متن خطبه های نماز جمعه اول بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

متن خطبه های نماز جمعه اول بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

متن خطبه های نماز جمعه اول بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی
چکیده:

امام جمعه کیش: سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه نشانه بارزی از موفقیت دولت در عرصه دیپلماسی اقتصادی است.

خطبه های نماز جمعه اول بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته یکم بهمن ماه ۱۴۰۰ با اشاره به ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به موضوع تکریم بانوان در قرآن کریم پرداخت و گفت: هر خانمی در طول دوران زندگی خودش غالباً سه ‌عنوان دارد، دختر ، همسر و مادر که هر یک از این سه عنوان در قرآن کریم به ‌نوعی از بانوان تکریم شده است.

وی با ذکر اینکه تعبیر قرآن کریم از فرزند دختر هدیه الهی است، افزود: در دورانی که پدر بعد از تولد دختر، از شدت ناراحتی چهره او سیاه می‌شد در نهایت خشم و غضب به سر می‌برد و برخی هم دختران خود را زنده به گور می‌کردند، خداوند در قرآن گفت که به هرکسی که بخواهد فرزند دختر هدیه می‌دهد، و به هرکسی که بخواهد فرزند پس هدیه می‌دهد، در این آیه فرزند دختر بر فرزند پسر مقدم شده است و  نوعی تکریم از فرزندان دختر است.

خطیب موقت نماز جمعه کیش بیان داشت: در قرآن از برخی دختران به نحو ویژه تکریم شده است، نمونه آن حضرت مریم سلام الله علیها است، خداوند این دختر را پرورش نیکو داد و پیامبری مثل ذکریا را سرپرست او قرار داد و در سن ۹ سالگی روزها روزه می‌گرفت و شب‌ها عبادت می‌کرد.

وی در رابطه با ضرورت تکریم همسران گفت: در قرآن آمده است که خداوند از جنس خود شما برای شما همسرانی آفریده که به‌واسطه این همسران به آرامش (هم آرامش جسمی ، روحی ، فردی و اجتماعی) برسید.

رضایی ادامه داد: همچنین به مردان توصیه اکید شده که با همسرانتان به صورت شایسته رفتار کنید.

وی با بیان اینکه در قرآن از زحمات پدر چیزی بیان نشده ولی از زحمت مادر صحبت شده افزود: در قرآن آمده که مادر فرزند را با خودش حمل کرد در حالی که ضعف و سستی افزوده می‌شد، بعد هم دو سال از شیره جانش به او بخشید، حق مادر این است که به او احترام گذاشته شود.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: مادر در حالی تو را حمل کرد و ثمره قلب و جان خودش را به تو داد که هیچ احدی برای احدی این کار را نمی‌کند، با تمام اعضا از تو نگهداری کرد، برایش مهم نبود خودش گرسنه یا تشنه بماند چه لباسی بپوشد، و خودش در آفتاب باشد و تو در سایه باشی، هیچ پاداشی هم نمی‌خواست، چون تو بچه او بودی. تو توان تشکر مادر را نداری مگر با کمک و توفیق الهی.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی در خطبه‌های دوم این هفته ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها گفت: اینکه چرا حضرت فاطمه سلام الله علیها را زهرا می‌گویند به این دلیل است که چون خدا از نور عظمت خودش زهرای مرضیه را خلق کرد.

وی افزود: خداوند می‌فرماید او را در آسمان‌ها قرار دادم و از عظمت خودم این نور را خلق کردم، از این نور زهرا مرضیه امامانی خواهند آمد که مردم را به‌سوی من هدایت می‌کنند.

خطیب موقت نماز جمعه کیش اظهار داشت: زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها ابعاد مختلفی دارد، رفتار ایشان برای ما الگو هست و به‌عنوان نمونه عبادت و حجاب و عفاف حضرت برای ما باید سرمشق باشد.

وی بیان داشت: زنان با الگوگیری از آن حضرت می‌توانند آرامش و آسایش و امنیت خود، خانواده و جامعه را به ارمغان بیاورند و مانع معضلات که ریشه آن بدحجابی است شوند.

رضایی افزود: اگر بد حجابی ترویج شد نتیجه همان چیزی می‌شود که امروز در دنیای غرب می‌بینیم، به‌عنوان مثال رئیس جمهور فرانسه اعلام کرد تعداد زنانی که از ترس آزار و اذیت از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمی‌کنند هر روز بیشتر می‌شود، و در هر دو روز یک زن بر اثر خشونت خانگی کشته می‌شود، ۹۳ درصد مردم احساس ناامنی می‌کنند که مربوط به خشونت و آزار و اذیت علیه زنان است.

وی در ادامه سالروز ولادت امام خمینی(ره) را تبریک گفت و ارتقا جایگاه زن بعد از انقلاب در مقایسه با قبل از انقلاب را از دستاوردهای حرکت امام عنوان کرد.

امام جمعه موقت کیش در ادامه با اشاره به سالروز قیام مردم آمل در سال ۱۳۶۰ گفت: ضدانقلاب شهر آمل را تصرف کرد اما مردم آمل با مبارزه و تشکیل سنگر جلوی هر خانه، ضدانقلاب را از شهر خود بیرون کردند و آمل شهر هزار سنگر شد.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: دولت سیزدهم در سیاست خارجی موفقیت‌های خوبی به‌دست آورده و ان‌شالله که نتیجه و ثمره آن در زندگی مردم مشخص شود و بخشی از رنج‌ها حل شود.

رضایی افزود: این سفر از جنبه‌های مختلف اهمیت دارد و نشان روشنی از دوره جدید در صحنه سیاست بین‌الملل است، دوره ظهور قدرت‌های غیر غربی در تحولات جهانی و حضور موثرتر در آنها در تصمیم‌گیری‌هاست و ادعای کدخدایی کاخ سفید را پایان می‌دهند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۱/۰۱
بازدید: ۹۳۶۸