خروج از برجام بازگشت آمریکا به ذات بد عهد خود بود.

خروج از برجام بازگشت آمریکا به ذات بد عهد خود بود.

خروج از برجام بازگشت آمریکا به ذات بد عهد خود بود.
چکیده:

خلاصه خطبه های نماز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۹۷ به امامت حجة الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

خلاصه خطبه های نماز جمعه روز۲۸ اردیبهشت ماه ۹۷  به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

 اولین راهکار خطاب وجوب روزه

از آنجایی که روزه داری امری سنگین و دارای سختی ست و روزه دارارن در طول روز برای انجام بسیاری از امور محدودیت دارند؛ اولین راهکاری که خداوند متعال در خطاب قرآنی : « یا أیها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام » استفاده کرده خطاب زیبا به مؤمنین است.

امام صادق علیه السلام می فرماید : لذت خطاب «یا أیها الذین آمنوا » چنان است که سختی و مشقت روزه را از بین برده است. این یک روش تربیتی است که از آن می توان در امور تربیتی استفاده برد.

 راهکار دوم:

خداوند از اصل دیگری به نام اصل عمومیت احکام نیز در بیان حکم وجوب روزه استفاده کرده است. به این معنی که اعلام نموده، عموم حکم روزه داری حتی گذشتگان را نیز در بر گرفته است. در این حال پذیرش این حکم آسانتر خواهد شد.

در کتاب تفسیر کشاف روایتی از امیرالمؤمنین علی علیه السلام روایتی نقل کرده که روزه از زمان حضرت آدم علی نبینا و آله و علیه السلام وجود داشته است.

 سومین راهکار

سومین راهکاری که خداوند متعال برای اعلام وجوب روزه داری از آن استفاده کرده است بیان فسلفه و آثار روزه است.

بیان نتیجه و اثر روزه داری رسیدن به تقوای الهی است و از طرفی مؤمنین می دانند تنها توشه ای که می تواند انسان را به رستگاری برساند تقواست؛ چرا که « فان خیر الزاد التقوی » لذا این تعلیل، مؤمنین را در به روی آوردن به روزه داری ترغیب می نماید.

  فواید روزه در نگاه دانشمندان غربی

یکی از آثار روز تندرستی ست. در برخی کشورهای غربی مثل سویس و آلمان و آمریکا بیمارستانهایی وجود دارد که با روزه درمانی بیماریها را درمان می کنند.

یکی از دانشمندان غربی می گوید: بی خطر ترین روش برای درمان بیماریها روزه درمانی ست.

کتاب « روزه روش نوین برای درمان بیماریها » اثر دانشمندی روسی ست که در صفحه ۶۵ می نویسد: از روزه برای درمان کم خونی و ضعف روده ها و سل و روماتیسم و مرض قند و بیماریهای پوستی و کبدی استفاده کرد. همین سخن را پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ۱۴۰۰ سال پیش فرمودند که : « صوموا تصحوّا» روزه بگیرید تا تندرست باشید.

  تقوا خلق انبیاء

امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند : « علیک بالتّقی فانّه خُلق الانبیاء » تقوا خلق و خوی أنبیاست، به هر میزان که واجبات را انجام دهیم و محرمات را ترک بیشتر به اخلاق أنبیاء نزدیک می شویم.

  رمضان ماه رسیدن به لشکر ایمان  

ماه رمضان ماه رسیدن به لشکر ایمان، ماه پیوستن به ملائکه و اولیای الهی و بهار قرآن است.

از برکات قرآن در ماه بهار قرآن استفاده کنیم. بر اساس روایات خواندن یک آیه از قرآن در ماه رمضان پاداش ختم قرآن در سایر ماه های سال را دارد.

  مناسبتها و وقایع أخیر

  ۱- درسهای برجام:

۱) خروج امریکا از توافق برجام، بازگشت به بدعهدی که در ذات آمریکاست بود.

۲) به دشمن و وعده های دشمن نباید اعتماد کرد. سخنی که بارها و بارها مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی یادآوری فرمودند.

۳) تنها مسیر پیشرفت کشور استفاده از ظرفیت داخلی و اقتصاد مقاومتی ست. باید بنیانهای اقتصادی کشور را محکم کرد.

۴) در صورت تصمیم به ادامه برجام مسئولین باید از کشورهای اروپایی مخصوصا سه کشور انگلیس و فرانسه و آلمان باید تضمین های محکمی گرفت.

۵) دامن زدن به اختلافات داخلی یکی از اهداف آمریکا از خروج از برجام است یک پارچگی در این برهه حساس امری ضروری ست.

۲- برنامه استقبال از ماه مبارک

     برای اولین بار جشن باشکوهی در استقبال از ماه مبارک رمضان برگزار شد که کار مشترکی از نهاد امات جمعه و منطقه آزاد بود، برگزار شد. از همه نهادهایی که در برگزاری این مراسم با نهاد امامت جمعه همکاری کردند تقدیر به عمل می آورم.

حضور اقشار مختلف و مخصوصا بانوان جزیره در این مراسم، حضوری کم نظیر بود که این حضور برای مسئولین این پیام را داشت که باید برای بانوان در برنامه های مذهبی توجه ویژه ای داشت.

۳- حضور مبلغین روحانی در کیش

     حضور بیست مبلغ فاضل از حوزه علمیه قم در کیش جزو افتخارات جزیره است. در اکثر بازارها نماز جماعت و سخنرانی و برنامه افطاری برقرار است که از طرف مردم جزیره به این روحانیون گرامی خیر مقدم می گویم.

 ۴- روز آزاد سازی خرمشهر

سالروز عملیات بیت المقدس را تبریک می گویم. این روز را به حق روز مقاومت ایثار و پیروزی نامگذاری کرده اند. با ایثار و مقاومت بود که خرمشهر آزاد شد.

نویسنده: سید مرتضی مهدوی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۳/۲۲
بازدید: ۶۷۳