متن خطبه های نماز جمعه ۱۰ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۰ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۰ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: برای رشد و اعتلای کشور باید نحوه مدیریت شهید سلیمانی به عنوان مدیریت جهادی در جامعه نهادینه شود.

 

خطبه های نماز جمعه ۱۰ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۱۰ دیماه ۱۴۰۰ در ادامه بحث اخلاق در خانواده به موضوع ازدواج به عنوان یکی‌ از مسائل مهم در بحث اخلاق در خانواده پرداخت و گفت: متأسفانه برخی افراد امروز به این نتیجه رسیده‌اند که باید مجردی زندگی کنند اما از دیدگاه اسلام پنج حکمت و فلسفه برای ازدواج و تشکیل خانواده وجود دارد.

وی افزود: اولین حکمت ازدواج جلوگیری از گناهان است و منظور از گناه تنها گناهان جنسی نیست، بلکه علاوه بر آن، گناهان دیگر مثل قتل، نزاع، درگیری ها و… در سایه ازدواج کم می شود.

امام جمعه کیش ادامه داد: دومین فلسفه ازدواج آرامش روحی است، انسان بعد از ازدواج به یک سکون می رسد، در قرآن آمده است که یکی از نشانه‌های خداوند متعال این است که همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید برای اینکه در کنار آنها آرامش بگیرید، آرامشی که در سایه ازدواج بدست می آید؛ روحی، جسمی، فردی و اجتماعی است.

وی سومین حکمت ازدواج را احساس مسئولیت عنوان کرد: انسان مجرد احساس مسئولیت ندارد و برای کسب و کار تلاش آنچنان نمی کند، اما همین فرد بعد از ازدواج می‌داند کسی در‌ خانه منتظر او است و وادار به کار‌ پیدا کردن می شود.

حسن زاده افزود: متأسفانه برخی از جوانان میگویند تا زمانی که ماشین، شغل و خانه مناسب نداشته باشیم ازدواج نمی‌کنیم، این در حالی است که در قرآن ذکر شده مردان و زنان بی همسر ازدواج کنند و اگر آنها فقیر باشند از فضل خود آنها را بی نیاز می‌کند، بعد از ازدواج خداوند متعال در او ایجاد مسئولیت می‌کند و بعد از آن بدنبال تلاش و کار می رود.

وی پنجمین فلسفه ازدواج را تداوم نسل بشر عنوان کرد و بیان داشت: برای اینکه نسل بشز تداوم پیدا کند نیاز به ازدواج است، ازدواج تنها یک مسئله فردی نیست و موضوع اجتماعی هم هست.

خطیب نماز جمعه کیش گفت: ازدواج باعث تقویت جامعه می شود، در هرجامعه ای که فرزند آوری آن بیشتر باشد، آن جامعه قدرتمندتر می شود، فرهنگ “زندگی کمتر زندگی بهتر” ضد بشریت و قرآن است، کشوری که جمعیت نداشته باشد به سرعت سقوط می‌کند، هر خانواده حداقل باید دو فرزند داشته باشد تا جمعیت کشور ثابت بماند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته ضمن تشکر از ارسال پیام‌ها و حضور کیشوندان در مراسم ختم پدر بزرگوارشان گفت: مرحوم یکی از افرادی بود که استقامت در انقلابی‌گری داشت، از همه مردم خوب، باوفا و نجیب جزیره کیش تشکر می‌کنم.

وی ضمن عرض تسلیت ایام فاطمیه و سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اظهار داشت: مسئولان فرهنگی فضا را متناسب با فاطمیه قرار بدهند، خود مردم هم موظف اند نشان بدهند که یک شهر فاطمی است.

امام جمعه کیش ادامه داد: حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به عالم هستی خدمت بزرگی کرد که قابل هیچ توصیفی نیست، هم به پدرش و هم به همسرش و هم به امت رسول خدا خدمت کرد و با آن خطابه های مهمش امامت را حیاتی دیگر بخشید، اگر آن خطبه‌های حضرت زهرا سلام الله علیها نبود ما هم باور نمی‌کردیم که حق با امیرالمومنین است، فضا بسیار غبارآلود و مسموم بود.

وی سالروز شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی را تسلیت و گرامی داشت و گفت: شهید سلیمانی که بدست مزدوران آمریکایی به شهادت رسید، این روز را به‌حق روز مقاوت نامیده‌اند.

حسن زاده اظهار داشت: درباره فضایل شهید سلیمانی به خوبی اطلاع رسانی شده است اما ویژگی شخصیتی و نحوه مدیریت شهید سلیمانی خاص بود که امر‌وز از آن به‌عنوان مدیریت جهادی یاد می‌کنند و می تواند الگویی برای مدیران جهادی باشد.

وی ادامه داد: او در عین حال که مدیر توانمندی بود وفادار به اصول اساسی نظام هم بود، اهل تدبیر و عقلانیت بود، تمام رفتار شهید سلیمانی عاقلانه رفتار می‌کرد، هم اهل تدبیر بود و هم شجاع، با شجاعت تصمیم می‌گرفت.

خطیب نماز جمعه کیش گفت: یکی از خصوصیات شخصیتی شهید سلیمانی خدمتگزاری کم هزینه و در عین حال پر‌فایده بود، وقتی می‌خواست از امکانات بیت‌المال استفاده کند، کمترین استفاده را می‌کرد.

وی بیان داشت: مسئولین ما باید کمترین استفاده را از بیت المال کنند، معنا ندارد مسئول جمهوری اسلامی در فلان برج گران قیمت زندگی کند، این حقوقهای نجومی یعنی هزینه تراشی برای بیت المال است، مسئولان باید مثل شهید سلیمانی یک خدمتگزار کم هزینه باشند‌.

حسن زاده افزود: شهید سلیمانی، شهیدانه زندگی کرد، دوستدار شهدا بود، عکس شهدا را می بوسید و به خانواده شهدا عشق می‌ورزید، او ولایتمدار بود و ولایت فقیه را اصل اساسی حفظ نظام می‌دانست.

وی گفت: مسئولین محترم باید از سرمایه‌های فرهنگی شهر حمایت کنند، آموزش و پرورش یکی از این سرمایه‌هاست، تا کی باید فریاد بزنیم آموزش و پرورش را اصلاح کنید، همه ما فریاد میزنیم که این کار انجام شود اما هیچ اقدامی صورت نگرفته، برای رفع مشکل منتظر نمانید.

حجت‌الاسلام حسن زاده افزود: آموزش و پرورش کیش مشکل ساختاری دارد، کیفیت آموزش پایین است، معلم ندارد، به وضعیت معیشت معلمان برسید، تا الان ندیدیم هیچ اتفاقی رخ دهد.

وی صداوسیمای کیش را یکی دیگر از سرمایه‌های مهم فرهنگی دانست و‌ گفت: هیچ منطقه آزادی در کشور صدا وسیما ندارد به‌جز کیش، باید قدر این سرمایه را دانست، ساعت پخش سیما به نصف رسیده و نیمی از ساعات پخش به یک شبکه دیگر تعلق گرفته که این خوشایند نیست و عیب محسوب می‌شود.

امام جمعه کیش بیان داشت: صداوسیمای کیش افتخار ماست و از مدیریت مؤمن و انقلابی بخش فرهنگی کیش انتظار دارم این مسئله را شخصا پیگیری کنند.

وی در پایان سالروز‌درگذشت آیت الله مصباح ، شهادت شیخ نمر، روز شهدای دانشجو و سالروز شهادت سرلشکر ستاری را گرامی داشت.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
بازدید: ۲۳۲۳