خطبه های نماز جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

خطبه های نماز جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : مهمترین رسالت جوانان و دانشجویان، تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی برای پاسخگویی به شبهات است.

 

خطبه های نماز جمعه ۹مهر ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته نهم مهرماه ۱۴۰۰ با اشاره به آیات و روایات معصومین علیهم السلام عنوان کرد: روز تولد، روز مرگ و روز رستاخیز برای هر انسانی سه روز مهم و سرنوشت‌ساز است، هر کدام از این سه روز ابتدای یک عالم هستند و نیاز است که خداوند متعال انسان در این ایام انسان را کمک کند.

وی با بیان آیات سوره مریم در قرآن کریم گفت: در این آیه گفته شده سلام بر حضرت یحیی، آن روز که تولد یافت و آن روز که می‌میرد و آن روز که زنده می‌شود.

امام جمعه کیش ادامه داد: در تفیسر این آیات، منظور از سلام این است که در این سه روز سرنوشت‌ساز حضرت یحیی در امان خواهد بود.

وی افزود: در تفسیری دیگر برای این آیه عنوان شده که در دنیا حضرت یحیی از وسوسه و گمراهی شیطان؛ در روز مرگ از عذاب قبر و در روز رستاخیز از عذاب دوزخ رها خواهد بود.

حسن زاده اظهار داشت: همه این موارد برای همه اولیای الهی صادق است و ما هم باید دعا کنیم که در این سه روز سخت در امان باشیم.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم مشمول لطف الهی در این سه روز سخت باشیم، باید شرایط و خصوصیات اخلاقی حضرت یحیی را در زندگی خود به‌وجود بیاوریم.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: حضرت یحیی نسبت به بندگان خدا مهر و محبت داشت، آیا امروز در جامعه در وجود خودمان علاقه قلبی نسبت به بندگان خدا پیدا می‌کنیم؟ اگر بود که امروز شاهد این همه مشکلات اقتصادی و فقیر در جامعه نبودیم و این نشان می‌دهد که هنوز به جامعه دینی کامل نرسیده است.

وی بیان داشت: حضرت یحیی دارای جان و روح پاک و پرهیزکار بود، کار خلاف شرع انجام نمی‌داد، نسبت به پدر و مادرش خوش رفتار بود.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سالروز رحلت پیامبر، شهادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و شهادت امام رضا علیه السلام را تسلیت گفت و عنوان کرد: چند سالی است که در ایران اسلامی سنت حسنه زیارت از راه دور اجرا می‌شود، انشاالله حتما زیارت حضرت محمد صلی الله علیه و آله را داشته باشیم.

وی ادامه داد: سلام و درود فرستادن به رسول خدا برای خودمان خیلی مفید است، در روایات فراوانی آمده که انسان از هر کجا و هر گوشه دنیا سلام و صلوات بفرستد، قطعاً به حضرت می‌رسد و چقدر خوب است که انسان بعد از هر نماز، صلوات بر حضرت و خاندانش بفرستد.

امام جمعه کیش در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان در روز اربعین حسینی، ضرورت و اهمیت تبیین حقایق را مورد تأکید قرار داد و افزود: امروز هجمه‌های فراوانی نسبت به انقلاب، امام خمینی(ره)، رهبری، شهیدان، ایثارگران، رزمندگان، دفاع مقدس و… وارد می‌شود و دانشجویان و نخبگان جامعه اسلامی باید از اینها دفاع و واقعیت‌ها را بیان کنند.

وی با عنوان اینکه مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی از این تبیین به عنوان “جهاد” نام بردند، افزود: یک روز جهاد، اسلحه به دست گرفتن بود و امروز جهاد، جهاد تبیینی است، برای این جهاد نیاز به آمادگی و تجهیزات، علم و عقلانیت و آگاهی‌های فراوان است، باید خودتان را آماده کنید و هر کدام از شما باید چراغی باشید و اطرافتان را روشن کنید.

حجت‌الاسلام حسن زاده گفت: متاسفانه امروز در فضای مجازی شبهاتی که سر منشا آنها منافقین هستند، منتشر می‌شود و کمتر کسی به آنها پاسخ می‌دهد، نخبگان، دانشجویان، طلبه‌ها و روحانیون باید پاسخگوی این شبهات باشند.

وی با ذکر این نکته که هدف، وسیله را توجیه نمی‌کند، اظهار داشت: تبیین باید پیراسته از دشنام، تهمت زدن، فریب و دروغ باشد، هدف هر چه مقدس باشد ما نمی‌توانیم از وسایل غیر موجه برای رسیدن به آن استفاده کنیم، در دفاع از انقلاب و دین مراقب باشیم گرفتار دام غیبت و دروغ و دشنام نشویم.

 

خطیب نماز جمعه کیش در ادامه رحلت آیت‌الله حسن زاده آملی را تسلیت گفت و افزود: مقام معظم رهبری حفظه الله مرحوم حسن زاده را عالم ربانی، سالک توحیدی و روحانی دانشمند و ذوفنون یاد کردند.

وی افزود: معتقدم یکی از دلایلی که آیت‌الله حسن زاده به این جایگاه رسید، احترام خاص ایشان به اساتیدش بود، انسان باید خودش را در برابر استاد بشکند تا سربلند بشود.

امام جمعه کیش گفت: مرحوم حسن زاده در فلسفه، کلام، تفسیر، روایت، رجال، فقه، ریاضی، ادبیات مهارت داشت و کارهای ماندگاری انجام داده است، تصحیح گلستان سعدی، تصحیح کلیله و دمنه که یک کار فوق العاده سخت و سنگین است و اعراب‌گذاری کتاب اصول کافی از جمله کارهای این مرحوم است.

وی عنوان کرد: توصیه می‌کنم کتاب الهی‌نامه ایشان را بخوانید، در این کتاب مجموعه‌ای از الهی‌ها آورده شده است.

حسن زاده بیان داشت: مرحوم حسن زاده یک عالم انقلابی بود و از سال ۵۸ تا سال ۶۰ امام جمعه شهر انقلابی و هزار سنگر آمل بود.

وی افزود: او به شدت عاشق ولایت فقیه و به طور خاص عاشق رهبر معظم انقلاب بود، در ابتدای دو کتاب عبارات بسیار مهمی را درباره مقام معظم رهبری نوشته است.

امام جمعه کیش گفت: از جمله اقدامات خوبی که توسط رئیس جمهور در خوزستان عنوان شد این است که مدیر پروازی نداریم، این مسئله شامل همه جا می‌شود.

وی افزود: در جزیره کیش نیز امیدواریم که دیگر شاهد مدیران پروازی در هیچ حوزه نباشیم و مسئولین محترم سعی کنند از مدیران مستقر و مدیرانی که در منطقه زندگی می‌کنند استفاده کنند.

حسن زاده ادامه داد: باید مدیری داشته باشیم که فرزندانش در  مدارس کیش درس بخواند، اگر مریض شد برای درمان بیمارستان شهر برود و زندگیش با مردم باشد، چنین مدیری دلسوز یک منطقه است.

 

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۷/۰۹
بازدید: ۲۷۷۸