خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه ۱۸ آبان

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه ۱۸ آبان

خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه ۱۸ آبان
چکیده:

امام جمعه کیش در خطبه های نماز جمعه ۱۸ آبان: تیم اقتصادی جدید دولت مطالبات مردم را پیگیری کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم
خلاصه ای از خطبه های نمازجمعه امروز به امامت امام جمعه محترم حجة الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
انواع خطاب های قرآنی
برخی از دانشمندان اسلامی، خطابات قرآنی را بالغ به  ۴۰  نوع  خطاب دانسته اند، مخاطب برخی خطابات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و برخی خطاب ها عام  و شامل همه  انسانها و مخاطب برخی خطاب ها مومنین و مخاطب برخی خطاب ها کافران است.  محل بحث ما خطاب هایی است که مخاطب آنها مومنین  باشد.
در سوره مائده که به تعبیر برخی مفسرین جزو آخرین سوری است که بر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله نازل شده که دو آیه با خطاب یا ایها الذین امنوا شروع شده است.
غرر آیات قرآن:
از برخی آیات قرآن به غرر آیات تعبیر می شود چرا که این آیات برجستگی خاص و نقش کلیدی و زیر بنایی دارند که به وسیله آن می توان معنای ایات و روایات دیگر را فهمید.
آیه اول سوره مائده جزو غرر آیات است. ای مومنین به هر عقد و تعهد دو طرف وفا کنید.در عربی به گره دو سر طناب عقد می گویند بنا بر این بر اساس این آیه باید به تعهداتی که با خداوند متعال یا یکدیگر می بندید وفا کنید.
عمل به عهد :
عمل به عهد از حقوق انسان و از قوانین بین المللی اسلام است به این معنا که اگر با بت پرست نیز عهدی بسته شود باید به آن وفا کرد.
سه امر در دین اسلام بین المللی ست و اجازه مخالف با آن داده نشده است:
۱) ادای امانت نسبت به نیکان و بدان
۲) وفای به عهد با افراد نیک و بد
۳) نیکی به پدر و مادر با هر منش و مذهبی که باشند
وفای به عهد در بیان معصومین علیهم السلام :
در نامه امیر مومنان حضرت علی علیه السلام خطاب به مالک اشتر آمده است: در میان واجبات الهی هیچ موضوعی مانند وفای به عهد، در میان مردم جهان با هر مذهبی، مورد اتفاق نیست و در بیان دیگر می فرمایند: اگر کسی حتی با اشاره عهدی ببندد حق شکستن آن را ندارد.
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید : اگر کسی وفای به عهد نکند دین ندارد.
تقوا و پایبندی به عهد:
پایبند بودن به عهد با مردم و پایبندی به تعهدات با خداوند متعال نشانه تقوای است،  مسلمان هر روز چند مرتبه در نمازهای یومیه با خدا عهد بسته و  می گوید : « ایاک نعبد و ایاک نستعین »
در سوره ال عمران آیه ۷۶ خداوند متعال می فرماید: « کسانی که به عهد خود وفا کرده، اهل تقوا باشند خدا آنها را دوست دارد».
برخی مناسبت ها:
لیله المبیت:
امروز سالروز هجرت پیامبر عظیم الشان اسلام صلی الله علیه و آله از مکه به مدینه و شب گذشته سالگرد لیلة المبیت بود که امیرالمومنین علیه السلام با ایثار جان خود در بستر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ، در حساس ترین شب تاریخ ارمیدند در حالی که کفار قصد کشتن پیامبر اکرم را داشتند.
به دنبال این واقعه آیه نازل شد و خداوند متعال به امیر المومنین علی علیه السلام مباهات کرده، می فرماید: «وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ» و از مردم كسى است كه براى كسب خشنودى خدا، جان خود را به خدا مى فروشد و خداوند نسبت به بندگان مهربان است.
مطالبات مردم از دولت محترم:
یکی از وظایف ما یاد آوری مطالبات مردم از تیم اقتصادی دولت محترم و مشکلات بر زمین مانده است. از مطالبات فوری مردم از تیم اقتصادی جدید و  مخصوصا از وزیر محترم اقتصاد کنترل تورم جلوگیری از بی ثباتی در بازار  سکه و ارز و مهار نقدینگی ست .
با برنامه های قوی و عقلانی این کار شدنی ست و انجام آن بر قیمت کالاهای اساسی تاثیر گذار خواهد بود.
انتظار مردم از وزارت صنعت و معدن و تجارت کنترل و نظارت دقیق بر واردات و صادرات کالاهای اساسی است.
نکته ای در خور توجه مسئولین جزیره :
روز گذشته خواهری که نیم کیلو گوشت خریداری کرده بود گفت این اولین گوشتی ست که بعد از گذشت یک ماه خریداری کرده است.
مسئولین جزیره تدابیری مانند عرضه گوشت با قیمت تعاونی اتخاذ کنند. مسئولین استان هرمزگان باید متوجه قشر آسیب پذیر در جزیره کیش باشند باید کالاهای اساسی زندگی آنها تنظیم
برخی مطالبات از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی:
کارگران و بازنشستگان مخصوصا بازنشستگان تامین اجتماعی توقع بالا رفتن حقوق های خود را دارند. چگونه کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی می توانند با این حقوق در جزیره زندگی کنند؟
حجاب و عفاف :
چند روز گذشته جمعی از خوهران گرامی ساکن جزیره کیش با حضور در دفتر امام جمعه مطالباتی در قالب یک نامه که بیش از ۶۰ نفر از بانوان جزیره آن را  امضا کرده بودند، مطالباتی را که به مسئولین رسانده بودند مطرح کردند که در راس آنها رسیدگی به مساله حجاب و عفاف در جزیره کیش بود.
بانوان متدین جزیره از وضعیت حجاب خصوصا در برخی اماکن تفریحی نگران بودند.
حجاب حکم ضروری اسلام:
حجاب یکی از احکام ضروری ست و همه موظف به عمل به آن هستند. اهمیت عفت به اندازه ای ست که امیر المومنین علیه السلام وقتی می خواهند اجر شهید را با اجر کسی که قدرت بر گناهی دارد و مرتکب گناه نمی شود، مقایسه کنند می فرمایند: « اجر شهید بیش از فرد عفیف نیست و مقام عفیف به مقام فرشتگان نزدیک است.
ضرر بدحجابی:
ضرر مستقیم رعایت نکرد عفاف و حجاب به فردی که حجاب را رعایت نمی کند می رسد و بسیار از همین افراد از فروپاشی خانواده خود ناراحتند.
پدیده بد حجابی غالبا مربوط به افراد بد پوشش غیر ساکن در جزیره هست.
همه دستگاه ها باید طبق قانون حجاب دست به دست هم دهند تا جزیره ای پاک و مملو از معنویت داشته باشیم
افتتاح نمایشگاه کتاب:
شب گذشته شاهد افتتاح نمایشگاه کتاب در کیش بودیم که جای قدردانی از برگزارکنندکان این نمایشگاه وجود دارد. نمازگزاران باید در این عرصه های فرهنگی حضوری فعال داشته باشند.
در این نمایشگاه ۲۵۰ ناشر داخلی، ۸۰ ناشرخارجی با ۱۲۰۰۰ عنوان کتاب افتخاری برای جزیره کیش است.
نویسنده: حسین صافی زاده
منتشر شده در ۱۳۹۷/۰۸/۱۸
بازدید: ۱۳۰۲