خطبه های نماز جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: مذهبی‌ها در امور تخصصی مقلد متخصصان هستند.

 

نماز جمعه ۱۹ شهریور۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

درآغازسخن خودم و همه ی شما خواهران و برادران را به تقوای الهی توصیه میکنم.

 موضوعی که محور خطبه ی این هفته هست پیرامون اصل رضایت از زندگی برای برخورداری از یک زندگی آرام و شیرین و رضایت بخش است. ما برای اینکه یک زندگی خوب راحت و پرآرامش داشته باشیم حتما باید یک سری اصول رو در زندگی خودمون رعایت کنیم. مثلا اصل گذشت در زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی تأثیر گذار است جامعه ای که در آن این اصل حکم فرما باشد بطور قطع این جامعه، جامعه پرآرامشی خواهد بود . و اما اصل همکاری که این هم یکی از اصول و لازمه داشتن یک زندگی پرآرامش و مطلوب است. اصل توجه به دیگران و تنها خود رو ندیدن، بلکه حداقل علاوه براینکه خود را می بیند ، نیم نگاهی هم به دیگران داشته باشد. این اصل درزندگی اجتماعی میتواند بسیارتا بسیارتاثیرگذار باشد یکی ازاصولی که تأثیرگذار هست و باعث میشه زندگی مطلوب وخوبی داشته باشیم، اصل رضایت اززندگیست.

امروز شاید جای این اصل بین برخی از خانواده ها خیلی خالی باشد مخصوصا برخی از اقشار وقتی بحث رضایت مندی زندگی میشود با یک آهی مساله رضایت مندی را رد کرده و میگویند که ما اززندگی ناامید شدیم. همین جا یک خطر بزرگی هم خانواده و هم جامعه و هم زندگی رو تهدید میکند درحالی که دانشمندان امروز مخصوصا دانشمندان علم روانشناسی هم روی این مساله اصل رضایتمندی اززندگی خیلی تاکید میکنند واتفاقا یکی از شاخص های بهداشت روانی یک فرد و جامعه را میزان رضایت او اززندگی میدانند. امروز وقتی میخواهند شاخص های بهداشت روانی یک جامعه رو شمارش کنند میگویند یکی از آن شاخص ها این است که ببینید افراد آن جامعه آیا اززندگیشان راضی هستند یا نه و به هر میزان که افراد جامعه اززندگی خود رضایت داشته باشند به همان میزان بهداشت روانی آن جامعه در درجه ای بالایی قرار دارد . لذا این بحث یک بحث دینی است و از احادیث و آیات این مساله به دست می آید که باید کاری کنیم تا از زندگی راضی باشیم و به زندگی مطلوب و خوشبختی برسیم. اسلام آمده و برنامه آورده که ما خوشبخت شویم. بخش مهمی از خوشبختی و آرامش زندگی مطلوب ریشه در رضایت مندی ما از زندگی خود دارد که هم دین خوب به این موضوع پرداخته و هم امروز دانشمندان بخصوص دانشمندان علم روانشناسی به این مساله تاکید میکنند . سوال مهم این است که چه باید کنیم تا از ندگیمان راضی باشیم؟؟ آیا معیاری وجود داره؟؟ آیا کارهایی وجود دارد که از زندگی راضی شویم؟؟ دو راهکار را خدمت شما عزیزان عرض میکنم:

اولین بحثی که بسیار مهم است و مخصوصا قشر جوان باید به آن بیشتر اهمیت دهد داشته های ما است. سرمایه ها فقط مادی نیستند. بلکه سرمایه های فوق مادی مخصوصا ما مسلمان ها داریم که از آن ها غافل هستیم . توجه به سرمایه های معنوی میتواند انسان را از زندگی اش راضی و احساس خوشبختی را در زندگی ایجاد کند.

یکی از داشته های معنوی که متاسفانه خیلی  به آن توجه نمیکنیم درحالی که همه ما بحمدالله واجد آن هستیم و بسیار عظیم و درواقع ریشه حیات زندگی انسانهاست ، مساله توحید است. ما معمولا گرفتار احساس های اضطرابی شده و ازسرمایه های معنویمان که یکتاپرستی است غفلت میکنیم. لذا باید خدارو شکر کنیم که این سرمایه عظیم رو داریم. چند حدیث از امیرالمومنین امام علی علیه السلام:

 التوحید حیاه النفس؛ توحید مایه حیات جان انسان است. اصلا نفس زنده بودن انسان به توحید هست لذا وقتی در زندگی خود توحید و یکتا پرستی هست واقعا باید احساس رضایت کنیم. الان شاید بساری از مردم دنیا ازاین نعمت برخوردار نیستند و گرفتار بت پرستی و مشکلات معنوی فراوان هستند اما ما باافتخارمیگوییم که موحد هستیم و به فرموده امیرالمؤمنین حقیقتا زندگی داریم. امیرالمومنین علی علیه السلام درحدیثی دیگر به یک داشته معنوی بنام دین اشاره می فرماید.

