خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : نگهداری اموال دولتی پس از پایان ماموریت مصداق غصب بیت المال است.

 

خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته سی ام مهرماه ۱۴۰۰ بعد از توصیه به رعایت تقوی الهی به تقسیم بندی اخلاق از منظر یکی از محققان معاصر اشاره کرده و افزود: یکی ازمحققان معاصر در تقسیم بندی جدید و منحصر بفرد، اخلاق را به دو بخش عمومی و خاص تقسیم کرده است که در تعریف اخلاق عمومی گفته شده این اخلاق بدون استثناء به همه انسان ها مربوط و حتی انبیاء، اولیاء و اوصیای خداوند بدون در نظر گرفتن مکان و زمان در بر می گیرد.

وی شجاعت، امانتداری و صداقت و تواضع را از جمله اخلاق عمومی برشمرد و افزود: بنابر احادیثی از معصومین علیه السلام همه انسان ها باید به این اخلاق متخلق باشند.

حجت الاسلام حسن زاده تاکید کرد: بنابر فرمایش امام صادق علیه السلام خداوند از همه انبیاء خواسته است که اهل صداقت در گفتار و امانتداری نسبت به همه مردم چه خوب و چه بد باشند. در روایتی دیگر امام باقر علیه السلام نیز فرموده اند: سه چیز است که خداوند دست هیچ کس را در آن ها باز نگذاشته و همه باید به آن عمل کنند؛ اول : امانتداری حتی نسبت دشمنان الهی ، دوم : وفای به عهد( که امروز منشاء بسیاری از اختلاف در عدم وفای به عهد رقم می خورد) و سوم : نیکی به پدر و مادر حتی اگر با افکار اعتقادی و سیاسی ما همراه نباشند.

امام جمعه کیش خاطر نشان کرد: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله همواره به راستگویی توصیه کرده اند زیرا راستگویی دری است از درهای بهشت.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته با توصیه به رعایت تقوی الهی در تمامی شئون زندگی به ویژه اخلاق در خانواده، بر رعایت امانت به عنوان یکی از مهمترین اصول اخلاقی اسلام تأکید کرد.

وی در توصیه به رعایت امانتداری در بیت المال به ویژه به مدیران و مسئولانی که از نقاط مختلف کشور به مناطق آزاد مأمور می شوند افزود: برخی مدیران زمانی که به جزیره وارد می شوند، امکانات منطقه آزاد اعم از واحد مسکونی و وسیله نقلیه جهت تردد در اختیار آنان قرار داده می شود که ما نیز با آن مخالف نیستیم اما آنچه ما و مردم و مسئولان را نگران کرده است اینکه این افراد پس از پایان مأموریت این اموال را در اختیار دولت اسلامی قرار نمی دهند.

وی تصریح کرد توصیه اخلاقی و شرعی به مدیران این است که پس از پایان ماموریت یک لحظه نباید این اموال را در اختیار داشته باشند و باید واحد مسکونی و وسایط نقلیه دولتی را در اختیار نگاه نداشته وتحویل دهند.

امام جمعه کیش نگهداری از اموال دولتی پس از پایان ماموریت را مصداق عینی غصب بیت المال برشمرد و تاکید کرد: معنا ندارد ما در شهر دیگر باشیم و امکانات بیت المال را در چنگ خود نگه داریم.

وی از آیین کلنگ زنی احداث مسجد امام محمد باقر علیه السلام در منطقه نوبنیاد ۳ و مسجد امام هادی علیه السلام در فاز ۷ صدف با حضور آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور خبر داد و افزود: با توجه به اینکه مردم از نبود مسجد در این دو منطقه گلایه داشتند زمین مساجد مذکور از سوی سازمان منطقه آزاد کیش تامین شده است و انتظار می رود خیرین در ساخت این اماکن مقدس با مسئولان همراه و همگام شوند.

حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به ساخت مسجد قبا و مسجد النبی صلی الله علیه و آله، ساخت مسجد را از اولین کارهایی برشمرد که پیامبر در ورود به شهر مدینه بنیان گذاری کرد و امروز این مساجد محل توجه مسلمانان جهان قرار دارند.

وی در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته با تاکید بر اینکه امروز مسائل اخلاقی از مهمترین نیازهایی بشری است که خداوند نیز به آن تأکید فراوان نموده افزود: امانتداری یکی از این مسائل مهم است که باید همه به آن پایبند باشیم.

امام جمعه کیش با بیان اینکه باید خودمان امانتداری را تمرین کرده و به فرزندانمان نیز بیاموزیم تا بخشی از ذات وجودی ما شود تاکید کرد: ریشه بسیاری از پرونده های قضایی عدم تقوی در حوزه امانتداری است و این بسیار خطرناک است.

وی به برخی از مناسبت های ایام پیش رو و قرار گرفتن در آستانه ولادت با سعادت رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام اشاره کرد و با تبریک این ایام گفت: نگاه تطبیقی به فاصله ۱۳۶ ساله تولد پیامبر صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام نشان می دهد که این امام همام همان راهی را پیش گرفتند که پیامبر رفته بودند و همان فرمایشات پیامبر را می فرمودند و همان دین را تبلیغ می کردند.

حجت الاسلام حسن زاده، با تاکید بر اخلاق و مهرورزی به عنوان یکی از اصول مهم اسلامی، بر الگو گیری از زندگی پیامبر اسلام تاکید کرد و افزود: یکی از اصلی ترین شئونات رسول اکرم شأن اسوه و الگو بودن است و ما می توانیم تمام زندگی خود را براساس زندگی و سیره و روش پیامبر تنظیم کنیم.

وی افزود: در قرآن کریم حضرت ابراهیم علیه السلام و حضرت محمد صلی الله علیه و آله دو پیامبری هستند که به عنوان اسوه و الگو معرفی شده اند و در صورتی که از ایشان پیروی کنیم خداوند وعده داده است که بهشتی شده و مورد رضایت او قرار خواهیم گرفت.

امام جمعه کیش ادامه داد: یکی از مفسران معاصر تعبیر لطیفی دارد و در این تعبیر اشاره می کند که اسوه یعنی شاخص ارزیابی و حسابرسی و اگر روز قیامت شاخص ارزیابی ما در افکار، اعمال و اعتقادات هر چه نزدیکتر به زندگی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام باشد به همان میزان ما انسان هستیم.

وی تحول فرهنگی را یکی از ملزومات اساسی هر جامعه ای برشمرد و افزد: یکی از کارهای مهم امام صادق علیه السلام تحول فرهنگی عظیم در شهر نو بنیان کوفه بود به طوری که گفته می شود ۹۰۰ راوی احادیث امام صادق علیه السلام را روایت می کردند.

حجت الاسلام حسن زاده با بیان اینکه علمای هر بلاد باید توجه کنند تحول فرهنگی درسی است که ما باید از امام صادق علیه السلام بگیریم، اظهار کرد: این فعالیت آن ها در دستگاه فرهنگی امام توانست بسیاری را با جامعه شیعه همراه کند. امیدواریم علمای ما هم اهل تحول فرهنگی باشند.

بنای اولین مسجد اسلام به نام مسجد قبا در ۱۵ ربیع الاول به عنوان نخسین پایگاه عبادی اسلام به دست پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، اقامه اولین نماز جمعه تاریخ اسلام توسط پیامبر در ۱۶ ربیع الاول و احداث بنای مسجد النبی توسط پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله در مدینه در ۱۸ ربیع الاول از دیگر رویکردهای مذهبی در این ایام است که امام جمعه کیش به آن ها اشاره کرد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۱
بازدید: ۳۸۷۷