خطبه های نماز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : جمعه‌های خدمت، مهمترین حرکت دولت به سمت تقویت اعتماد مردم است.

نماز جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

خطبه اول:

در آغاز خطبه ی اول خودم و شما خواهران و برادرانم را به تقوای الهی توصیه میکنم. بحث ما پیرامون یکی ازاصول مهم و تآثیرگذاردر حوزه زندگی بنام اصل رضایت مندی اززندگی بود.

درخطبه هفته گذشته عرض شد که ما برای اینکه یک زندگی آرامش بخشی داشته باشیم باید برخی از اصول مثل گذشت، همکاری و توجه به دیگران را در زندگی خود رعایت کنیم. اما یکی از اصولی که محور بحث ما است اصل رضایت از زندگیست و تا زمانی که از زندگی خود راضی نباشیم هیچ وقت زندگی مطلوبی نخواهیم داشت.

دانشمندان معتقدند اگر جامعه ای از زندگی خود راضی باشند به لحاظ رشد روانی جامعه مطلوبیست. اسلام همان طور که به بهداشت جسمی پرداخته ، به بهداشت و سلامت روانی خانواده وجامعه هم اهمیت داده است.

یکی از موارد بهداشت روانی که اسلام به آن پرداخته ، داشته های معنوی است شاید برخی از افراد بجهت مالی در شرایط مطلوبی نباشند اما توجه به این داشته های معنوی انسان رو اززندگی راضی می کند. یکی ازداشته ها معنوی توحید است و انسان های خداپرست بهترین زندگی حقیقی را دارند.

اما راهکار دوم پیرامون این بحث اصلاح دید خود به دنیاست یعنی باید نسبت به دنیا منطقی و صحیح اندیشه کرده و انتظار واقع بینانه به آن داشته باشیم. لذا اشخاصی که از دنیا مأیوس و ناامید هستند معمولا انتظاراتشان از دنیا غیرواقع بینانه و ناشی از عدم شناخت آن است و بقول بزرگان انسان آنگونکه می اندیشد زندگی می کند.

امیرالمؤمنان علی علیه السلام نسبت به دنیا می فرماید: من عرف الدنیا لم یحزن للبلوا ؛ کسی که دنیا را بشناسد از بلاهای دنیا غمگین نمیشود و فکر نمیکند که چرا سرمایه مادی ندارد.

به عنوان مثال بسیاری از علما زندگی خوب مادی ندارند ولی چون دیدشان به دنیا نگاه واقع بینانه است اززندگی خود رضایت دارند.

اما حقیقت دنیا چیست که دید خود را باید نسبت به آن عوض کنیم ؟ از نگاه دین واقعیت دنیا اینست که دنیا محل آسودگی بدون اندوه نیست و آسودگی و آرامش فقط در بهشت است.

خداوند متعال درحدیث قدسی میفرماید: من آرامش وآسودگی را در بهشت قرار دادم لکن مردم آن را در دنیا می جویند. فلذا اگر بندگان خدا بفهمند که دنیا همراه با سختی هاست به آسانی بر مشکلات فائل خواهند آمد.

خداوند متعال به حضرت داوود علیه السلام میفرماید: ای داوود من پنج چیز را در پنج چیز قراردادم ولی مردم درجای دیگربه دنبال آن میگردند. یکی از آن موارد این است که فرمود: راحتی را برای مردم دربهشت قراردادم ولی در دنیا به دنبال آن هستند که قطعا به این راحتی در دنیا نخواهند رسید. پس در نتیجه ازنگاه دین دنیا جای آسودگی نیست.

 خطبه دوم:

حجت ‌الاسلام و المسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تقویت اعتماد عمومی را از اولویت‌های کاری دولت سیزدهم دانست و عنوان کرد: یکی از مطالباتی که مقام معظم رهبری حفظه الله و نخبگان کشور دارند مسأله اعتماد عمومی است.

وی در ادامه به ذکر مواردی که باعث تقویت اعتماد عمومی می‌شود پرداخت و گفت: اولین کار گسترش عدالت در ابعاد مختلف است، عدالت جزو کارهای اساسی انقلاب بوده و گام‌های بزرگی نیز برای اجرای عدالت برداشته شده است، اما هنوز فاصله زیادی تا نقطه مطلوب مانده است و اگر این فاصله با سرعت ترمیم نشود تبدیل به ایجاد گسل‌های عمیق فرهنگی بین مردم و حاکمیت خواهد شد.

