حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: شکل گیری روحیه مقاومت در جهان مدیون امام راحل (ره)، انقلاب اسلامی و خون شهداست.(خطبه های ۹۷/۵/۱۹)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: شکل گیری روحیه مقاومت در جهان مدیون امام راحل (ره)، انقلاب اسلامی و خون شهداست.(خطبه های ۹۷/۵/۱۹)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: شکل گیری روحیه مقاومت در جهان مدیون امام راحل (ره)، انقلاب اسلامی و خون شهداست.(خطبه های ۹۷/۵/۱۹)
چکیده:

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۱۹ مرداد ماه ۹۷ به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی امام جمعه موقت محترم – مصلی بزرگ کیش

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۱۹ مرداد ماه ۹۷ کیش به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی

 

 

خطبه اول:

سفارش به تقوا و پرهیز از گناه

یکی از پیوستهای تقوا در قرآن کریم پیوند تقوا با ایمان است که امام علی علیه السلام نیز در روایتی در این رابطه می‌فرماید: ایمان درختی است که ریشه و اساس آن باور و شاخه های آن تقوا و پرهیزکاریست.

طبق آیه ۲۸سوره حدید خداوند خطاب به مؤمنین اثر تقوا را اینچنین می فرماید:

۱- بخشش خداوند دو سهم از فضل خودش به فرد متقی است.

۲- قرار دادن نور در جان متقی بگونه ای که مسیر زندگی را به او نشان می دهد.

۳- مشمول غفران الهی قرار گرفتن شخص متقی می باشد.

۴ نکته در مورد حق و باطل:

۱- معنای لغوی و تفسیری حق به وجود ثابت و ازلی و تبعیت محض از آن است.

۲- مصداق واحد و تعدد ناپذیری برای حق و آن وجود خداوند متعال است که در آیات ۶۲ سوره حج و ۳۲ سوره یونس و ۳۰ سوره لقمان نیز آن را بیان می فرماید.

۳- سؤال: اینکه اگر همه چیز غیر از خداوند باطل است پس چرا در قرآن و ادعیه میخوانیم که ائمه و پیامبران علیهم‌السلام و کتاب حق است؟

جواب: بعلت اینکه نور خداوند در آنها می‌باشد و علت علقه مؤمنین با أهل بیت و پیامبران علیهم‌السلام نیز همین است که نور خداوند در وجود آنهاست و انسان را بسوی خداوند متعال می‌رساند.

۴- حق در صحنه هستی همیشه پیروز و شکست ناپذیر است،همچنان که خداوند در آیه ۲۱سوره مجادله این مطلب را تصریح و تأکید می‌فرماید.

 

 

خطبه دوم:

روایتی از امام رضا علیه السلام در رابطه با تقوا:

«خداوند در قرآن ۳چیز را در کنار ۳چیز بیان فرموده است (که نشان از اهمیت آن موارد است):زکات همراه نماز ، شکر خداوند در کنار شکر والدین ، سفارش به تقوا همراه با سفارش به صله رحم.

مبادا دوری از خانواده ها صله رحم را به فراموشی سپارد.

ضمن تسلیت شهادت امام جواد علیه السلام در شب پایانی ماه ذیقعده، امام حسن عسکری علیه السلام در مناقب و فضیلت امام جواد علیه السلام روایتی به این مضامین می‌فرماید: وقتی این مولود به دنیا آمد بعضی از مردم می‌گفتند که جواد گندم گون هست و به پدر و مادرش شباهت ندارد و تهمت‌هایی را رواج دادند.

گروهی قیافه شناس را دعوت کردند تا تشخیص دهند ایشان فرزند کیست که وقتی آمدند به اتفاق گفتند این فرزند از اصلاب پاک و ارحام مطهر می باشد.

امام در این حین(۳سالگی) شروع به سخن گفتن نمود و در نهایت فصاحت و بلاغت فرمودند ما شکرگزار خدایی هستیم که ما را از نور خودش آفرید و ما را از همه مخلوقات برگزید و امین وحی خودش قرار داد(و ادامه روایت تا اینجا که امام جواد علیه السلام فرمود…) والله من به احوالات افراد حاضر، از گذشته و حال ایشان آگاهم…(که در این حین دست مبارک خود را جلو دهان خود گذاشته و می فرماید:)همچون اجدادم مأمور به سکوتم.

روز ازدواج امیر المؤمنین علی علیه السلام با حضرت زهرا سلام الله علیها

در روایتی از امام باقر علیه السلام آمده که پیامبر اکرم صلی ‌الله علیه و آله خطاب به مردم فرمودند:من بشری هستم مثل شما که با دختران شما ازدواج می‌کنم و دخترانم را برای شما به ازدواج در می‌آورم مگر فاطمه که امر ازدواج فاطمه آسمانی می‌باشد و به دست من نیست و خداوند در آسمانها خطاب به فرشتگان فرموده من فاطمه را به ازدواج علی قرار می دهم.

روز مقاومت اسلامی است که ضمن گرامیداشت آن، خود یکی از برکات انقلاب اسلامی بوده و البته دشمنان همیشه در طول تاریخ به هر وسیله‌ای متوسل می‌شدند تا مؤمنین را از مسیر حق دور کنند و خداوند متعال این خطر را در آیه ۳۰سوره فصلت به مؤمنین گوشزد می‌فرماید.

در دهه های قبل از انقلاب دشمنان و استکبار جهانی دنیا را قبضه کرده بود و کسی جرأت مقابله با آنها را نداشت که به برکت انقلاب اسلامی و خون شهدا و آن بزرگمرد(امام خمینی ره) روحیه مقاومت شکل گرفت.

الان شاهد آنیم که فقیرترین مردم در کشورهای عربی با تأسی از این انقلاب و ایستادگی در برابر ظلم اظهار می کنند که امثال عربستان و امارات عددی نیستند و منتظر جنگ با اسرائیل هستیم.

 

تصاویر نماز جمعه این هفته در قسمت چندرسانه ای سایت آدینه کیش (لینک ذیل)قابل مشاهده می باشد.

 

تصاویر نماز جمعه ۱۹ مرداد ۹۷

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
بازدید: ۱۸۰۴۴