشنین افراد مرتد قرار می دهد چه کسانی هستند , مفسرین در کتاب های تفسیر مفصل راجع به این بحث , بحث های فراوانی را کرده اند .

مصادیق گوناگونی را بیان کرده اند , که من در این فرصت به سه مصداق از مصادیقی که مفسرین بزرگوار ما برای این واژه ی قوم آورده اند اشاره می کنم . اولا : گروهی از مفسرین معتقدند که منظور از این گروهی که در آینده می آید و از دین خدا دفاع می کنند . امیرالمومنان (ع) و پیروانش هستند , در احادیث فراوانی که این احادیث هم از طریق شیعه و هم ا زطریق اهل تسنن به ما رسیده است . در احادیث داریم که این آیه در مورد امیرالمومنان (ع) است . ظاهرا در برخی از این احادیث آمده است که امیرالمومنان (ع) در جریان فتح خیبر است . در برخی از احادیث دارد که این آیه در مورد امیرالمومنان (ع) در مبارزه با ناکسین , قاسطین , و مارقین است . یعنی در مبارزه با جنگ افروزان جنگ جمل , جنگ افروزان سپاه معاویه و در مبارزه با خوارج در جریان فتح خیبر و جنگ خیبر , عزیزان مستحضر هستند که پیامبر عظیم الشان اسلام , فرماندهان مختلفی را فرستاد برای فتح قلعه ی خیبر اما هیچ کدام از آنها نتوانستند خیبر را فتح کنند بعد از عدم توانایی فرماندهان , رسول گرامی اسلام یک شبی در جمع سپاه اسلام سخنرانی کردند و فرمودند : فردا من پرچم را به دست کسی می دهم که این ویژگی ها را دارد . اولا : او خدا و رسول خدا را دوست دارد , ثانیا خدا و رسول هم او را دوست  دارند . او شخصیتی است که کرار غیر فرار است . پی در پی به دشمن حمله می کند و هیچ گاه از برابردر مقابل دشمن نمی گریزد , او شخصیتی است که از میدان جنگ بر نمی گردد مگر اینکه خداوند متعال به دست او پیروزی رتا نصیب مسلمانان کند و فردا این پرچم را به دست حضرت علی (ع) داد . برخی از مفسرین شیعه بر اساس این کلام رسول گرامی اسلام که فرمودند : این آیه بر امیرالمومنان (ع) و بر پیروان او تطبیق می کند . این یکی از مصادیق آیه شریفه ی ۵۴ سوره مائده است . باز در روایات  ما مصداق دیگری را بیان کرده است .

این مصداق هم خیلی جالب است برای ما ایرانیان . باید توجه کنیم و مژده و افتخاری است برای ما . برخی از مفسرین می فرمایند , منظور از این قوم و مصداقی از مصادیق این قوم , جناب سلمان فارسی و هم وطنان ایشان هستند . در روایت داریم که یکی آمد محضر رسول گرامی اسلام حضرت محمد (ص) , از رسول گرامی اسلام سئوال کردند که این آیه ( آیه ۵۴ سوره مائده ) مربوط به چه کسی است . نوشته اند که جناب سلمان کنار رسول خدا بود , رسول گرامی اسلام با دستشان روی شانه ی سلمان فارسی زدند و فرمودند مراد از این آیه و این قومی که می آیند , این آقا یعنی سلمان فارسی و یاران و هموطنان او هستند . یکی از مفسرین بزرگوار اینجا یک استفاده ی خیلی جالب کرده است و آن اینکه این کلام رسول گرامی اسلام در واقع پیشگویی است از اسلام آوردن ایرانیان . هنوز آن زمان ایران مسلمان نداشت , اما رسول گرامی اسلام پیشگویی می کند از اسلام آوردن ایرانیان . از تلاش ها و کوشش های پر ثمر ایرانیان برای پیشرفت اسلام در زمینه های مختلف و بعد از اینکه رسول گرامی اسلام این کلام را فرمودند , حضرت باز ادامه دادند و فرمودند : اگر دین بسته به ستاره ثریا شده باشد معلق به ستاره ثریا باشد , یعنی دین اگر در آسمان ها هم قرار گرفته باشد , مردانی از فارس آن دین را در اختیار می گیرند . این افتخاری برای ما ایرانیان است که مردم ایران ۱۴۰۰ سال قبل رسول گرامی اسلام این مژده را داده است که ایرانیان اگر لاز باشد دین را در آسمان ها هم جستجو می کنند و دین را به دست می آورند . در برخی از روایات به جای کلمه ی دین , اگر علم در آسمان ها باشد , اگر علم در دور دست ها باشد , مردانی از فارس آن را در اختیار خواهند گرفت . اما مصداق سومی که مفسرین محترم  برای این آیه « آیه ۵۴ سوره مائده » بیان کرده اند می فرمایند منظور از این قوم , امام زمان (عج) و یارانش است . یعنی در آینده در آخرالزمان امام زمان و یاران او می آیند و از دین دفاع می کنند . و چهارمین نظر و مصداق که یکی از مفسرین معاصر ما بیان کرده است که نظر بسیار کامل و جامعی است این است که منظور از این قوم , همه ی افرادی که دارای ویژگی های ۵ گانه مطرح شده در آیه باشند , شامل همه ی آن گروه ها خواهد شد هر کسی که بعد از نزول آیه ۵۴ سوره مائده به دنیا آمده باشد و این ۵ ویژگی را داشته باشد , شامل او خواهد شد . ایشان می فرماید که : این آیه شامل حرکت های جهادی و اسلامی در ایران و کشورهای دیگر خواهد شد . بر اساس نظریه این مفسر بزرگوار , گروهی می آیند که این ها خدا را دوست دارند و خدا هم آن ها را دوست دارد می تواند حرکت مردم عزیز ایران اسلامی باشد , حرکت جهادی رزمندگان ایران اسلامی باشد . می تواند حرکت جهادی نیروهای حزب الله باشد . هر حرکت جهادی که دارای این ویژگی های ۵گانه باشند این ها در واقع مصداقی از آیه شریفه ی قرآن هستند .

