خطبه های نماز جمعه ۳۰ آذر۹۷ به امامت حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۳۰ آذر۹۷ به امامت حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۳۰ آذر۹۷ به امامت حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: مسئولین محترم از طرح و پژوهشهای مفید و اساسی حمایت و به مرحله صنعتی سازی و عملیاتی برسانند.

 

خطبه های نماز جمعه ۳۰ آذرماه ۹۷ به امامت حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

همه شما برادران و خواهران نمازگزار را به رعایت تقوای الهی دعوت و سفارش می کنم.

موضوع بحث ما پیرامون خطابهای قرآنی بود.یکی از آیات قرآن که با خطاب “یا أیها الذین آمنوا”آغاز می شود آیه ۲۹ سوره نساء است.خداوند متعال در این آیه شریفه می فرماید که:ای کسانی که ایمان آورده اید!اموال یکدیگر را به باطل و از طریق نامشروع نخورید مگر اینکه تجارتی باشد که با رضایت شما انجام گیرد.در ادامه می فرماید:ای مؤمنین مواظب باشید خودکشی نکنید،خداوند نسبت به شما مهربان است.این آیه گرچه خطاب به مؤمنین است و به قول اهل ادب ایمان در این آیه مورد ندا واقع شده است،مؤمنین مورد خطاب واقع شده اند امّا حکم این آیه اختصاص به مؤمنین ندارد همه مردم عالم و انسانها موظف هستند وقتی می خواهند در اموال یکدیگر تصرف کنند حتما این تشرفات بر اساس تجارت رضایتمندانه باشد.بدون تجارت رضایتمندانه داد و ستد و انتقالی اتفاق نمی افتد.

چرا خطاب به مؤمنین شده است،در حالی که این حکم مخصوص همه انسانهاست؟!مفسرین می فرمایند:چون شما مؤمنین از این خطاب بهره می برید.لذا خداوند متعال در چنین خطابهایی فقط مؤمنین را مورد خطاب و ندا قرار می دهد.این آیه در واقع زیربنای قوانین اسلامی در مسائل مربوط به معاملات و معادلات مالی را تشکیل می دهد.روی همین جهت فقهای عظیم الشأن از این آیه در تمام ابواب معاملات استفاده کرده و به آن استدلال می کنند.

یکی از مفسرین معاصر می فرماید:آیه ۲۹ و ۳۰ سوره نساء قانون کلی داد و ستد وتصرفات مالی حلال و لزوم برخورداری آنها از دو رکن رضایت و تجارت را بیان می کند.بنابراین بر اساس این آیه شریفه داد و ستد و تبادل مال در میان افراد با دو شرط انجام می شود.من وقتی مالک وسیله و امول شما می شوم که اولاً یک تجارتی در کار باشد و این تجارت هم اختصاص به داد و ستد ندارد،بلکه منظور از تجارت یک امر اعمّی است و هر نوع اشتغالی را شامل می شود.

اگر من پیمانکار باشم و از راه کارگری و کارپردازی و کارمندی و دامداری و معاملات و تمام انواع اشتغالات باعث می شود که ما به تبادل مال برسیم.اما اگر تجارتی در کار نباشد،بدون تجارت محال است که انسان صاحب اموال شود.آیا امکان دارد تجارتی در کار نباشد اما رضایت باشد؟!فقها می فرمایند:بله ،این افرادی که قماربازی می کنند،معمولاً در مرام خودشان وقتی چیزی را می بازند می گویند ما راضی هستیم و باید تن به قانون قماربازی بدهیم.لذا خیلی راحت از خانه و وسیله و املاک خودشان می گذرند.رضایت دارند اما تجارت و اشتغال شرعی و قانونی وجود ندارد.لذا بر اساس این آیه شریفه دو رکن رضایت و تجارت یا دو شرط و قید رضایت و تجارت شرط داد و ستد و تبادلات مالی هستند.

بر اساس آیه شریفه ۲۹ خداوند متعال می فرماید اموال یکدیگر را از طریق نابجا و غلط و باطل نخورید.هر گونه تصرف در اموال دیگری که بدون حق و یک مجوّز منطقی و عقلانی باشد،ممنوع است.ما شبیه این آیه را در آیات دیگر هم داریم.در آیه ۱۸۸ سوره بقره خداوند متعال می فرماید:از راه باطل اموالتان را استفاده نکنید و تصرف در اموال دیگران بدون مجوّز عقلانی و شرعی ممنوع است.یا در آیه دیگری در همین سوره نساء (آیه ۱۶۱)خداوند متعال وقتی می خواهد قوم یهود را سرزنش کند و اعمال زشت قوم یهود را یاد کند خطاب می کند:یکی از اعمال زشت قوم یهود این بو که اموال مردم را بدون مجوز و به ناحق تصرف می کردند.لذا باید خیلی مواظبت کنیم در داد و ستدها و تبادلات مالی.

