متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: آمریکا منشاء بحرانهاست و جنگ اوکراین هم نتیجه سیاست های غلط آمریکاست.

 

خطبه های نماز جمعه ۱۳ اسفند ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت الاسلام حسن زاده در خطبه های عبادی سیاسی آدینه این هفته ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ با توصیه به رعایت تقوی الهی در تمام شئون زندگی حلول ماه شعبان را به جامعه مسلمانان تبریک گفت و بر بهره گیری از سیره و روش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در زندگی به ویژه در ماه شعبان تاکید کرد.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق علیه السلام از کتاب مصباح شیخ طوسی افزود: براساس فرموده امام صادق علیه السلام رسول الله با مشاهده هلال ماه مبارک شعبان به منادی می فرمودند که « به شهر برو و حلول ماه شعبان را که ماه من است اعلام کند و رحمت خدا بر کسی که در این ماه مرا در عبادت و طاعت خدا یاری کند.»

امام جمعه کیش با اشاره به ادامه حدیث که در تبعیت امیرالمومنین از رسول خدا در سیره و روش عملی زندگی ایشان بود تاکید کرد: امام صادق علیه السلام در این حدیث از رفتار امام علی علیه السلام گزارش داده و می فرمایند «حضرت امیر می فرماید از آن روزی که چنین ندایی را از رسول خدا شنیدم هرگز روزه ماه شعبان را ترک نکردم» که این مسئله نشان از تبعیت محض ایشان از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را دارد.

وی با اشاره به تاثیر عمیق روزه در زندگی انسان که یکی از سیره های عملی رسول الله بود افزود: اگر می خواهیم جامعه ای دینی داشته باشیم باید افراد جامعه به ویژه جوانان را به روزه و چنین عباداتی که از سیره و روش رسول الله است تشویق کنیم و زمینه گرفتن روزه حتی روزه های مستحبی را برای فرزندان خود فراهم کنیم.

حجت الاسلام حسن زاده با بیان اینکه امام صادق علیه السلام بر تشویق اطرافیان خود به روزه تاکید دارند ادامه داد: از این حدیث می توانیم استفاده کنیم که وظیفه اولیه ما در امر به معروف و نهی از منکر خانواده، اقوام،دوستان وهمکاران خودمان هستند.

وی با اشاره به اینکه گاه در ترغیب، تشویق و نهی از منکر کنیم بیشتر فضاهای بیرون را مد نظر قرار می دهیم در حالیکه اولویت با کسانی است که در اطراف خودمان هستند تصریح کرد: باید تشویق و ترغیب به روزه را از اطرافیان خود آغاز کنیم و نمود آن در زندگی خودمان دیده شود.

امام جمعه کیش با بیان اینکه تنها دعا و عبادت برای داشتن یک جامعه دینی و متصف شدن جامعه به سیره و روش پیامبر کفایت نمی کند تاکید کرد: بهترین کاری که در ماه شعبان می توان انجام داد همدردی، دستگیری از مستمندان، احسان و صدقه و کمک به دیگران است.

وی با اشاره به بخشی از مناجات شعبانیه که در آن به توفیق دستگیری از مستمندان و رفع گرفتاری و مشکلات مالی دیگران تاکید کرد:  شعبان ماه صدقه، همدری، احسان و نیکوکاری است.

امام جمعه کیش به ترویج فرهنگ زیبای قرض الحسنه نیز اشاره کرد و افزود: ۱۴ اسفند آغاز هفته احسان و نیکوکاری است و چه خوب است که فرهنگ قرض الحسنه در این ماه مورد توجه قرار گیرد و مطمئن باشید که با کمک به دیگران و گرفتن دست نیازمندان دست در دست خدا قرار می دهید و صدقه قبل از آن که به دست فقیر برسد به دست خدا می رسد.

وی استغفار را از دیگر روش های عملی پیامبر در زندگی برشمرد و افزود: رسول خدا صلی الله علیه و آله بسیار اهل استغفار بودند و باید این سیره را در زندگی خود پیاده کنیم و ببینیم چه آثار مثبتی در زندگی دنیوی و اخروی ما دارد.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته با بیان اینکه دشمن با بهره گیری از ارتباطات و تبلیغات رسانه ای به دنبال وارونه جلوه دادن واقعیت هاست گفت: جنگ اوکرین نیز نشأت گرفته از سیاست های توسعه طلبانه، بحران زا و غلط آمریکاست.

حجت الاسلام حسن زاده در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه کیش با توصیه به رعایت تقوی الهی به وِیژه در حوزه فضای مجازی اظهار کرد: این فضا دارای خطرات خاص است و برای اینکه بتوانیم به درستی از آن بهره مند شویم باید مراقب باشیم اسیر این فضا و جوسازی های آن  نشویم.

وی با اشاره به اینکه برخی اوقات ناخوداگاه در مسیر جوسازی این فضا قرار می گیریم تاکید کرد: باید تمام تصمیم گیریهای سیاسی، مالی و اقتصادی ما در یک فضای آرام و به دور از جوسازی های غیرواقعی این فضا انجام شود.

امام جمعه کیش با تبریک سالروز ولادت امام حسین علیه السلام و به همین مناسبت روز پاسدار این روز را به تمامی پاسداران به ویژه پرسنل سپاه ناحیه مقاومت کیش، سپاه فرودگاه و دریابانی سپاه کیش تبریک گفت و افزود: در جزیره کیش نیروهای سپاه منشاء آثار خوبی بوده و فراتر از ماموریت خود انجام وظیفه کرده اند.