خطبه ی دوم

بار دیگر خودم را و برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی سفارش و دعوت می کنم. تقوای همه جانبه انسان را به سعادت و آرامش می رساند , تقوای همه جانبه یعنی اینکه انسان در هر حوزه ای که قرار گرفت  تقوای مربوط به آن حوزه را رعایت کند در حوزه سیاست , تقوای سیاسی را رعایت کند , در حوزه ی علم تقوای علمی را رعایت کند و در حوزه ی اقتصاد تقوای اقتصادی را رعایت کند . یکی از مصادیق تقوای اقتصادی این است است که ما از وضعیت بازار سوء استفاده نکنیم , خوشابحال بازاریانی که از وضعیت های مختلف بازار سوء استفاده نمی کنند . اهل گران فروشی نیستند , گران فروشی اثرات بسیار مخرب و منفی هم بر جامعه و هم بر افراد گران فروش دارد, اولا گران فروشی موجب فشار و ستم به افراد محروم جامعه می شود , ثانیا باعث می شود که انسان گران فروش از دعای محرومان بی بهره شود , ثالثا باعث می شود که جامعه گرفتار اضطراب و نگرانی روانی شود . و رابعا آرامش را از مردم صلب می کند . امیدوارم که اهل تقوا باشیم آن هم تقوای همه جانبه , در هر حوزه ای که قرار گرفتیم تقوای متناسب با آن حوزه را رعایت کنیم . روز ۲۱تیرماه سالروز قیام خونین مسجد گوهر شاد است که این روز را روز ملی عفاف و حجاب نامگذاری کرده اند . حادثه مسجد گوهرشاد در واقع سند تاریخی غیرتمندی مردم مسلمان ایران است . مردم مسلمان ایران نشان دادند که غیرتمند هستند . ملت ایران نشان داد که برای دین و آیین و برای ناموس خود تا پای جان ایستاده است .