اسلام یک نظام و قانونی دارد که باید این قانون در حوزه مالی به آن توجه کنیم.هر گونه تجاوز،تقلب،غش در معامله،معامله ربوی و نزولی،معاملاتی که حدّ و حدود آن کاملاً مشخص نیست که تعبیر به معاملات غروی می کنند،خرید و فروش اجناسی که فایده منطقی و عقلایی ندارند،خرید و فروش وسایل فساد و گناه،همه اینها تحت قانون کلی آیه شریفه قرار می گیرد.در ذیل این آیه شریفه امام باقر علیه السلام فرمودند:ربا،قمار،کم فروشی و ظلم از مصادیق باطل هستند.

بنابراین اگر کسی پولی را از راه کم فروشی بدست بیاورد،مصداق أکل مال به باطل است و اگر کسی پولی را زا راه قمار بدست بیاورد مصداق أکل مال به باطل است.اگر کسی سرمایه ای را از راه ربا و نزول بدست بیاورد(العیاذ بالله که انشاءالله راجع به ربا در آینده مفصل صحبت خواهیم کرد)ربا خواران باید توجه کنند به شدت مورد سرزنش قرآن کریم و خداوند متعال هستند و اموالی را که به دست می آورند اینها أکل مال از راه باطل و کم فروشی است. اگر انسان جنسی را به دیگران کم بفروشد این کم فروشی هم أکل مال به باطل است.

یک مصداق دیگری را امام صادق علیه السلام در این آیه به هنگامی که تلاوت می کنند بیان کردند. باید توجه ویژه به آن کنیم که گاهی از اوقات به آن گرفتار می شویم. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که قرض بگیرد و بداند که نمی تواند بازپرداخت کند مال باطل خورده است.کسانی که از بانکها وامهای کلان می گیرند و میدانند توانایی پرداخت ندارند، طبق صریح فرموده امام صادق علیه السلام مال باطل می خورندو این آیه شریفه « لا تأکلوا…» شامل آنها می شود.

آخرین نکته را عرض کنم و انشاءالله این بحث را باز ادامه خواهیم داد.

برادران و خواهران گرامی حرمت مال از نگاه قرآن آنقدر زیاد و مهم است که خداوند متعال در این آیه حرمت مال را در کنار حرمت خون بیگناه قرار داده است. در ابتدا می فرماید اموالتون را از راه باطل نخورید و بعد می فرماید خودکشی نکنید و خون افراد بیگناه را نریزید. این نشان می دهد که مال مردم نزد خداوند متعال احترام دارد.

نبی گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند مال و آبرو و جان مسلمان احترام دارد و حق نداریم مال دیگری را ببریم و آبرویش را بریزیم و یا خون برادر و خواهر مسلمان را بریزیم.امیدوارم که انشاءالله خداوند به ما توفیق دهد و فهم معارف دین و عمل به آنها را عنایت بفرماید.

خطبه دوم:

بار دیگر خودم و همه شما برادران و خواهران گرامی را به رعایت تقوای الهی دعوت و سفارش می کنم.

۱۲۴ هزار انسان معصوم ما را به رعایت تقوا سفارش کرده اند.واقعا اگر خدای ناکرده تقوا را رعایت نکنیم،روز قیامت همه این ۱۲۴ هزار انسان معصوم در پیشگاه دادگاه عدل الهی بر علیه ما شهادت می دهند.خدای ناکرده اگر چنین شهادتی اتفاق بیفتد یک آبروریزی عظیم و بزرگی برای ما خواهد بود.

برادران و خواهران گرامی!جوانان عزیز!تقوای الهی را رعایت کنید.نکند خدای ناکرده روز قیامت در پیشگاه دادگاه عدل الهی انبیاء علیهم صلوات الله یکی یکی بیایند و از ما شکایت کنند و محضر خداوند عرضه بدارند که خدایا ما اینها را نصیحت کردیم و دعوت به تقوا کردیم ،اما اینها خلاف تقوای الهی را عمل کردند.مواظب باشیم گناه نکنیم.گناه عمل انسان را از بین می برد.گاهی از اوقات برخی از گناهان حضور ما در این نمازهای عبادی و سیاسی را از بین مبرد.یرخی از گناهان باعث حبط اعمال و خراب شدن اعمال می شود.امیدوارم که انشاءالله تقوای الهی را سرلوحه کار خودمان در این دنیا قرار بدهیم.

