خطبه های نماز جمعه ۲ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: سخنرانی رییس جمهور محترم در اجلاس سالانه عمومی سازمان ملل نمونه بارز منطق مقاومت است.

 

خطبه های نماز جمعه ۲ مهر ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته دوم مهرماه ۱۴۰۰ موضوع نوسازی ایمان را مورد بررسی قرار داد و عنوان کرد: ایمان گوهر گرانبهایی است که خداوند متعال به ما عنایت کرده، ایمان یعنی تسلیم در ظاهر و باطن در برابر حق شدن است.

وی افزود: شیطان یقین به تسلیم باطنی دارد، اما خداوند از شیطان به‌عنوان کافر یاد می‌کند چون تسلیم ظاهری را ندارد، کسانی که حق را می‌دانند و آن را انکار می‌کنند به آنها کافران جهودی گویند.

امام جمعه کیش اظهار داشت: براساس آموزه‌های دینی، ایمان دارای مراتب ضعیف؛ متوسط و قوی است و درجات ایمان را باید روز به‌روز بالا ببریم.

وی در این رابطه به ذکر احادیثی از امام صادق علیه السلام پرداخت و گفت: ایمان ۱۰ درجه دارد و مثل نردبان است که باید پله‌های ایمان یکی پس از دیگری پیموده شوند.

حسن زاده ادامه داد: امام صادق علیه السلام در حدیثی دیگر عنوان کرده که خداوند متعال ایمان را بر ۷ سهم: نیکی، صدق، یقین، رضا ، وفا ، علم و حلم تقسیم کرده است، خداوند متعال این موارد را در میان مردم توزیع کرد و کسی که تمام این ۷ سهم را داشته باشد مومن کامل و متعهد است.

وی عنوان کرد: اولین وظیفه ما این است که به ایمانی که داریم قانع نباشیم، روز به‌روز باید درجات ایمان را بالا ببریم.

خطیب نماز جمعه کیش بیان داشت: طبق احادیث ایمان کهنه می‌شود و نیاز به نوسازی دارد، باید ایمان را تجدید کرد و راه تجدید و نوسازی ایمان گفتن ذکر لااله‌الاالله است و چه خوب است که انسان همراه با ذکر لفظی، در درون هم این ذکر تکرار شود.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته با توجه به فرارسیدن ایام اربعین حسینی به ذکر اهمیت این روز پرداخت و گفت: در سال ۶۱ هجری برای اولین بار زائران از جمله جابر عبدالله انصاری در روز اربعین به کربلا آمدند. زنده نگه داشتن یاد شهادت امام حسین علیه السلام و یارانش در این روز از مهم‌ترین اهداف پیاده‌روی اربعین است که تا به امروز نیز ادامه داشته است.

وی در ادامه عضویت ایران در سازمان شانگهای را دستاوردی بزرگ برای دولت و ملت ایران عنوان کرد و افزود: اتفاق مبارکی بود که در آغاز دولت سیزدهم رخ داد، این سازمان یکی از بزرگ‌ترین، مهم‌ترین، وسیع‌ترین سازمان‌های منطقه‌ای در جهان است و نقش بسیار مهمی در مناسبات تجاری جهان دارد.

امام جمعه کیش ادامه داد: کشورهای عضو این سازمان روی هم رفته بیشترین تولید و مصرف کننده انرژی در جهان هستند، مساحت کشورهای عضو حدود یک چهارم خشکی دنیا است، بخش اعظمی از تولید و تجارت کالا را بر عهده دارند، ۲۵درصد نفت دنیا، ۳۰درصد ذخائر گاز در اختیار کشورهای عضو هست.

وی گفت: کاهش فشارهای اقتصادی و غلبه برتحریم‌های آمریکا و امکان فروش کالاهای تولیدی ایران به بیش از ۳میلیارد نفر از جمعیت جهان، ورود به بخشی از مبادلات بازارهای جهان از مزایای عضویت در این سازمان است، یک فرصت ایده‌آل برای ما به‌وجود آمده است و باید با برنامه‌ریزی دقیق از این فرصت استفاده کرد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده با اشاره به سخنان رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس سالانه عمومی سازمان ملل، این سخنرانی را مایه غرور و عزت ایران اسلامی دانست و اظهار داشت: پس از ۸ سال یک سخنرانی متفاوت و تأثیرگذار شنیده شد، سخنانی سنجیده، پخته، مبتنی بر عقلانیت و صداقت و نشانگر منطق ایران انقلابی بود.

وی افزود: در این سخنرانی رئیس جمهور محترم در سه جایگاه : انقلابی عدالت خواه، مطالبه گر صادق از حق محرومان و راه حل دهنده دلسوز ظاهر شد و صدای انقلاب و مظلومان را به گوش جهانیان رساند، از این سخنرانی تشکر می‌کنیم.

وی افزود: باور دارم که منطق مقاومت مبنتی بر عقلانیت و حکمت راهگشا خواهد بود و مایه عزت و سربلندی انقلابیون می شود که دولت سیزدهم این مهم را سرلوحه کار خود قرار داده است.

وی همچنین با اشاره به فرا رسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: جنگ تحمیلی و دفاع مقدس گنجینه ای ارزشمند برای ایران اسلامی است و انتظار می رود از تمام نکات این فرصت استفاده شود.

امام جمعه کیش در ادامه با تبریک آغاز سال تحصیلی، ضرورت اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را بیان کرد و گفت: اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان مطالبه رهبری است و سندی که سالهاست تهیه شده ولی متأسفانه اجرایی نشده است و امیدورایم امسال اجرایی شود.

وی در رابطه با آموزش و پرورش کیش نیز اظهار داشت: هفته گذشته عرض کردم که کوتاهی‌هایی شده و امیدواریم مسئولان آنها را جبران کنند.

حسن زاده افزود: در مورد زیرساخت‌های مذهبی کیش هم آنچنان که باید و شاید عمل نشده و کوتاهی شده است، واقعا به اندازه نیاز مردم در کیش مسجد نداریم و از مسئولان امر تقاضا می‌کنم زیرساخت‌های مذهبی را تقویت کنید.

وی گفت: مسجد فاطمه‌الزهرا سلام الله علیها سال‌های سال در حد یک نیمه زیرزمین باقیمانده است و هیچ کاری برای آن انجام نمی‌شود، مسجد جوادالائمه علیه السلام در شأن مردم کیش نیست و واقعا محروم‌تر از محروم‌ترین مناطق کشور است، در نوبنیاد سه و در فاز ۷ صدف مسجد نداریم. 

خطیب نماز جمعه کیش در پایان روز جهانی گردشگری، روز ایمنی و آتش نشانی و روز دریانوردی را تبریک گفت.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۲
بازدید: ۷۰۵