خطبه های نماز جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: عملکرد دولت در ۱۰۰ روز نشان از جهادی بودن آن است.

 

خطبه های ۲۸ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های این هفته ۲۸ آبان به بیان ۷ مورد از ۱۴ مورد اخلاق خصوصی پرداخت و گفت: از نگاه اسلام ما نسبت به محیط زیست وظائف اخلاقی داریم که باید به آنها عمل کنیم، اینکه هر نفر چقدر از آب‌ها، جنگل‌ها، زمین، هوا و مراتع چه میزان تعیین شده است، در این بخش مشخص می‌شود.

وی افزود: ، همانطور که باید در جمع مسلمانان اخلاق خاص را رعایت کنیم با غیر مسلمانان نیز باید مسائل اخلاقی را رعایت کنیم.

امام جمعه کیش ادامه داد: پیامبر وقتی می‌خواست لشکر خود را برای جنگ بفرستد، از آنها خواست سلسله مسائل اخلاقی را رعایت کنند، در جنگ بدر دستور داد همه دشمنانی که در جنگ کشته شدند را دفن کنند. اما امروز دشمن برای رسیدن به خواسته خود از هر بد اخلاقی مثل سلاح‌های کشتار جمعی استفاده می‌کند.

وی گفت: اخلاق در محیط مدارس و دانشگاه‌ها، ارتباط بین اساتید و شاگردان و بالعکس را مشخص می‌کند، سلسله آداب اخلاقی در زندگی بزرگان و علما وجود داشته و به خوبی آنرا مشاهده می‌کنیم و می توان از آن درس گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده اظهار داشت: باید آداب رفاقت را بدانیم، شیخ انصاری در جایی نقل کرده که مؤمن بر مؤمن ۳۰ حق دارد، معنای این روایت این است که این صفات بین دو دوست باید رعایت شود.

اخلاق با مخالفان و دشمنان را یکی دیگر از مولفه‌های اخلاق خصوصی نامید و گفت که موظف به رعایت اخلاق اسلامی با دشمنان هستیم.

وی، یکی از مهمترین شاخه های اخلاق خصوصی را اخلاق در خانواده عنوان کرد و افزود: جامعه بشری وسیع و گسترده است که از واحدهای کوچکتری به نام قبیله و خانواده تشکیل شده، خانواده نخستین واحد تشکیل دهنده جامعه است، اگر خانواده اصلاح شود جامعه اصلاح می‌شود.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: بسیاری از گرفتاری‌های جامعه ریشه در ‌حوزه خانواده دارد، اسلام اولاً برای “تشکیل” و سپس روی “حفظ” خانواده بسیار تاکید دارد.‌

وی گفت: متاسفانه امروزه مشکل مهمی در مورد اخلاق خانواده پیدا شده و طلاق بشدت افزایش و ازدواج کاهش پیدا کرده است و این خطر بزرگی است که جامعه ما را تهدید می‌کند.

حسن زاده در پایان بیان داشت: یکی از مسائل مهم در حوزه دین تشکیل خانواده است و برای آن باید تلاش فراوان شود و درجهت جلوگیری از طلاق هم باید حتما برنامه ریزی شود، طلاق آثار بسیار شومی دارد که درفرصت مناسب خواهیم گفت.

خطبه دوم:

حجت الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته کیش ضمن تبریک و آغاز هفته بسیج گفت: بسیج مکتبی‌ترین و مردمی‌ترین نیروی مقاومت جهانی است، نیروی مقاومت بسیج هم مردمی است و هم مکتبی است که بر اساس رهنمون‌های دین مبین اسلام قدم می‌گذارد.

وی افزود: بسیج به‌معنای حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن به آن نیازمند است و در زمان جنگ و بعد از آن در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی حضور داشته‌اند.

امام جمعه کیش گفت: می‌توان گفت که میان بسیج ‌و اسلام، امام زمان، قرآن و انقلاب یک پیوند ناگسستنی و همیشگی وجود دارد.

