خطبه های نماز جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش:مبارزه با استکبار گام نهادن در مسیر انبیای الهی است.

خطبه های نماز جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های این هفته نماز جمعه به ضرورت رعایت اخلاق عمومی و خصوصی در جامعه پرداخت و عنوان کرد: همه انسان‌ها از انبیا گرفته تا ما انسان‌های معمولی باید یکسری مسائل اخلاقی را رعایت کنیم‌ و در هر زمان و مکانی اهل صداقت باشیم.

وی با ذکر حدیثی از امام موسی کاظم علیه السلام افزود: خداوند متعال هیچ پیامبری را به سوی مردم نفرستاد مگر اینکه آنها با سخاوت بودند و همه انسان‌های صالح مزین به این زینت اخلاقی هستند، سخاوت جزو مسائل اخلاق عمومی است و افراد در همه جا باید آن را رعایت کنند.

امام جمعه کیش بیان داشت: در مقابل اخلاق عمومی، رذائل اخلاق عمومی همچون بخل، خیانت در امانت، دروغگویی و… هم وجود دارند که باید همه افراد در همه زمان‌ها از آنها دوری کنند.

وی اظهار داشت: اخلاق خصوصی نیز اموری هستند که به گروهی خاص اختصاص دارند و گاهی اهمیت آن بیشتر است. اخلاق پزشکی، ورزشی، اخلاق خانواده، اخلاق در کسب و کار و بازار و… از جمله اخلاق خصوصی هستند.

حسن زاده بازاریان را به رعایت اخلاق در کسب و کار توصیه کرد و گفت: بدون رعایت مسائل اخلاقی امکان ندارد بازار ما اسلامی باشد، لازم است پیوست فرهنگی‌برای بازاریان تهیه شود.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که جزو اخلاق کسب و کار است و در احادیث سفارش شده، پذیرش تقاضای فسخ معامله است، اگر مشتری آمد و بعد از معامله پشیمان شد، مستحب است که فروشنده قبول کند. اما امروز متأسفانه وقتی انسان وارد برخی از مغازه‌ها می‌شود، با خط درشت نوشته شده که اجناس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود که با توصیه‌های اسلامی سازگار نیست‌.

خطیب نماز جمعه کیش فزود: نمونه دیگر اینکه یک از امور اخلاقی در حوزه کسب و کار این است که اکر کسی از فروش اموالش درمانده شد، شما حق ندارید این جنس را ظالمانه بخرید، حق نداریم کسی که مضطر است جنس او را به قیمت پایین بخریم‌، آیا امروز در بازار ما این اخلاق رعایت می‌شود!؟.

 

خطبه دوم:

حجت الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته کیش گفت: بعد از یک سال از هجرت امام رضا علیه‌السلام، حضرت معصومه سلام الله علیها همراه با تعدادی از بنی هاشم راهی ایران شدند ولی در شهر ساوه گرفتار مأموران عباسی شدند و به قم پناه آوردند و بعد از چند روز رحلت کردند. حضور حضرت معصومه سلام الله علیها در قم و ایران برکات بسیاری داشته است.

وی با اشاره به فرا رسیدن سالروز شهادت محمدحسین فهمیده و روز نوجوان و بسیج دانش آموزی عنوان کرد: چهل سال قبل نوجوانی از قم بلند شد و به جبهه رفت و نارنجک به خودش بست و زیر تانک رفت و با تمام وجودش از کشور و دینش دفاع کرد، این باید درسی برای نوجوانان باشد.

امام جمعه کیش افزود: روز ۱۳آبان محل تلاقی چند حادثه مهم است، حادثه تبعید امام راحل(ره) از عراق به ترکیه و شهادت جمعی از دانش آموزان در دانشگاه تهران در این روز اتفاق افتاده است‌.

وی ادامه داد: حادثه تصرف و‌ تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام نیز در روز ۱۳ آبان رخ داد که اقدامی بسیار شجاعانه بود. تسخیر لانه جاسوسی قدرت آمریکا را در آن زمان متزلزل کرد و امام از آن به عنوان انقلاب دوم یاد کردند، مبارزه با استکبار خط انبیاست و انقلاب اسلامی استمرار این خط است.

حسن زاده در ادامه با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران کنگره شهدای زنجان اظهار داشت: شهر باید به نام شهیدان مزین شود، از شورای شهر و مسئولان کیش می‌خواهیم که خیابان‌ها و کوچه‌های شهر را به اسم همه شهیدان شهر و شهدایی که خانواده‌هایشان در جزیره ساکن هستند، مزین کنند.

وی در ادامه با اشاره به سفر سه روزه دبیر شورایعالی مناطق آزاد به جزیره کیش بیان داشت: شروع خوبی بود، تشریفات در بدو ورود کنار گذاشته شد و از درب vip وارد نشدند و از همان مسیری وارد شدند که همه مردم وارد می شدند.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: مسئولان در استفاده از بیت المال و استفاده از مکان‌های خاص هم باید بیشترین دقت را کنند، مکان خاص اختصاص به مسئولین ندارد و متعلق به همه مردم است، دلیلی ندارد که من مسئول در جای خاصی زندگی کنم و باید هم تراز جامعه زندگی کنیم‌.

وی اظهار داشت: دبیرشورایعالی مناطق آزاد بازدیدهای متعددی داشتند، برخی کارها را به مسئولان سپردند، تقاضا می‌کنم مسئولان بر اساس اولویت به مردم گزارش کار دهند.

حسن زاده افزود: مسئولان بدانند وعده‌هایی که می‌دهید باید قابل اجرا باشد، قبل از وعده دادن ظرفیت‌های جزیره را بررسی کنید و بر اساس آن وعده بدهید.

وی در ادامه به ذکر مطالبه به حق کیشوندان پرداخت و گفت: باید در‌ مدیریت آینده شهر از جامعه محلی حداکثر استفاده شود و تا شهر نیروهای متعهد و متخصص دارد نباید از جای دیگر‌ افراد را وارد جزیره کنند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۸/۰۷
بازدید: ۳۶۷۲