خطبه های نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : دزدی دریایی آمریکا احمقانه و مفتضحانه بود.

خطبه های نماز جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های نماز آدینه چهاردهم آبان ماه بعد از سفارش به رعایت تقوای الهی به ادامه بحث هفته های قبل پرداخت و با اشاره به ضرورت رعایت اخلاق عمومی و خصوصی در جامعه گفت: اخلاق دارای دو شاخه عمومی و خصوصی است که گاهی اخلاق خصوصی اهمیت آن بیشتر است.

وی به اهمیت اخلاق گردشگری یا اخلاق در سفر به‌عنوان یک شاخه از اخلاق خصوصی پرداخت و گفت:  افرادی که به سفر می‌روند باید یک‌سری آداب را رعایت کنند، گردشگران و مسافران باید در سفر خوش اخلاق باشند این‌کار می‌تواند سفر را برای انسان آسان کند و زمینه خوبی برای خوشگذرانی اسلامی باشد.

امام جمعه کیش در اهمیت اخلاق سفر گفت: در حدیثی آمده که رسول خدا در سفری همان اول به همسفرانش گفت کسانی که اخلاق خوبی ندارند همراه ما نیایند.

وی آداب قبل سفر را نیز مهم برشمرد و گفت: بهتر است انسان وقتی به هر مسافرت شرعی می‌رود، برادران دینی و نزدیکانش را خبر کند، دلیل آن این است که وقتی افراد با خبر شدند او را راهنمایی می‌کنند و دوماً اینکه نزدیکان مسافر برای او دعا می‌کنند.

حسن زاده عنوان کرد: چقدر خوب است که معاونت گردشگری، یک پیوست فرهنگی فاخر در این حوزه تهیه کند و مجموعه‌ای از آداب و اخلاق سفر را از نگاه اسلام گردآوری کند و در اختیار گردشگران قرار دهد.

وی اخلاق با حیوانات را یکی دیگر از شاخه‌های اخلاق خصوصی عنون کرد و گفت: روایات و احادیث متعددی در رابطه با چگونگی برخورد با حیوانات آمده است، حق حیات، نفقه، بهداشت، مسکن، تولید مثل، آزار ندیدن، احترام، دوستی از جمله حقوق حیوانات در اسلام است.

خطیب نماز جمعه کیش گفت: اخلاق در میدان سیاست، اخلاق کوچکترها نسبت به بزرگترها و بالعکس، اخلاق نسبت به زیردستان و اخلاق پزشکی نیز ازجمله شاخه‌های اخلاق خصوصی می باشند که هر کدام مباحث خاص خود را دارد.

خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته به لزوم اصلاح فرهنگ عمومی در کشور پرداخت و گفت: فرهنگ مثل هوا می‌ماند و همه مردم ناگزیر استفاده از آن هستند، اگر هوا سالم باشد اثرات خوبی بر بدن می‌گذارد و اگر هوا آلوده باشد انسان را از بین می‌برد، باید فرهنگ درست را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی افزود: اگر فرهنگ درست شود، سیاست، اقتصاد، اجتماع و.. مردم هم درست می‌شود، باید به دنبال اصلاح فرهنگ عمومی باشیم و همه دستگاه‌ها از جمله اهالی قلم، معلمان، اساتید، صداوسیما و… برای اصلاح آن تلاش کنند.

امام جمعه کیش اظهار داشت: وجدان کاری، فرهنگ حجاب و پوشش نمونه‌هایی از فرهنگ عمومی است و امیدواریم شاهد فرهنگ خوب و ناب در کشور باشیم.

وی با اشاره به سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی گفت: ایشان یکی از شخصیت‌های بزرگ علمی و جهادی است که ۷۹ سال عمر کرد و در این مدت ۴ امام معصوم را درک کرد، همه آنها از او راضی بودند و می‌توان به‌عنوان بهترین الگوی زندگی انتخاب کرد.

حسن زاده گفت: آمریکا در ماجرای دزدی دریایی اخیر و مقابله قاطعانه سپاه پاسداران با این دزدان دریایی، خودش را مفتضح کرد و این اقدام آنها کار احمقانه‌ای بود.

وی به چرایی آمریکا برای دست زدن به چنین اقدامی پرداخت و گفت: آمریکا می‌خواست ضرب شصتی محکم از ایران بگیرند تا در مذاکرات آتی شروط خود را به ایران تحمیل کند.

خطیب نماز جمعه کیش افزود: این عملیات در خلیج فارس انجام نشد و در دریای عمان انجام شد، به خیال باطل، آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در دریای عمان ضعیف هستیم، اما با سرعت عمل و تیزهوشی تکاوران سپاه مواجه شدند، این تکاوران عزیز دلاورانه هلی برن کردند و نفتکش را تحت کنترل خود درآوردند.

وی ادامه داد: همچنین آمریکایی‌ها می‌دانستند که جمهوری اسلامی بر تنگه هرمز تسلط دارد و ترسیدند این عملیات را در خلیج فارس انجام دهند.

حجت‌الاسلام حسن زاده عنوان کرد: آمریکایی‌ها در این جریان دزدی به‌شدت تحقیر شدند و امروز به‌شدت عصبانی هستند، ما هم می‌گوییم که آمریکا عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر.

وی در پایان چند پیام را برای عملیات دریایی سپاه عنوان کرد:

–  نیروی دریایی کلاسیک آمریکا از لحاظ تکنیکی و تاکتیکی توان مقابله با نیروهای دریایی سپاه را ندارد.

–  توان رزمی سپاه منحصر به خلیج فارس نمی‌شود، بلکه در دریای عمان هم می‌توانند پیشرفته ترین عملیات دریایی را اجرایی کنند.

–  گزینه نظامی از روی میز مذاکرات برداشته شده است و آمریکا دیگر نمی‌تواند حتی در لفظ از گزینه نظامی سخن بگوید.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۸/۱۴
بازدید: ۲۷۱۹