 وی بیان داشت: بسیجیان جزیره کیش حضور گسترده‌ای در برنامه‌های مختلف داشتند مخصوصاً در دوران کرونا که خیلی خوب درخشیدند، آن‌زمان که کسی جرأت نمی‌کرد از خانه بیرون بیاید، بسیجیان سردمدار قرنطینه شهر بودند.

حسن زاده در ادادمه به بررسی اجمالی عملکرد دولت در ۱۰۰ روز اول کار پرداخت و گفت: در جنبه رویکردی دولت رویکرد خوبی داشته و نمره قابل قبولی می‌گیرد، چرا که نگاههای انقلابی دولت را خیلی خوب می‌بینیم، رویکردهای صحیحی نیز در عرصه سیاست خارحی داشته است.

وی افزود: از لحاظ عملکرد هم دولت سیزدهم اقدامات خوبی داشته؛ موفقیت در واکسیناسیون، توفیق در ‌پرداخت حقوق ماهیانه دولت بدون خلق پول و استقراض از بانک مرکزی، تامین کالاهای راهبردی تا چند ماه آینده، کاهش نرخ‌رشد سیمان و آهن، خروج مسکن از رکود، تعامل فعال وزارت خارجه با کشورهای همسایه که منجر به آزادسازی دارایی‌های ایران گردید از جمله این اقدامات است.

خطیب نماز جمعه کیش بیان داشت: در ‌جنبه انگیزشی هم دولت نشان داد که در میدان است و از روحیه جهادی برخوردار است،  سفرهای استانی، حضور به موقع در محل حوادث، این یعنی داشتن روحیه جهادی و وسط میدان بودن، نه تنها مشکلات اقتصادی بلکه همه مشکلات ما از جمله مشکلات فرهنگی هم با همین حضور در میدان حل می‌شود‌.

وی در ادامه با تبریک انتصاب مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: مدیریت جزیره کیش هم اگر بخواهد موفق باشد باید در وسط میدان باشد و روحیه جهادی داشته باشد، با این مدیریت است که می‌توان جزیره کیش را احیا کرد، نه تنها کیش بلکه تمام مناطق آزاد باید دوباره بر همان ریل واقعی خودش قرار بگیرد و ‌شتابان حرکت کند.

حسن زاده افزود: در ‌حوزه فرهنگ نیز باید در وسط میدان باشید، با نشستن پشت میز مسئله حجاب و عفاف حل نخواهد شد و روز به روز بدتر خواهد شد، با موتورسوارانی که از بیرون هم آمده‌اند و با کشف حجاب تمام قانون را در شهری که شعار قانون است زیر پا می‌گذارند نمی‌شود با سلام و صلوات برخورد کرد، باید در وسط میدان بود و برخورد انقلابی کرد، نباید کار را به گردن نیروی انتظامی انداخت و مسئولان فرهنگی هم باید بیایند.

وی عنوان کرد: مردم کیش مردم‌خوب و متدینی هستند، هرچه مشکلات فرهنگی داریم مشکلاتی است که از بیرون به ما تحمیل می‌شود، معتقدم باید یک بار برای همیشه مسئله فرهنگ و عفاف و حجاب را در کیش حل کرد و این کار با کار گسترده روحیه جهادی حل می‌شود.

امام جمعه کیش در ادامه به ذکر انتظارات مردم از دولت سیزدهم پرداخت و گفت: دولت برای رفع گرانی‌های بی رویه و بی منطق باید تداییر فوری اتخاذ کند، در حوزه مسایل اقتصادی نیز مواضع هماهنگ و محکم داشته باشند و از مصاحبه‌های مکرر و متناقض در این حوزه پرهیز کنند.

وی ادامه داد: برای وعده‌های داده شده بیشتر تلاش کنند و سفرهای استانی دولت را در ‌همه سطوح خروجی محور کنند.

حسن زاده عنوان کرد: دولت برای ثبات و آرامش دربازار سرمایه و بورس که زندگی بیش از ۴۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است تدابیر لازم اتخاذ کند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۸/۲۸
بازدید: ۱۶۰۵