مقام معظم رهبری حفظه الله در سه شنبه گذشته (۲۷ آذر)در آغاز درس خارج فقه خود حدیثی را مطرح کردند که درباره اثرات و تبعات اخروی ریاست است.این بحث امروز اختصاص به مدیران دارد،گرچه همه ما باید به این موضوع توجه کنیم.اما افرادی که مدیر هستند ،مدیر که می گوییم نه مدیر بر ۸۰ میلیون آدم که البته آن مصداق کامل مدیریت است.بر اساس این روایت کسی که بر ۱۰ نفر یا بیشتر مدیریت می کند،این مدیریت خودش روز قیامت تبعاتی دارد.

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:هیچ کس نیست که بر ۱۰ نفر یا بیشتر ریاست کند و این انسان و مدیر که در دنیا مورد احترام مردم قرار می گیرد،روز قیامت او را دست بسته می آورند.مدیران محترم خوب توجه کنند!همه ما باید توجه کنیم!عزیزانی که به دنبال رسیدن به مدیریت هستند و گاهی از اوقات بعضی از ماها به ذهنمان می رسد که آینده مدیر یک مجموعه ای بشویم،ببینید نبی گرامی اسلام صلی الله علیه و آله چگونه هشدار می دهد و جالب این است که گاهی از اوقات دست انسان را می بندند که یک موضوعی است و گاهی از اوقات دست را به گردن می بندند که این بسیار تا بسیار سخت است.

نبی گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند:همه مدیران را دست بسته و در حالی که بسته به گردن است بسوی محشر می آورند و آنجا از آنها سؤال و جواب می کنند.اگر این مدیر،مدیری است که آدم خوبی بوده و به فریاد مردم می رسیده و به داد مظلومان و مستضعفان می رسیده،اهل پارتی بازی و رشوه نبوده و بیت المال را خوب حفظ می کرده،اینجا دستش را باز می کنند.اما خدای ناکرده اگر احسان و نیکی در او دیده نشود،نه تنها زنجیر را باز نمی کنند بلکه بر آن زنجیرها افزوده می شود و ندا می آید این مدیر را به سوی جهنم ببرید.لذا به همه عزیزان عرض می کنم،مخصوصا مسئولین محترم که وقتی انسان این روایات را می خواند نمی داند چه کند و می گوید ای کاش ما مسئولیتی را قبول نکرده بودیم.

مقام معظم رهبری حفظه الله فرمودند ما واقعا باید اینها را بفهمیم و باور کنیم. متأسفانه برخی باور نمی کنند. شما در انتخابات مختلف دیدید گاهی از اوقات یک نفر از ما برای اینکه به مجلس راهیابی پیدا کند حاضر است به آب و آتش بزند و هزار کلک بزند تا خودش را وارد مجلس کند در حالی که نمی دانیم تبعات سختی برای مدیریت است حتی برای مدیران خوب.

مقام معظم رهبری حفظه الله می فرماید مثل من و یکی از مصادیق این حدیث شریف را تعبیر به خودش می کند لذا حساب ما که دیگر قطعاً معلوم است و واقعا باید از ریاست فرار کنیم.حضرت آقا می فرمایند اینهایی که خودشان را به آب و آتش می زنند برای اینکه مدیر، رئیس ویا وکیل شوند ناشی از بی عقلی و بی تدبیریست.

نکته دوم را خیلی خلاصه عرض کنم که پذیرش مسئولیت تکلیف گرایانه هم می تواند آثار مثبتی داشته باشد. ما اگر لازم شد مسئولیتی را قبول کنیم باید براساس تکلیف قبول کنیم و آثار بسیار خوبی برای جامعه دارد. اینکه می بینیم گاهی از اوقات مشکل داریم چون براساس تکلیف این مسئولیتها را قبول نکردیم بلکه با رایزنی و رابطه به مدیریتی رسیدیم اما واقعا اگر براساس تکلیف کسی مسئولیتی را قبول کند آثار و برکات فراوانی برای جامعه اسلامی دارد.من فقط بعنوان اشاره برخی از این آثار را عرض می کنم.

اولین اثر شایسته سالاری و قرار گرفتن افراد لایق در مسئولیتهاست. دومین اثر حل سریعتر مشکلات جامعه است. عدم کوتاهی و قصور مدیران در همه سطوح، افزایش ضریب امنیت ملی ، کاهش بد اخلاقی سیاسی و تخریب دیگران و کاهش هزینه های ناشی از رقابتهای انتخاباتی از آثار و برکات دیگر پذیرش مسئولیتها براساس تکلیف است.

