حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷ و خون شهدای این روز ارکان و ستون رژیم پهلوی را متلاشی و صفوف انقلابیون را مستحکم کرد.(خطبه های ۹۷/۶/۱۶)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷ و خون شهدای این روز ارکان و ستون رژیم پهلوی را متلاشی و صفوف انقلابیون را مستحکم کرد.(خطبه های ۹۷/۶/۱۶)

حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی: قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷ و خون شهدای این روز ارکان و ستون رژیم پهلوی را متلاشی و صفوف انقلابیون را مستحکم کرد.(خطبه های ۹۷/۶/۱۶)
چکیده:

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۱۶ شهریورماه ۹۷ به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی امام جمعه موقت محترم – مصلی بزرگ کیش

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز ۱۶ شهریورماه ۹۷ کیش به امامت حجت الاسلام و المسلمین شاهچراغی

 

 

 خطبه اول:

روشهای قرار گرفتن در مسیر حق و اجتناب از باطل:

روش کهنه باطل برای گمراه کردن مردم عبارت است از کتمان حق و تدلیس حق به باطل همانند آیه ۴۲ سوره بقره که خداوند متعال می فرماید: « وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَكْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ؛ و حق را با باطل نیامیزید! و حقیقت را با اینکه می‌دانید کتمان نکنید!»

وقتی مؤمنانی در مقابل فساد مقابله و از هویت دینی خودشان دفاع می کنند، آنها را خوشنت گرا می خوانند و به حق لباس باطل می پوشانند.

در مقابل باطل خود را لباس حق پوشانده و به نام آزادی و رفاه و آسایش بی بندوباری راه می اندازند که این راه شیطان است و به خدا عرض کرده که من زشتیها را به مردم زیبا جلوه می دهم.

راههای مقابله با باطل:

۱- رعایت تقوی و انجام واجبات و ترک محرمات که خداوند متعال در آیه۲۹ سوره انفال می فرماید با تقوا می توانید حق و باطل را تشخیص دهید و از این نمونه آیات مکرر در قرآن آمده است.

۲- تمسک به قرآن و اهلبیت عصمت و طهارت علیهم السلام

امام باقر علیه السلام ذیل آیه ۱۱۴ سوره انعام [هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ إِلَيْكُمُ الْكِتَابَ مُفَصَّلًا ] می فرماید: یعنی ویژگی قرآن این است که بین حق و باطل جدایی می اندازد. همچنانکه پیامبر فرمود در فتنه های روزگار به قرآن تمسک کنید.

اما تمسک به قرآن بتنهایی نمی شود؛ چراکه در تاریخ اسلام موارد بیشماری آمده که اهل باطل مثل خوارج فقط به آیات قرآن تمسک کردند و مردم را گمراه کردند و گفتند ما حاکم نمیخواهیم و قرآن برایمان بس است.

امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمود این حرف خوارج که قانون باید از جانب خدا باشد حق است لکن از این حرف اراده باطل کردند چراکه هر جامعه ای اعم از مسلمان یا غیر مسلمان نیاز به حاکم دارد.

حقانیت علی علیه السلام و ولایت و رهبری حضرت در فرمایشات پیامبر صلی الله علیه و آله:

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «علی مع الحق و الحق مع علی». به دامان علی چنگ بزنید که علی جدا کننده بین حق و باطل است. و در ادامه می فرماید که خدایا حق را جایی به گردش دربیار که علی اونجاست. و این است عظمت علی علیه السلام و فرزندان او.

نکته آخر عقلانیت است که خداوند متعال در قرآن بسیار به آن سفارش فرموده ، همان عقلی که اسیر هوی و هوس نفسانی نباشد.

 

خطبه دوم:

پیوند تقوا و وفای به عهد:

از اهمیت وفای به عهد در مسیر تقوا همین بس که مکرر خداوند متعال در قرآن همانند آیه ۷۶ سوره آل عمران به آن سفارش فرموده است.