برادران و خواهران گرامی همین که ما دین داریم و نمازجمعه ، نماز جماعت ، خمس ، زکات ، وضو، نمازشب داریم و ماه های محرم و صفر داریم و عزاداری میکنیم، اینها همه داشته های معنوی ما هستند و این داشته های معنوی درحقیقت مساوی با حیات واقعی ما هستند. امیرالمومنان علی علیه السلام میفرماید: لا حیاه الا بدین ولا موت بجهود الیقین؛ زندگی جز به دین داری نیست ومرگ جز با ازدست دادن یقین نیست. به عبارت دیگر همینکه دین دار هستیم یعنی حیات داریم لذا اگر واقعا به این موضوع مهم یعنی داشته های معنوی که در رأس آنها توحید و دین داری هست توجه کنیم قطعا از زندگی خود راضی خواهیم بود و خواهیم دید که چقدر سرمایه داریم درحالی که از آنها غافل بودیم.

ما خداوند را داریم و شما ببینید خداوند درروایات ما از زبان انسان های کامل بعنوان آرزوی انسان های کامل بلکه فوق انسان های کامل نام برده شده است.

درحدیثی رسول خدا حضرت محمد صلی الله علیه و اله درمورد مقام والای حضرت زهرا سلام الله علیها در قیامت میفرماید:

وقتی آن حضرت از صحنه ی قیامت عبور می کند خداوند متعال به او خطاب میفرماید: یا فاطمه سلینی اعطک و تمنی علی ارضک؛ یا فاطمه هرچه که میخوای از من بخواه تا من به تو عطا کنم و هر آرزوی داری بخواه تا تو را خشنود گردانم. در جواب حضرت زهرا سلام الله علیها عرضه میدارد: فتقول الهی انت المنی و فوق المنی؛ خدایا من چیزی رو نمیخوام، وقتی تو را دارم به همه ی آرزوهایم رسیدم ، تو آرزوی من بلکه فوق آرزوها هستی.

لذا خواهران و برادران محترم اگر بخواهیم به رضایت از زندگی برسیم باید به داشته های معنوی خود اعم از توحید و دین داری توجه کنیم.

 

خطبه دوم

بیش از پنج ماه از توفیق برگزاری نماز جمعه محروم بودیم، اما اکنون در سایه تلاش های کادر درمان و رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی مردم و نمازگزاران توانسته ایم مجددا شاهد برپایی این نماز عبادی و سیاسی باشیم.

نماز جمعه یک نعمت برزگ و الهی برای امت اسلامی و یکی از داشته های معنوی انسان است در پنج ماه گذشته به چشم دیده ام که بسیاری از نمازگزاران که از برگزاری آن محروم بودیم احساس یک گمشده را داشتند و امروز آن گمشده را پیدا کرده ایم.

در دوران کرونایی بیش از ۵۰ نفر از کیشوندان به علت شیوع ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند که یکی از این افراد شهید مدافع سلامت حجت الاسلام سیدین امام جمعه موقت جزیره کیش بودند که همپای کادر درمان در راستای مقابله با این ویروس محنوس قدم بر می داشتند.

جذابیت در کلام و رفتار، وظیفه شناسی از جمله ویژگی های این شهید والا مقام بوده یکی از موارد موفقیت و مردم داری وی بوده که توانستد در مدت حضور خود در این جزیره مریدان مختلفی از جامعه گرد هم بیاورند.

اکنون آرزوی ریشه کن شدن این بیماری واگیر در جامعه جهانی هستم و امیدوارم که بتوانیم با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در این نبرد نابرابر مقابل ویروس پیروز باشیم.

مذهبی های جزیره در مدت تعطیلی نماز جمعه ثابت کردند که در امور تخصصی خود را مقلد متخصصان می دانند و ستاد برگزاری نماز جمعه با همکاری نمازگزاران جزیره اولین گروهی بودند که نسبت به تعطیلی این فعالیت اقدام کردند.

شرایط کرونایی از آن موقع تاکنون اجازه برپایی نماز جماعت و نماز جمعه را نداده و نمازگزاران و مذهبی ها به منظور سهم آفرینی در ارتقای سطح سلامت جامعه و همچنین قطع گردش ویروس در جزیره با شورا و ستاد مقابله با کرونا همگام بودند.

اما اکنون پس از پنج ماه که شاهد برگزاری دوباره نماز جمعه با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در جزیره هستیم انتظار می رود تمامی آحاد جامعه با فاصله گذاری اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی مانع از اوج گیری مجدد این ویروس شوند.

با توجه به سالروز رحلت آیت الله طالقانی و شهادت شهید مدنی دومین شهید محراب رحمت الله علیهما می توان گفت این شخصیت ها گام های بزرگی در راستای شکل گیری انقلاب اسلامی برداشتند.

جذب نخبگان و روشنفکران ایرانی و همسو قرار دادن آنان با مسیر نهضت امام خمینی (ره)، نقش آفرینی در حفظ وحدت انقلابیون در روزهای اول انقلاب از جمله خدمات این عالمان به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

بنده می خواستم در خصوص مسایل سیاسی و برخی مناسبت های مذهبی نیز سخنرانی هایی داشته باشم که به علت ضیق وقت آنها را به خطبه های نماز جمعه هفته آینده کیش موکول می کنم.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
بازدید: ۲۲۹۳