وی با بیان اینکه امام حسین علیه السلام علاوه بر جهاد اکبر در عاشورا صاحب جهاد تبیین اعظم بوده اند افزود: واژه جهاد تبیین واژه ای است که رهبر معظم انقلاب حفظه الله تعالی بر آن تاکید دارند و باید اصحاب قلم و تریبون، افراد تاثیرگذار و آحاد مردم در این عرصه ورود کرده و واقعیت های دوران انقلاب و مسائل کشور را با تمام توان بیان کنند.

حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به اینکه دشمن به دنبال وارونه نشان دادن واقعیت ها و سیاه نمایی است تاکید کرد: دشمن تلاش می کند تا جای شهید و جلاد را عوض کند و با دستگاه های ارتباطی و رسانه هایی که در اختیار دارد واقعیت ها را به گونه ای دیگر نشان دهد به همین دلیل جهاد تبیین برهمه واجب است.

وی افزود: جوانان ما باید با کوشش و تلاش واقعیت ها را آموخته و به شکل مستند، مستدل و دقیق بیان کرده و از آن دفاع کنند.

امام جمعه کیش با اشاره اهمیت جهاد تبین افزود: امام حسین علیه السلام در سال ۵۹ و قبل از مرگ معاویه وارد عرصه جهاد تبیین شده و واقعیت های جهان اسلام را برای صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله و تابعین و کسانی که در منا بودند تشریح کردند.

وی با بیان اینکه خطبه خوانی یعنی جهاد تبیین و بیان واقعیت ها تاکید کرد: امام حسین علیه السلام در منا خطبه خوانده و به خطرهایی که آینده اسلام را تهدید می کرد اشاره کرده و فرمودند « مراقب باشید اگر مسلمانان قیام نکنند اسلام از بین می رود»

حجت الاسلام حسن زاده با تبریک میلاد امام سجاد علیه السلام وحضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه و به همین مناسبت روز جانباز این روز را به جانبازان و ایثارگران تبریک گفته و افزود: جانبازان و ایثارگران جزیره کیش از برخی مسئولان گلایه دارند مبنی بر اینکه حقوق قانونی آنان در کیش رعایت نمی شود.

وی با درخواست از مسئولان مبنی بر توجه به نیازهای جانبازان ادامه داد: آنچه ایثارگران می خواهند عمل به قوانین مربوط به آنان است و درخواستی ماورای قوانین ندارند حتی اگر تبعات مالی داشته باشد زیرا قوانین با در نظر گرفتن تبعات مالی آن مصوب شده و قانون گذار به تبعات مالی آن توجه لازم را داشته است.

امام جمعه کیش با اشاره به اینکه جنگ اوکراین و روسیه به عنوان یکی از مهمترین مسائل جهان امروز تبین مسئله در این مورد را ضروری برشمرد وافزود: باید واقعیت ها را بیان کرد و در طی سی سال اخیر رهبر معظم انقلاب بارها و بارها در عرصه جهاد تبیین حضور داشته و واقعیت ها را باید از زبان ایشان شنید.

وی با اشاره به نقطه نظرات نظام و انقلاب اسلامی در خصوص این جنگ تاکید کرد: بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری مد ظله ما با جنگ در هر کجای جهان مخالفیم و خواستار توقف جنگ در اوکراین هستیم و باید به زودی این جنگ که موجب کشته شدن مردم و تخریب زیربنای کشورهاست متوقف شود.

حجت الاسلام حسن زاده ادامه داد: نکته ای که در این میان اهمیت داشته و بسیاری از آن غفلت می کنند دستگاه های رسانه ای غرب است که می خواهند اینکه ریشه این جنگ از کجاست و به چه علت شکل گرفته از اذهان مردم به دور باقی بماند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا زمینه ساز انقلاب های رنگی و مخملی و جنگ های نیابتی، اصالتی و کودتاهای بسیاری در جهان  بوده است تصریح کرد: همانگونه که رهبرمعظم انقلاب به آن اشاره کرده اند ریشه این جنگ سیاست های توسعه طلبانه، غلط و بحران زای آمریکاست.

امام جمعه کیش با بیان اینکه تولد این رژیم با مرگ انسان های بسیاری همراه بوده است افزود: با مطالعه تاریخ به بحران زا بودن رژیم ضد بشری آمریکا که در طول تاریخ در دوره های مختلف موجب مرگ انسان های بسیاری مانند رنگین پوستان، مردم مظلوم عراق، یمن، لبنان و افغانستان شده اند.

وی تصریح کرد: آمریکا منشاء بحرانها است و جنگ اوکراین هم نتیجه سیاست های غلط آمریکا است و مردم باید بر این موضوع واقف شوند.

حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به روز درختکاری و کاشت درخت توسط رهبر انقلاب به صورت نمادین در این روز خاطر نشان کرد: جزیره کیش دارای فضای سبز مناسبی است که باید در گسترش، حفظ و نگهداری آن به عنوان سرمایه های جزیره تلاش کرده و از گیاهان سازگار با محیط زیست در جزیره استفاده کرد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۲/۱۳
بازدید: ۵۵۳۹