امیدوارم که مدیران محترم ما بتوانند از عهده این مسئولیت سنگین بر بیایند و روز قیامت انشاءالله بزودی دستمون نزد خدای متعال باز بشود که بدون تعارف دست ما را می بندند. هنر این است که خوب عمل کنیم تا انشاءالله فردای قیامت به راحتی باز شود.

گذار سوریه از توطئه غربی- عربی و پیروزی بشار اسد و جبهه مقاومت از مسائل مهم مربوط به جهان اسلام است که از این مسئله می گذرم و انشاءالله هفته آینده اگر عمری باقی بود محضر عزیزان نکاتی را عرض خواهیم کرد.بحمدالله سوریه دوران پسا جنگ و دوران پیروزی را درحال سپری کردن است که بسیار برای جبهه مقاومت حائز اهمیت است.

۵ دیماه سالروز استقرار سربازان گمنام امام زمان علیه السلام و پاسداران انقلاب اسلامی در فرودگاههای کشور است که از این روز پاسداران عزیزمان برای برقراری امنیت پروازهای غیر نظامی داخلی و خارجی به فرمان حضرت امام رحمت الله علیه در فرودگاهها حضور پیدا کردند و ما شاهد آثار بسیار مثبت آنها و امنیت پرواز هستیم. این روز را خدمت پاسداران عزیز و بزرگوار مخصوصا سپاه حفاظت فرودگاه بصورت زمینی و هوایی و بطور خاص محضر برادران عزیز سپاهی خودم مستقر در جزیره کیش تبریک و تهنیت عرض می کنم.

یک نکته را از خدمات این عزیزان و برادران پاسدار عرض کنم که بحمدالله امنیت خطوط هوایی جمهوری اسلامی از چنان جایگاهی به برکت فرزندان عزیز سپاهی برخوردار است که برخی از کشورها به ما لقب گارد آهنین داده اند. آفرین بر فرزندان عزیز سپاه که چقدر اخاق مدارانه حافظ جان مردم ایران و حافظ امنیت ایران اسلامی هستند. البته این بحث براحتی بدست نیامده است.

سه عامل مهم که در این عزیزان وجود دارد درکنار عوامل دیگر باعث شده است ما به این امنیت برسیم:۱- عامل ایمان . من معتقدم سپاه حفاظت جزء مخلص ترین بچه های سپاه هستند. ۲- عامل تخصص. بحمدالله در حوزه کاری خودشان کاملا متخصص هستند. ۳- بهره گیری از تجهیزات نوین نظامی باعث شده که به این جایگاه برسیم.

جهت اطلاع شما برادران و خواهران عزیز عرض می کنم از روزی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرودگاهها مستقر شد تا امروز صددرصد رفتار و عملیاتهای آنها را موفق می بینیم. واقعا اینها صددرصد عمل کردند و هیچ هواپیماربایی موفقی در ایران بعد از حضور این عزیزان انجام نشده است و این خیلی مهم است و نشان می دهدکه عزیزان با نیروی ایمان، تخصص و بهره گیری از تجهیزات نوین نظامی یک حرکت بزرگی را انجام داده اند. من از همه ایشان تشکر می کنم.

تشکیل و راه اندازی مرکز تخصصی حفظ و تلاوت قرآن کریم در نهاد امامت جمعه یکی از کارهای فرهنگی و قرآنی مهم است. انشاءالله در حوزه حفظ قرآن و تلاوت قرآن شاهد شکوفایی استعدادهای عزیزانمون باشیم. من تقاضا می کنم از قشر جوان و نوجوان مخصوصا از خواهران گرامی که بهترین فرصت برای آموزش حفظ و یادگیری و تلاوت قرآن الان است. تلاشهای خوبی را عزیزانمون در واحد قرآن نهاد انجام دادند. انشاءالله شرکت و استقبال و ثبت نام کنید و ما هم قول می دهیم که با تمام وجود از قرآن پژوهان و کسانی که طالب یادگیری قرآن هستند حمایت کنیم.

روز ۲۵ آذر ماه که البته هفته گذشته بود و آخرین هفته آذر بنام پژوهش نامیده شده است،خدمت همه عزیزان و دانشگاهیان و دانش آموزان و همه پژوهشگران این روز را تبریک عرض می کنم. فقط یک نکته محضر مسئولین محترم عرض می کنم که پژوهشگران حرفشان این است که از ما حمایت کنید. ما پژوهش می کنیم و طرح می دهیم اما گاهی از اوقات وقتی می خواهد به مرحله عملیات برسد ما را تنها می گذارند. دانشجویان و دانش آموزان عزیز را حمایت کنید و از طرحهای مفید و اساسی مسئولین محترم انشاءالله حمایت کنند و آنها را به مرحله صنعتی سازی و عملیاتی برسانند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۹/۳۰
بازدید: ۷۴۹