حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: دولتمردان باید در ساختار اقتصادی کشور اصلاح جدی انجام دهند و شجاعانه برطبق موازین اسلام و قانون اساسی عمل کنند.(خطبه های ۹۷/۶/۲)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: دولتمردان باید در ساختار اقتصادی کشور اصلاح جدی انجام دهند و شجاعانه برطبق موازین اسلام و قانون اساسی عمل کنند.(خطبه های ۹۷/۶/۲)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: دولتمردان باید در ساختار اقتصادی کشور اصلاح جدی انجام دهند و شجاعانه برطبق موازین اسلام و قانون اساسی عمل کنند.(خطبه های ۹۷/۶/۲)
چکیده:

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز دوم شهریورماه ۹۷ به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی امام جمعه موقت محترم – مصلی بزرگ کیش

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز دوم شهریورماه ۹۷ کیش به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی

خطبه اول: 

سفارش به تقوا

بحث حق و باطل و بیان ماهیت باطل طبق آیه ۱۷ سوره رعد:

خداوند متعال می فرماید:« أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَسَالَتْ أَوْدِيَةٌ بِقَدَرِهَا فَاحْتَمَلَ السَّيْلُ زَبَدًا رَابِيًا ۚ وَمِمَّا يُوقِدُونَ عَلَيْهِ فِي النَّارِ ابْتِغَاءَ حِلْيَةٍ أَوْ مَتَاعٍ زَبَدٌ مِثْلُهُ ۚ كَذلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْحَقَّ وَالْبَاطِلَ ۚ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفَاءً ۖ وَأَمَّا مَا يَنْفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الْأَرْضِ ۚ كَذلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ.»

ترجمه: «خداوند از آسمان آبی فرستاد؛ و از هر درّه و رودخانه‌ای به اندازه آنها سیلابی جاری شد؛ سپس سیل بر روی خود کفی حمل کرد؛ و از آنچه (در کوره‌ها،) برای به دست آوردن زینت آلات یا وسایل زندگی، آتش روی آن روشن می‌کنند نیز کفهایی مانند آن به وجود می‌آید -خداوند، حق و باطل را چنین مثل می‌زند!- امّا کفها به بیرون پرتاب می‌شوند، ولی آنچه به مردم سود می‌رساند [= آب یا فلز خالص] در زمین می‌ماند؛ خداوند اینچنین مثال می‌زند!»

۳ نکته قابل استفاده از آیه شریفه فوق:

۱- باطل از خودش چیزی ندارد و هستی اش وام دار حق است و اگر جایی دیدید باطلی جریان دارد بدانید به حق تکیه کرده است.

باطل مثل علف هرزیست که اگر باغبانی نبود تا درختی را آب دهد علف هرز هم رشد نمی کرد و آبی نمیخورد و انگلیست که به موجود زنده می چسبد و از خون و شیره آن رشد میکند.

اگر خدایی نبود دیگر کسی چوب و سنگ را نمی پرستید و اگر کسانی بت پرستی می کنند نشان از وجود خدایی هست و برای عبادت سراغ باطل می روند.

شهید مطهری رحمه الله در توصیف حقیقت و باطل اینچنین بیان می کند که یزید جمله ای داشت که حسین(علیه السلام )با شمشیر پیامبر کشته شده و من خلیفه پیامبر و برای دفاع حق پیامبر با حسین(علیه السلام)جنگیدم.

این حرف یزید باطل و چه کسی گفته که جانشین پیامبر است و این اعتقاد او باطل بوده ولی شهید مطهری بیان میکند که از جهتی درست گفته و آن اینکه اگر پیامبر و خدایی نبود مردم نمی آمدند در مقابل حسین صف آرایی کنند که قربة الی الله به جنگ حسین(علیه السلام)آمدند.

لذا یزید هم از این فرصت وجود پیامبر و حق و حق طلبی استفاده کرده و به جنگ با فرزند پیامبر می رود.

۲- نکته دوم از آیه فوق اینکه ویژگی باطل این است که رو قرار می گیرد و خودنمایی می کند.

در سیاست امروز هم میبینیم که آمریکا و اسرائیل وحکام خبیث منطقه جنایاتی را در یمن و.. می کنند و گفته می شود فاسد عالم را گرفته لکن اینگونه نیست و در حقیقت فساد رو قرار گرفته و عمده مردم جهان براساس فطرتشان عمل می کنند و پیروان حضرت موسی و حضرت عیسی علیهما السلام هستند.

