خطبه های نماز جمعه ۲۴ بهمن ۹۹ به امامت حجة الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۴ بهمن ۹۹ به امامت حجة الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۴ بهمن ۹۹ به امامت حجة الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : ایران اسلامی طلبکار آمریکا و اروپاست و امروز آنها بدهکارند و حق ندارد برای ورود مجدد به برجام شرط گذاری کنند.

خطبه های نماز جمعه ۲۴ بهمن به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه اول نماز جمعه این هفته به توضیح معنی و ارزش شرح صدر پرداخت و گفت: این کلمه پنج بار در قرآن به‌کار رفته است که دو بار با قید اسلام، دو بار به‌صورت مطلق و یک بار هم با قید کفر می‌باشد.

وی افزود: شرح صدر می‌تواند نسبت به اسلام و حقانیت باشد یا نسبت به کفر و ظلم و غیرحق باشد.

امام جمعه کیش با عنوان اینکه شرح صدر یک موهبت الهی است، افزود: حضرت موسی علی نبینا و علی آله و علیه السلام وقتی مأمور تبلیغ می‌شود، اولین دعایش این است که خدا شرح صدر به او بدهد.

وی بیان داشت: کسانی که سینه خود را برای پذیرش کفر گشوده‌اند، از سوی خداوند عذاب عظیمی در انتظار آنهاست.

حسن زاده در ادامه به تشریح چیستی شرح صدر پرداخت و گفت: از نظر لغوی شرح به‌معنای گشاده ساختن است، صدر نیز در آیات کنایه از روح است و شرح صدر یعنی شرح روح و فکر می‌باشد، شرح صدر بدین معنی است که انسان دارای وسعت روح؛ بلندی فکر و گسترش افق عقلی است.

وی عنوان کرد: شرح صدر یک نعمت بزرگ الهی است که اهمیت آن را نمی‌دانیم و گاهی اوقات در دایره فکر ما هم نمی‌گنجد که از خدا بخواهیم به ما شرح صدر عنایت کند.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: شرح صدر باعث میشود که انسان به‌راحتی حق را بپذیرد و با یک تذکر و اندرز در روح انسان تغییر ایجاد می‌کند.

وی در ادامه به ذکر داستان تاریخی در صدر اسلام در رابطه با شرح صدر و دادن لقب فقیه به فردی که از پیامبر سوال کرده بود از اسلام برای او بگوید پرداخت و اظهار داشت: جز با شرح صدر پذیرش سریع حقانیت به‌وجود نمی آید که فردی با شنیدن یک سوره یا یک آیه به درجه فقاهت برسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌ دوم ۲۴ بهمن ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی، عنوان کرد: تقوا با صحبت کردن به‌دست نمی‌آید، باید برای آن برنامه ریزی کنیم و برای رسیدن به آن عمل و تلاش کنیم، همانطور که برای دیگر کارهایمان برنامه‌ریزی داریم.

وی با تبریک فرا رسیدن ماه رجب، این ما را یکی از سه ماه پر فضیلت به‌همراه شعبان و رمضان نامید و افزود: ماه رجب دروازه ماه رمضان است، طبق حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله ماه رجب ماه خدا و ماه ریزش رحمت الهی است، از این ماه پر معنویت بیشتر بهره ببریم و برنامه‌ریزی معنوی داشته باشیم.

امام جمعه کیش با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان نیروی هوایی ارتش، اظهار داشت: مسئله‌ای که این روزها بسیار مهم است مسئله سیاست قطعی ایران و نقشه راه نظام اسلامی در مواجهه با آمریکا و اروپا در مسئله برجام است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی خیلی قاطعانه و روشن و بدون هیچ ابهامی نقشه راه نظام را در این مسیر بیان کردند و همه باید به‌دنبال تحقق این نقشه راه باشند و راه تحقق آن این است که مسئولان در دیدارها و کنفرانس‌ها و… یک صدای واحد ازشان بلند شود.

حجت‌الاسلام حسن زاده به تشریح سیاست‌های قطعی ایران در برابر برجام پرداخت و بیان داشت: ایران در طول ۷ سال از امضای قرارداد برجام تنها کشوری بود که به تعهداتش عمل کرد و این حرف کاملاً منطقی و مستدل است، در مقابل آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بودند که به تعهداتشان عمل نکردند.

وی افزود: ایران اسلامی طلبکار آمریکا و اروپاست ، نه آمریکایی‌ها و نه اروپایی‌ها به تعهداتشان عمل نکردند و امروز آنها بدهکارند و حق ندارد برای ورود مجدد به برجام شرط گذاری کنند، اگر کسی قرار است شرط بگذارد ایران است، چون ایران به عهدش وفادار بود.

امام جمعه کیش تأکید کرد: اگر کشوری می‌خواهد به برجام برگردد باید همه تحریم‌ها لغو شود، لغو تحریم‌ها را روی کاعذ نمی‌پذیریم، تنها چیزی که می‌تواند مورد اعتماد ایران باشد این است که ایران راستی آزمایی کند و ببیند تحریم‌ها لغو شده یا خیر، که بعد از آن زمان برگشت ایران به تعهدات برجامی است، بدون لغو تحریم‌ها باید خواب برگشت ایران به تعهدات را ببینند.

وی در ادامه به مسئله شیلات و دریا در جزیره کیش پرداخت و اظهار داشت: این دو سه سال مرتب برخی از افراد گلایه می‌کنند و می‌گویند کنار دریا هستیم اما این نعمت‌های خدادادی یا گیرمان نمی‌آید یا اگر هم به‌دست می‌آید قیمت‌ها بالاست، کیشوندان ناراصی هستند و حق هم دارند، این ظلم به مردم کیش است، حداقل استفاده‌ای که ساکنان کیش از این کیش ببرند استفاده از محصولات دریایی است.

حسن زاده افزود: سهم اصلی و اولویت اول محصولات دریایی در حریم آب‌های جزیره، مال کیشوندان است، اگر صیدی می‌شود باید محصولات آن با قیمت‌های مناسب به کیش بیاید و اگر اضافه بر نیاز شد جای دیگر فروخته شودکه متاسفانه این اتفاق رخ نمی‌دهد.

وی گفت: دریا یک سرمایه ملی است، همانطور که از حریم دریا حفاظت می‌کنیم باید خود دریا و ذخایر آن را هم حفظ کنیم، این چند سال خیلی به حفظ دریا توجه نشده است، با ابزاری کف دریا را شخم زدند و تقریبا ریشه ذخایر دریایی را از بین بردند.

خطیب نماز جمعه کیش بیان داشت: مسئولان به سمت مزرعه‌های میگو و ماهی بروند، در کیش هم می‌توانیم این مزرعه‌های تولید ماهی و میگو را درست کنیم و مردم از مزایای آنها بهره‌مند شوند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۹/۱۱/۲۴
بازدید: ۴۱۹۷