اهمیت وفای به عهد به حدیست که اگر انسان با خدا و پیامبر و رهبرش عهدی بسته یا حتی با همسر و هرشخص مؤمن دیگری پیمانی بسته باید به آن پایبند باشد.

موضوع وفای به عهد بقدری مهم است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در روایتی فرمود وعده، دین و حقیست و سه بار فرمودند وای بر کسی که وعده ای بدهد و به وعده اش عمل نکند!

قیام ۱۷ شهریور ۵۷ :

حادثه تاریخی و قیام ۱۷ شهریور سال ۵۷ و خون شهدای این روز ارکان و ستون رژیم پهلوی را متلاشی و صفوف انقلابیون را مستحکم کرد و زمینه اضمحلال حکومت پهلوی گردید.

۱۹ شهریور سالروز شهادت آیت الله طالقانی(ره):

آیت الله طالقانی(ره) ابوذر زمان و نمونه یک چهره روحانی پیشتاز در مبارزه با فساد و نمونه برجسته یک روحانی روشنگر بود که در زندان تبلیغ اسلام و روشنگری مینمود.

ابعاد سخنان حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب در دیدار نمایندگان خبرگان رهبری :

۱- اینکه فرمودند ما در معرض یک جنگ رسانه ای و روانی در کنار جنگ سخت اقتصادی هستیم که در این شرایط باید در کنار قوای نظام و حامی آنها بود.

۲- ایشان بعنوان یک رهبر و پیشوا و با علم و حکمت و بصیرتی که دارند(که البته آشکارست) فرمودند پایه های نظام اسلامی مستحکم و انقلاب مانند سیل خروشانیست که هیچ مانعی نمی تواند جلوی آن را بگیرد و در حال گسترش می باشد.

۳- نکته سوم خطاب به همه مردم بویژه نخبگان فرمودند که انتقاد حق مردم و همه است لکن نباید بگونه ای باشد که موجب یأس در مردم شود و ویروس بدبینی در جامعه رواج یابد.

 

موضوع عزاداری سید الشهداء علیه السلام:

در آستانه ماه محرم و عزاداری هستیم که لازم است علت قیام حضرت را بدانیم.

عزادار سید الشهداء علیه السلام به تأسی از مولایش همچنانکه حضرت در علت قیامش فرمود نمی بینید که بحق عمل نمی شود؛ باید در مسیر حق گام برداشته و مدافع مظلوم باشد.

هیچ پیامبری نتوانست کاری که امام حسین علیه السلام کرد را انجام دهد و با شهادت و قیامش خدا را به مردم شناساند و بسیاری از بزرگان و افراد معرفتشان به خدای متعال را از برکت مجالس سید الشهداء علیه السلام بدست آوردند.

عزادار سید الشهداء علیه السلام باید بداند که حرکت در مسیر حق سرانجامش پیروزیست و لو ختم به شهادت شود که این پیام عاشوراست. همچنانکه دختر أمیرالمؤمنین علی علیه السلام در مجلس یزید خطاب به او سرود فتح و پیروزی را سر داد و فرمود یزید هرچه داری به خدمت بگیر که قسم به آن خدایی که ما را با وحی شرافت بخشید خدا ما را انتخاب کرد و تو آنقدر کوچک هستی که نمیتوانی پایان ما را ببینی و ما باقی هستیم و تو و بزرگتر از تو توان صف آرای در مقابل ما را ندارد.

توصیه میکنم تا میتوانیم مجالس سید الشهداء علیه السلام را باشکوه بهتر برگزار کنیم و در این شرایط سخت اقتصادی تنها راه نجات تمسک به این خاندان است.

از تلاش عزیزان سازمان منطقه آزاد برای برگزاری این مراسمات قدردانی میکنم و این کارهاست که یک مدیر را در قلوب وارد کرده و کار او را ماندگار می کند.

 

تصاویر نماز جمعه این هفته در قسمت چندرسانه ای سایت آدینه کیش (لینک ذیل)قابل مشاهده می باشد.

 

تصاویر نماز جمعه ۱۶ شهریورماه ۹۷

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۶/۱۶
بازدید: ۵۹۲۷