حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده:مردم نشان دادند هیچ فشار سیاسی و اقتصادی آنها را از امام حسین علیه السلام جدا نمی کند.(خطبه های۹۷/۶/۳۰)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده:مردم نشان دادند هیچ فشار سیاسی و اقتصادی آنها را از امام حسین علیه السلام جدا نمی کند.(خطبه های۹۷/۶/۳۰)

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده:مردم نشان دادند هیچ فشار سیاسی و اقتصادی آنها را از امام حسین علیه السلام جدا نمی کند.(خطبه های۹۷/۶/۳۰)
چکیده:

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۳۰ شهریورماه ۹۷ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده امام جمعه محترم جزیره کیش– مصلی بزرگ کیش

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۳۰ شهریورماه ۹۷ کیش به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

بررسی ۴ موضوع برای تحلیل دقیق قیام امام حسین علیه السلام :

۱- شناخت شخصیتهای مؤثر عاشورا اعم از مثبت و منفی

۲- اهداف قیام امام حسین علیه السلام

۳- نحوه قیام و کارهایی که در این قیام صورت گرفت

۴- نتایج و آثار و پیامدهای قیام امام حسین علیه السلام

 بیداری جامعه اسلامی یکی از آثار و پیامد های قیام حسینی

در ادامه آثار بیان شده قیام حسینی در هفته قبل دومین أثر بیداری جامعه اسلامی بود که محصول آن قیامهای خونینی بود که در جهت بیداری جامعه خفته پیش آمد.

در واقع قبل از قیام امام حسین علیه السلام جامعه اسلامی آن روز در خوابی فرو رفته بود که موجب حکمرانی حاکمانی که بویی از اسلام نبرده بودند شده و در ید ظلم امویان بود.

الیته با دقت در عاشورا روشن می شود که بیداری اسلامی مخصوص بعد عاشورا نبوده بلکه از زمان حرکت امام و حین قیام این بیداری بوجود آمد.

نمونه هایی از بیداری افراد از زمان حرکت و در حین قیام:

جناب زهیر و حر که قبل از حرکت و قیام امام در جبهه اسلام ناب نبودند و بعد دیدار با امام بیدار می شوند و جانفشانی می کنند.

بعد قیام امام حسین علیه السلام هم حرکتهای فردی و هم جمعی که بصورت سازمان یافته بود در جهت بیداری اسلامی بوجود آمد.

 

دو نمونه از قیامهای انفرادی

حمید بن مسلم می گوید خانمی از قبیله بکر بن وائل دیدم که با شوهرش در لشکر عمر بن سعد بود و وقتی دید دشمن در حال حمله به خیام هست بیدار شده و برای دفاع از خیمه ها بسوی خیام حرکت کرد و فریاد زد ای قبیله بکر آیا دختران رسول خدا غارت شوند و شما آرام باشید. فقط از خدا باید تبعیت کرد و فریاد می زد یا لثارات رسول الله(ای خونخواهان رسول خدا) بپا خیزید.

یکی دیگر عفیف عضدی بود که دو چشم خود را در رکاب امام علی علیه السلام از دست داده و جانباز در راه اسلام بود که در حین سخنرانی ابن زیاد بعد از واقعه عاشورا در مسجد کوفه فریاد زد ای کذاب و فرزند کذاب! فرزندان أنبیاء را به قتل می رسانید و بر منبر مؤمنان نشسته و اینگونه جسورانه حرف میزنید که این حرکت شجاعانه عفیف عضدی موجب شد سرش را از تنش جدا کردند.

یکی دیگر از آثار عاشورا إحیای نظارت اجتماعی و أمر به معروف و نهی از منکر

إحیای نظارت اجتماعی و امر به معروف و نهی از منکر در اثر تأثیر پذیری از قیام امام حسین علیه السلام صورت گرفت که خداوند متعال طبق آیه ۱۱۰ سوره آل عمران جامعه ای که این أثر در آن زنده باشد را برترین جامعه می خواند.

۴ اثر إحیای أمر به معروف و نهی از منکر از قیام حسینی:

۱- قیام توابین در کوفه

۲- قیام مردم مدینه

۳- قیام زید بن علی بن الحسین علیهم السلام

۴- قیام علویون طبرستان ایران

 

خطبه دوم:

 

اهمیت تقوا

در اهمیت تقوا همین بس که صبح عاشورا امام حسین علیه السلام در جمع یارانش اولین سفارشی که کرد دعوت به تقوا بود.

ایام حزن أهل بیت علیهم السلام است که از جمله این مصائب برای امام حسین علیه السلام مصیبت حضرت علی اکبر علیه السلام است که در مقاتل آمده وقتی همه اصحاب شهید شدند علی اکبر علیه السلام از خیمه گاه خارج و از امام اذن میدان گرفت و امام هم بی درنگ اجازه فرمودند که به تعبیر بزرگان این انفاق امام در عاشورا بود.

محرم امسال در سراسر ایران خصوصا جزیره کیش بسیار باشکوه برگزار شد که مردم نشان دادند هیچ فشار سیاسی و اقتصادی مردم را از امام حسین علیه السلام جدا نمی کند.

از هیئات مذهبی و روحانیون معزز که نقش مؤثری در برگزاری مراسمات دهه محرم داشته و همه نهادها و مسئولین که هماهنگی های خوبی در این راستا نمودند تقدیر و تشکر می کنم.

از همه عزاداران شرکت کننده در مراسم عاشورا تشکر می کنم و از اینکه نتوانستیم پذیرایی شایسته و فضای مناسبی بلحاظ سرمایشی ایجاد کنیم عذرخواهی می کنم.

مناسبتها:

هفته دفاع مقدس را گرامی می داریم و این دفاع مقدس دستاوردهای مختلفی داشته که اعتماد به نفس و خودباوری یکی از این دستاوردها بود.

دفاع مقدس یاد داد که با تکیه بر توان خود میتوان بر همه مشکلات فائق آمد.

بازگشایی مدارس و آغاز تعلیم و تربیت را به همه دانش آموزان و دانشجویان و طلاب تبریک می گویم.

طی روز های قبل برگزاری شورای آموزش و پرورش با حضور معاون وزیر محترم در جزیره را داشتیم که تصمیمات خوبی گرفته شد که امیدوارم به وعده ها وفا کنند.

از وزیر محترم آموزش و پرورش می خواهم که یکبار برای همیشه مشکلات آموزش و پرورش کیش را برای همیشه مرتفع کنند.

سالروز شکست حصر آبادان در عملیات ثامن الأئمه را گرامی داشته و به همه شهداء خصوصا شهدای این عملیات درود می فرستیم.

 

تصاویر نماز جمعه این هفته در قسمت چندرسانه ای سایت آدینه کیش (لینک ذیل)قابل مشاهده می باشد.

تصاویر نماز جمعه ۳۰ شهریورماه ۹۷

 

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۶/۳۰
بازدید: ۱۴۵۲