این حادثه بسیار دردناکی بود که سال های سال از این حادثه می گذرد اما هرگز این حادثه فراموش نخواهد شد . من یک گزارش خیلی کوتاه در حد حوصله ی خطبه از جریان کشف حجاب توسط رضاخان و بعد هم اتفاق مسجد گوهر شاد عرض می کنم . اولااین نکته را باید دقت کنیم که نقش رضا خان در بحث کشف رحجاب نقش یک مجری بود . یعنی او اجرا کننده ی دستورات دیگران بود . بحث کشف حجاب یک بحث بسیار عمیق است که محصول تفکرات دین ستیزانه ی غرب است . غربی ها برای اینکه دین را از بین ببرند . آمدند به حجاب حجمه کردند . و اولین مسئله ی دینی و ضروری ترین ضروریات دین را یعنی بحث حجاب را مورد حجمه قرار دادند. و مسئله کشف حجاب برای غربی ها یک راهبرد اساسی برای رسیدن به اهداف استعماری بود . آنها این را یک راهبرد می دانستند . آنها برای اینکه به اهداف استعماری خود برسند معتقد بودند باید از حجاب عبور کرد . باید حجاب را نابود کرد . باید حجاب جوامع اسلامی و بانوان اسلامی را از بین برد و این را هم خیلی راحت در کتاب های خودشان نوشته اند و اقرار می کنند . یکی از جاسوسان انگلیسی که سال ها در قالب یک مسلمان در کشورهای اسلامی جاسوسی می کرد شخصی است به نام « همفر» که مجموعه ی خاطرات جاسوسی او چاپ شده است و به فارسی هم برگردان شده است . او بطور صریح این مسئله را در کتاب خاطرات خودش آورده است . من بخشی از کتاب خاطرات این جاسوس انگلیسی را می خوانم که ببینید آنها نگاهشان به مسئله حجاب چگونه است . او می گوید که یکی از نقاط قوت و نیرومندی اسلام و یکی از علل پیشرفت مسلمانان حجاب است . این را یک مسلمان نمی گوید , یک ایرانی نمی گوید . کسی که در جامعه اسلامی زندگی می کند نمی گوید . بلکه یک جاسوس انگلیسی که آمده تا جامعه ی اسلامی را بشناسد و شناخت کافی به جامعه اسلامی و نقاط قوت و ضعف جامعه اسلامی را پیدا کند . او می گوید که از نقاط قوت و نیرومند اسلام , حجاب زنان است . این حجاب باعث جلوگیری از فساد و روابط نامشروح می شود . ایشان در ادامه می نویسد باید برای رسیدن به اهداف استعماری خود , نابودی حجاب را در راس اقدامات وزارت مستعمرات انگلیس قرار داد. او باز در این زمینه می نویسد در مسئله ی بی حجابی زنان باید کوشش فوق العاده به عمل آوریم تا زنان مسلمان به بی حجابی و رها کردن چادر مشتاق شوند و بعد از کشف حجاب ماموران ما به دنبال گسترش فساد در جامعه اسلامی باشند . این نگاه غربی ها است به مسئله ی حجاب بنابراین نقش رضا خان یک نقش مجری بود و بحث کشف حجاب محصول تفکرات دین ستیزانه ی غرب است . اما رضا خان برای اینکه نقشه ی غرب را اجرا کند دو اقدام مهم انجام داد . این را باید توجه کنیم اولا او برای اینکه جامعه ی اسلامی را برای این تغییرات بنیادین آماده کند , اولین کاری که کرد اقدامات علنی و عملی برای کشف حجاب بود .

یکی از کارهایی که انجام داد در سال ۱۳۱۳ وقتی که دانشگاه تهران تاسیس شد در جریان افتتاحیه دانشگاه تهران دستور داد که دختران دانشجو بدون حجاب در کلاس درس حاضر شوند . در شیراز در پایان جشن عده ای از دختران بر روی صحنه رفتند و کشف حجاب کردند . حکومت رضا خان این قبیل رفتارها بطور علنی و عملی برنامه ی کشف حجاب خود را اجرا کردند . اولین کاری که رضا خان کرد . بحث اقدامات علنی و عملی است که این بسیار خطرناک است . اما از این خطرناک تر اقدام بعدی رضا خان است و آن اینکه , کشف حجاب را به عنوان یک قانون در مجلس شورای ملی آن زمان تصویب کرد . و تصویب این قانون کشف حجاب درواقع نقطه ی عطفی بطور علنی و رسمی و قانونی بر علیه حجاب می باشد . خب این اتفاقات افتاد , مردم ایران مردم معتقدی بوده اند , مردم بزرگواری هستند . علما قیام کردند مردم ثیام کردند , اعتراضات سراسری شروع شد و مخصوصا د رمشهد گروهی از مردم متدین آمدند در مسجد گوهرشاد اعتصاب  و اعتراض کردند . شعار دادند . متاسفانه ماموران دولتی به دستور رضا خان به مسجد گوهرشاد و مردم حمله کردند . برادران و خواهران گرامی دقت کنید . این روز که روز ملی عفاف و حجاب است پشت این قضیه خون های زیادی ریخته شده است , برای دفاع از حجاب . خواهران گرامی , خون های زیادی بر زمین ریخته شده است . طبق نقل : ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار نفر را  در این قضیه به شهادت رسانده اند . نوشته اند ۵۶ کامیون جنازه ها و حتی زخمی های مسجد گوهرشاد را برداشتند و در خندق های اطراف مشهد , این ها را دفن کردند . حجاب جز ضروریات دین است . حجاب دستور تمام ادیان آسمانی است . حجاب مقدمه حیا و عفاف است . اگر کسی م یخواهد با عفت و پاکدامن و با حیا باشد باید حجاب را رعایت کند . حجاب آثار مثبتی در جامعه دارد . خواهران گرامی , فرزندان عزیز ما , دختران بزرگوار ما باید به حجاب اهمیت دهند . حجاب اولا مایه آرامش روانی جامعه است . ثانیا باعث استحکام پیوند خانوادگی است . ثالثا باعث استواری بنیان اجتماع است . و رابعا باعث ارزش و احترام زن است . خامسا باعث ماندگاری فرهنگ تقوا و عفاف و پاکدامنی است . من یاد و خاطره شهدای بزرگوار مخصوصا شهدای مسجد گوهرشاد را گرامی می دارم و درود می فرستم به ارواح طیبه شهدا. ۲۵ شوال سالروز شهادت امام صادق (ع) است . رئیس مکتب تشیع و مظهر تشیع . در مورد امام صادق و خانه امام صادق , این تعبیر زیبا را در تاریخ نوشته اند . خانه امام صادق مثل جامعه است .