وقتی چند مدیر یا کارمند فاسد می شوند گفته می شود فاسد در سیستم اداری فراگیر شده است در حالی که عمده مسئولین و کارمندان ما مؤمن و دلسوز و علاقه به پیشرفت نظام دارند.

وقتی مقام معظم رهبری حفظه الله می فرمایند باید به مشکلات اقتصادی توجه شود در این حین باطل می آید و دعوای سیاسی راه می اندازد.

وقتی گفته می شود باید از مردم مظلوم فلسطین حمایت کرد و یا دم از عاشورا و امام حسین علیه السلام و زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا می زنیم افرادی بیاد دوران ایران باستان و محو حق می باشند و با ظاهر سازی حق اراده باطل می کنند.

۳- با استفاده از کلام خداوند در قرآن باطل بقایی نداشته و زود از بین می رود و فقط در مقطعی خودنمایی می کند و تفاوت آن با حق اینکه باطلها متعددند و حق واحد است.

خطبه دوم:

سفارش به تقوا

امیرالمؤمنین علی علیه السلام می فرماید: مردم تقوا را پیشه کنید. تقوای آن خدایی که شما را میبیند و واجبات را انجام داده محرمات را ترک کنید که وجود شما در اختیار خداست. اگر کار مخفی کنید خداوند میبیند و آشکار باشد فرشتگان آن را ثبت می کند.

آغاز هفته دولت را گرامی داشته و به همه مسئولین و کارمندان قوه مجریه تبریک عرض میکنم و از خدای متعال توفیق روزافزون برای مسئولین مخلص و دلسوز دارم.

سیاستهای اقتصادی ما در بعد از دفاع مقدس متأسفانه مبتنی بر تفکر لیبرالی و ربا و تجمل گرایی بوده که جواب نداده است.

دولتمردان باید در ساختار اقتصادی کشور اصلاح جدی انجام دهند و شجاعانه برطبق موازین اسلام و قانون اساسی عمل کنند و چه خوب است دولت آقای روحانی شجاعانه پیشگام در ریل گذاری سیاست اقتصادی در مسیر صحیح باشد.

نیمه ماه ذی الحجه ولادت امام هادی علیه السلام را تبریک عرض می کنم. امامی که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: هرکس دوست دارد در روز قیامت حسابش آسان شود و وارد بهشتی شود که عرض آن آسمانها و زمین است تحت ولایت علی بن محمد الهادی قرار گیرد.

۱۸ذی حجه عید سعید غدیر که بزرگترین عید اسلام است را تبریک گفته و دو نکته را در این رابطه متذکر می شوم:

۱- اینکه همه وظیفه داریم در مسیر شناخت ولایت و غدیرخم مطالعه کنیم که در اهمیت آن خداوند در آیه ۳ سوره مائده چهار ویژگی مهم این روز اینچنین می فرمایدکه : در این روز کفر از دین شما ناامید شد و اکمال دین و اتمام نعمت کردم و چهارم اینکه اسلام را برای شما پسندیدم.

در کنار شیعیان بزرگانی از اهل سنت همچون طبری و خطیب خوارزمی و خطیب بغدادی و ابو سعید سجستانی اعتراف به نزول این آیه شریفه در غدیرخم و واقعه هجدهم ذی حجه در آن دارند.

۲- نکته دوم ولایت پذیری امیر المؤمنین و تبعیت از آن حضرت است.

امام راحل رحمه الله خطاب به قوا فرمود: چطور می شود مردم در روز عید غدیر به هم برسند و بگویند«الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ» و صحبت از تبعیت از ولایت نباشد.کسی که اینگونه باشد او کذب می گوید.

چگونه مدیری در این روز می تواند این ذکر را بگوید و توجه ای به کارگر نداشته باشد و این قشر زحمتکش چند ماه حقوق نگرفته باشند.

۳- جشن این عید را باشکوه برگزار کنیم و مسئولین فرهنگی و هیئات و همه مردم از الان برنامه ریزی جشن این روز عید را انجام دهند.

در زمان خلیفه دوم فردی یهودی به نزد او آمد و گفت این آیه چه روزی بر پیامبر شما نازل شده که اگر ما یهودیان این آیه را در کتابمان داشتیم این روز را جشن باشکوه می گرفتیم.

 

تصاویر نماز جمعه این هفته در قسمت چندرسانه ای سایت آدینه کیش (لینک ذیل)قابل مشاهده می باشد.

تصاویر نماز جمعه دوم شهریورماه ۹۷

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۶/۰۲
بازدید: ۱۵۰۵۲