امام جمعه کیش افزود: راه تحقق عدالت تنها از مسیر رفع تبعیض می‌گذرد، و رفع تبعیض هم باید با چند گام اساسی از جمله اصلاح قوانین فسادزا، اجرای کامل قوانین ضد فساد و برخورد با مدیران فاسد و استفاده از مدیران ضدفساد برداشته شود. و به عبارت تمام اینکه تمامی مدیران باید شاخصه ضدفساد داشته باشند.

وی حضور بین مردم را عاملی برای تقویت اعتماد عمومی عنوان کرد و افزود: نمونه‌های این حضور را در جمعه‌های رئیس جمهور می‌بینیم، کار زیبایی در حال انجام است و باید این موضوع هم استمرار و هم گسترش پیدا کند.

حجت‌الاسلام حسن زاده اظهار داشت: یکی دیگر از کارها برای جلب اعتماد مردم، پرداختن به کارهایی است که حال مردم را خوب می‌کند که واردات واکسن یکی از آنهاست. وی ادامه داد: مدیران در منطقه آزاد کیش هم باید از این دست اقدامات انجام دهند، در حوزه مسکن حال مردم کیش خوب نیست، بسیاری از مستأجران گلایه‌مند هستند و نیاز به حرکت جهادی دارد، منتظر نباشید تا از مرکز به ما دستور بدهند، می‌توان با برنامه‌ریزی دقیق مشکل مسکن را حل کرد.

خطیب نماز جمعه کیش در ادامه تعیین تکلیف دبیر شورای عالی مناطق را درخواست کرد و افزود: از تیم اقتصادی رئیس جمهور درخواست می‌کنم به‌سرعت و بادقت تکلیف مناطق آزاد را روشن کنید، تعیین تکلیف دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌تواند مناطق آزاد را از سردرگمی خارج کند.

وی افزود: باید جایگاه حقیقی مناطق آزاد به مناطق آزاد برگردد. مناطق آزاد زمانی در اوج بود و در جایگاه معاون رئیس جمهور قرار داشت و قدرت تصمیم گیری بسیار قوی بود، اما متأسفانه این جایگاه را تنزل دادند و این مربوط به خود رئیس جمهور محترم است و انتظار می‌رود که مناطق آزاد مثل قبل مستقیماً زیر نظر رئیس جمهور باشد تا بتواند با دنیا تعامل کند.

حجت الاسلام حسن زاده گفت: منطقه آزادی که زیر نظر یک وزارتخانه باشد، قدرت تعامل با دنیا را ندارد، می‌خواهیم اینجا دروازه اقتصاد و واردات و صادرات باشد.

وی در ادامه به تشریح شاخصه‌های لازم برای دبیرشورای عالی مناطق آزاد پرداخت و گفت: اعتقاد به باور و مبانی اصول اسلامی در حوزه‌های مختلف، فساد ستیز و معتقد به مدیریت علمی از جمله این خصویات است.

خطیب نماز جمعه کیش در ادامه ضمن تبریک فرارسیدن هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس مظهر حماسه، معنویت، دینداری، آرمانخواهی، ایثار و از خود گذشتگی، پایداری، مقاومت، مظهر تدبیر و حکمت است.

وی ادامه داد: دفاع مقدس یک گنجینه است و این گنجینه را باید حفظ کرد و در قبال آن وظیفه داریم، باید از تحریف در دفاع مقدس جلوگیری کرد و شرح وقایع این دوران را به آیندگان برسانیم.

حسن زاده فرارسیدن اول مهر و بازگشایی مدارس را تبریک گفت و افزود: متأسفانه مجبوریم امسال هم مدتی به‌صورت مجازی درس بخوانیم، خانواده‌ها بدانند که علم با تلاش به‌دست می‌آید و اگر بخواهیم فرزندان عالم شوند، باید بچه‌ها و خانواده تلاش کنند، هرخانه باید تبدیل به یک کلاس درس شود و دانش‌آموزان هم باید اهل تلاش و کوشش باشند.

وی گفت: متأسفانه در حوزه آموزش و پرورش هر سال مشکلات را مطرح می‌کنیم و هیچ وقت هم برطرف نشده است، معتقدم که سال‌هاست در حوزه آموزش و پرورش کیش کوتاهی و کم‌کاری می‌شود.

امام جمعه کیش ادامه داد: طبق آمار، سرانه آموزشی ، کیش یکی مانده به آخر کشور است و این در شأن کیش نیست. قدرت ساخت مدارس را داریم، مسائل را درگیر بروکراسی اداری نکنیم و باید به‌صورت ویژه به آن رسیدگی کرد. یکی از کارهایی که حال مردم کیش را خوب می‌کند، ساخت فضای آموزشی در شأن مردم کیش است.

 

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۶/۲۶
بازدید: ۱۲۵۲