متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : معنویت، عقلانیت و عدالت سه عنصر اصلی در مکتب امام راحل هستند.

 

خطبه های ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول

حجت الاسلام احمد حسن زاده در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه کیش، با توصیه به رعایت تقوی الهی در تمامی شئون، انس و الفت را یکی از ظرفیت های الهی برشمرد که در وجود انسان قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه انس الهی نقش بسیار مهمی در آرامش و زندگی مطلوب انسان دارد و به جاست که روانشناسان به ویژه روانشناسان اسلامی با توجه به نگاه دینی و اسلامی مطالعات بیشتری بر روی این مسئله انجام دهند، انس و الفت میان انسان ها را از دیگر الطاف الهی عنوان کرد که یک ظرفیت قابل تأمل در وجود انسان است.

امام جمعه کیش با تاکید بر انس و ارتباط میان انسان با دیگران بنابراحادیث رسیده از سوی معصومین علیهم السلام افزود: در احادیث ائمه معصومین علیهم السلام نیز بر ارتباط صمیمانه میان افراد تاکید شده است.

وی با بیان اینکه اثر مثبت و فواید این ارتباط به انسان باز میگردد اگر چه فواید اجتماعی بسیاری دارد ادامه داد: جامعه ای که مردم در آن با یکدیگر ارتباط صمیمانه داشته باشند جامعه ای سالم است که معضلات اجتماعی و فرهنگی در آن کمتر دیده می شود.

حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به حدیثی از امام جعفر صادق علیه السلام، خونگرمی، خوش طینت بودن و ارتباط مؤثر با مردم را از ویژگی های مؤمن برشمرد و افزود: مؤمن در کنار تلاش و کوشش خونگرم و صمیمی و خوش جنس و خوش طینت و خوش اخلاق بوده و از سرشت خاندان عصمت و طهارت است.

وی با بیان اینکه امام رضا علیه السلام نیز در اوقات فراغت با اطرافیان خود به طور صمیمانه نشست هایی برگزار می کرد به برخورد عارف عصر حاضر ” فقیه خراسانی” رحمت الله علیه با مردم و اثرات رفتار وی در زمان حیات ایشان نسبت به جامعه ای که در آن سکونت داشتند اشاره کرد و افزود: اثرات مثبت صمیمیت این عارف بر مردم شهر وی نیز وارد شده و مردم از برکت وجود وی برخوردار بودند.

 

خطبه دوم

حجت الاسلام احمد حسن زاده در خطبه های دوم عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه کیش با توصیه به رعایت تقوی الهی در تمامی شئون زندگی یکی از مصادیق مهم تقوی، را تقوی در قضاوت نسبت به دیگران برشمرد و بر قضاوت صحیح، عادلانه تاکید و اظهار کرد: در قضاوتت نسبت به دیگران نباید از مسیر حق وعدالت خارج شویم و حتی در مورد دشمن باید از گزافه گویی و سخن ناصحیح و خارج از حق و عدل پرهیز کرد.

وی بر رعایت حقوق دیگران بر اساس قوانین اسلام تاکید کرد و افزود: امام راحل مظهر رعایت تقوی الهی بود و در مسائل اجتماعی، سیاسی و عمومی نیز به شدت تقوی الهی را رعایت می کرد.

وی با تسلیت رحلت امام خمینی(ره)، مکتب امام را میراث گرانبهایی عنوان کرد که به عنوان یک سرمایه عظیم و ارزشمند برای ملت بزرگ ایران باید حفظ و نگهداری شود

وی با تاکید بر اینکه ملت ایران با داشتن این سرمایه ارزشمند توانسته است در مقابل سنگین ترین توطئه های دشمن ایستاده و از گذرگاه های سخت تاریخ عبور کند افزود: ملت ایران با این سرمایه گذرگاه های دشواری را طی کرده و در پیچ اقتصادی توانسته است مشکلات خود را حل کند.

وی با اشاره به ابعاد مختلف مکتب امام راحل تصریح کرد: این مکتب دارای یک بسته کامل و دارای ابعادی همچون عقلانیت، معنویت و عدالت است و  تنها در یک موضوع خلاصه نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه معنویت، عقلانیت و عدالت سه عنصر اصلی در این مکتب هستند اظهار کرد: هر سه عنصر به خوبی در زندگی، رفتار و گفتار امام راحل به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مشهود بود و خودنمایی می کرد

وی با بیان برخی از مظاهر عقلانیت در رفتار و گفتار امام راحل افزود: امام به هیچوجه به دشمن اعتماد نداشت و معتقد بود باید محکم در مقابل دشمن ایستاد و نباید اعتماد و عقب نشینی کرد.

وی با تصریح بر اینکه اگر در برابر دشمن یک قدم عقب برویم دشمن جلو می آید افزود: امام به ایستادگی و تقابل راسخ در برابر دشمن اعتقاد داشتند.