جامعه یعنی دانشگاه , یک دانشگاه بود . امام یکی از کارهای بسیار مهمی را که انجام دادند حوزه ی وسیع علمی و دانشگاه بسیار بزرگی را بوجود آوردند . در رشته های مختلف امام صادق (ع) شاگرد داشتند . در علوم نقلی و علوم عقلی و تعداد شاگردانشان تا ۴۰۰۰ هزار نفر نوشته اند . یعنی امام صادق (ع) چهار هزار نفر شاگرد داشتند و تربیت کردند . امیدواریم که بتوانیم از دریای معارفی که امام (ع) عرضه فرموده است ما بهره مند شویم . من جا دارد که در این فرصت از بازار و بازاریان محترم جزیره کیش که در این آزمون اقتصادی بسیار موفق عمل کردند تقدیر و تشکر کنم . انصافا بازار کیش نشان داد که بازار نمونه ای است که می تواند همیشه همراه با نهادهای انقلابی و مذهبی و همراه با نظام اسلامی باشد . از همراهی بسیار هوشمندانه و خردمندانه بازاریان جزیره با نهادهای انقلابی و مذهبی و نظام اسلامی در این دوران سخت اقتصادی کمال تشکر را دارم . یکی از راههای مقابله با حجوم اقتصادی به دشمن حمایت از کالای داخلی است . سعی کنیم از کالای داخلی استفاده کنیم . برادران و خواهران گرامی . این را جزو وظایف خودمان قرار دهیم . حساس باشیم . اگر در مغازه ای وارد شدیم , اولویت را با جنس ایرانی قرار دهیم . البته حمایت از کالای ایرانی هم وظیفه دولتمردان است و هم وظیفه آحاد مردم و این سره و روش علما و مفاخر ایران در دوران معاصر بوده است . من یک نمونه از مفاخر ایران , از شهدای بزرگ ایران را امروز عرض می کنم نگاه کنید ببینید چقدر این مرد بزرگ در آن زمان بحث حمایت از کالای ایرانی را اهمیت می داد. و بارها بر استفاده از کالای ایرانی تاکید می کرد . مرحوم شهید نواب صفوی (رض) رهبر فدائیان اسلام , ایشان در یکی از جلسات سخنرانی شان در تهران نوشته اند یک چراغی که ساخت کشورایران بود . در دستش گرفت و به مردم نشان داد . از مردم خواست به جای استفاده از تولیدات غربی و خارجی از کالای ایرانی استفاده کنند . سالروز کشف کودتای نوژه بر علیه جمهوری اسلامی ایران , روز ۱۹ تیر است که من فقط خیلی کوتاه اشاره می کنم . اولا اصل کودتای نوژه سند تاریخی است بر اثبات دشمنی آمریکا با ملت ایران و کشف معجزه گانه این کودتا نشانگر حمایت الهی از انقلاب اسلامی ایران است . امیدوارم که ان شاءالله قدردان نظام اسلامی باشیم .

والسلام علیکم و رحمه الله َ

نویسنده: سید مرتضی مهدوی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۴/۱۵
بازدید: ۷۱۴