وی مظهر دیگر عقلانیت در رفتار امام راحل را تزریق روح اعتماد به نفس و خود اتکایی در ملت ایران عنوان کرد و افزود: پیش از انقلاب اسلامی غربی ها اعتماد به نفس را از ما گرفته بودند و ملت ایران به این باور رسیده بود که هیچ قدرتی برای ورود به حوزه های علمی وصنعتی ندارد و باید ملتی وابسته باشد اما امام روح خودباوری و ” ما می توانیم ” را تقویت کرد و ما امروز هر چه از پیشرفت های علمی و صنعتی در کشور می بینیم معلول این اعتماد به نفس است.

وی با بیان اینکه از دیگر مظاهر عقلانیت امام تدوین قانون اساسی است  افزود: امام در آغاز پیروزی انقلاب پایه های نظام را مستحکم کرد و از خبرگانی که به دست مردم انتخاب شده بودند درخواست کرد که قانون اساسی را تدوین کنند و پس از تدوین این قانون را در معرض اراء عمومی مردم قرار داد.

وی ادامه داد: با این حرکت هوشمندانه امام امروز هیچ کس نمی تواند خدشه ای به نظام وارد کند و ما با کمال قدرت می گوییم که ۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای آری دادند.

وی به معنویت در مکتب امام راحل اشاره کرد و افزود: امام راحل انسانی مخلص بود که تمام کارها را برای رضای خدا و بدون توجه به جنبه دنیوی آن انجام می داد و نمونه بارز آن اعلام حکم ارتداد سلمان رشدی بدون واهمه از قدرت های حامی وی بود.

توکل و توسل به خدا و توصیه مردم و مسئولان به توکل به خدا، اخلاق مداری و عبادت از دیگر مظاهر معنویت در مکتب امام راحل است که امام جمعه کیش به آن اشاره کرد و افزود:  توجه به ضعفا، محرومان و مستضعفان از مظاهر عدالت در مکتب امام راحل است که امام از ابتدای انقلاب بر آن اصرار داشتند و اگر امروز بخواهیم مکتب امام را در کشور پیاده کنیم باید اولویت ما رسیدگی به محرمان باشد.

وی افزود: مسئولان در جزیره نیز باید توجه کنید که فاصله طبقاتی در بخش های مختلف شهر ایجاد نشود و باید تمام جزیره به طور مساوی از خدمات اجتماعی، فرهنگی و شهری برخوردار شوند.

وی با اشاره به انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای از سوی مجلس خبرگان به عنوان رهبر انقلاب اسلامی افزود: انتخاب خبرگان، انتخابی هوشمندانه بود که امید دشمنان را ناامید و دسیسه های آن ها را خنثی کرد و امروز خمینی دیگری سکان دار این مکتب و پرچمدار مکتب امام راحل است و باید قدردان این نعمت باشیم.

وی به فیلم سخیف و بی ارزش عنکبوت مقدس که ارزش های اسلامی و مقدسات را نشانه گرفته است اشاره کرد و افزود: به اذعان کارشناسان خبره حوزه فیلم و سینما این فیلم فاقد ارزش های اثر هنری است و فیلمی است که در نگاه عمومی در پایین ترین رده قرار گرفت که قلب و روح مردم را جریحه دار کرد و به درد آورد.

وی با اشاره به اشاعه سیاست های اسلام هراسی، ایران هراسی و قداست شکنی دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون افزود: هر سه سیاست را در این فیلم سخیف به وضوح می توان دید.

وی با بیان اینکه ما باور داریم که هنرمندان کشورمان نسبت به اسلام، امام رضا علیه السلام و ارزش های ایرانی و اسلامی اعتقاد راسخ دارند از آنان انتظار داریم که این حرکت سخیف و توهین به مقدسات را به شدت محکوم کنند و مواضع روشن بگیرند و به طور خودجوش در مقابل این حرکت ضد اخلاقی و اسلامی قیام کنند

وی از اهالی فرهنگ و هنر کشور که دغدغه ایران و اسلام را دارند درخواست کرد که با تولید آثار فاخر مذهبی و ملی در برابر این حرکت سخیف دشمنان بایستند و افزود: ما آثار ارزشمند و فاخر بسیاری داریم و در حال حاضر سرود سلام فرمانده از جمله آثاری است که تاثیر بسیاری در جامعه به ویژه در بین دهه نودی ها داشته که دشمنان را بسیار عصبانی کرده است.

امام جمعه کیش با تبریک به صفر رسیدن تعداد فوتی های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور و تقدیر از شهدای سلامت به ویژه شهید سید علی سیدین خاطرنشان کرد: این دستاورد با رشادت های خادمان سلامت کشور به دست آمده و امیدواریم به زودی جشن پایان کرونا در کشور اعلام شود.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
بازدید: ۴۰۴۷