متن خطبه های نماز جمعه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

مردم سالاری دینی، رشد شتابان علمی، کاهش وابستگی به خارج، رشد حوزه دفاعی و ارتقاء رفاه اجتماعی بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

 

خطبه های نماز جمعه ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۱۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ بعد از توصیه همگان و خود به رعایت تقوای الهی و پرهیز از معاصی ، به ادامه موضوع اخلاق در خانواده پرداخت و گفت: بر اساس آموزه‌های دینی و قرآنی تشکیل خانواده اهداف فراوان و بلندی دارد که یکی از آنها آرامش روحی و روانی است و اینکه چرا برخی ازدواج‌ها به آرامش منجر نمی‌شود، به‌خاطر بداخلاقی‌های موجود در زندگی‌هاست.

وی سوءظن و بدبینی را یکی از بداخلاقی‌هایی نامید که باعث بر هم زدن آرامش در خانواده می‌شود و گفت: در خانواده‌هایی که بدبینی وجود دارد بدانند که روی آرامش را نخواهند دید، زندگی‌ای که طرفین هیچ اعتمادی نسبت به هم نداشته باشند جز ناآرامی و مشاجره چیز دیگری نخواهد داشت؛ انسان نسبت به یکدیگر باید خوش بین باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده حذف زمینه‌های بدبینی در زندگی را ضروری دانست و گفت: گاهی رفتن به یک مکان مخصوص، یا گفتن یک سخن باعث بدبینی زن و شوهر می‌شود و باید ریشه‌های بدبینی را از بین برد‌.

وی ریزبینی را جزو موارد برهم زننده آرامش در زندگی عنوان کرد و گفت: برخی از زن و شوهرها خیلی ریزبین هستند و در جزئی‌ترین مسائل زندگی طرفین گذشت ندارند، اگر غذا کمی شور شود، بسوزد یا طعم آن کمی تغییر کند سروصدا راه می‌اندازند، این یعنی ریزبینی و باید از آن اجتناب کرد.

امام جمعه کیش افزود: امیرمؤمنین علی علیه السلام در نهج البلاغه فرموده که اگر می‌خواهید همیشه راضی شوید چشم خود را بر رنج‌ها ببندید و مشکلات را تحمل کنید، در همه حوزه‌ها اگر انسان بتواند مشکلات را تحمل کند به آرامش می‌رسد.

وی گوش دادن به حرف مفسدان را نیز از عوامل بر هم زننده آرامش در زندگی یاد کرد و گفت: عده‌ای خوشبختی زوجین را دوست ندارند و به نقشه کشیدن و فتنه‌گری روی می‌آورند که نمونه ها آن را در جامعه می توان دید.

حسن زاده ادامه داد: گاهی دیده می‌شود بین خانواده‌ها فتنه‌گری می‌کنند تا اینکه به آن زن یا شوهر برسند، این فتنه‌ها به‌خوبی در جامعه دیده می‌شوند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته ضمن دعوت از نمازگزاران به تقوای الهی و تبریک فرا رسیدن ماه رجب این ماه را فرصت خوبی برای تمرین تقوا و سیر معنوی دانست و گفت: عرفا و علمای اخلاق سه مرحله تخلیه، تحلیه، تجلیه را از مراحل سیر سلوک می دانند و سه ماه رجب ، شعبان و رمضان را به مهمانی خدا تشبیه کرده‌اند که باید برای رفتن به ضیافت‌الله آماده شویم.

وی افزود: رجب ماه تخلیه هست و هر کاری در این ۹ ماه انجام داده‌ایم باید خودمان را تخلیه کنیم و گفتن اذکار و خودسازی در این ماه باید محور کار‌ باشد.

امام جمعه کیش ادامه داد: روح را باید در ماه شعبان آرایش و زینت داد، شعبان ماه پوشیدن لباس تقواست، باید خودمان رابه اخلاق پیامبر آراسته کنیم، ماه رمضان هم ماه ضیافت‌الله است، ماه جلا دادن روح است.

امام جمعه کیش در ادامه ضمن تسلیت سالروز شهادت امام هادی علیه السلام؛ زیارت جامعه کبیره را یکی از آثار گرانقدر این امام معصوم عنوان کرد و گفت: حداقل یک بار در‌عمرمان این زیارت نامه را بخوانیم، مضامین عالی و بسیار مفصل هست.

وی افزود: ایام دهه فجر فرصت بسیار خوبی است برای بیان دستاوردهای انقلاب؛ انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیار مهمی داشته است؛ جوانان باید دوران بعد و قبل از انقلاب را مقایسه کنند؛ دستاوردها در یک حوزه خاص نیست بلکه در‌حوزه‌های مهم اجتماعی و سیاسی دستاوردهایی همچون ایجاد نظام ولایی، نظام ولایی بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده ادامه داد: ایجاد برابری نسبی فرصت‌ها نیز از دستاوردهای انقلاب است. قبل از انقلاب فرصت‌ها در اختیار افراد و شهرهای خاص بود، امروز‌ می‌بینیم فرصت‌ها توزیع بهتری یافته است و در رشد علمی بالاتر از متوسط جهانی قرار گرفته‌ایم.

وی با ذکر اینکه انقلاب هم نظام ولایی ایجاد کرد هم رفاه را برای جامعه آورد افزود: جاده سازی، تولید دارو، برق‌رسانی، حوزه دفاعی، تولید فولاد و .. از جمله مواردی است که پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم و باید منصفانه این دستاوردها را دید و قضاوت کرد‌.

خطیب نماز جمعه کیش در ادامه رحلت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی را تسلیت گفت و افزود: این مرجع بصیر یکی از یارن صدیق امام(ره) و از استوارترین فقهای معاصر در اصول انقلاب اسلامی بود. معتقد بود که جایگاه شورای نگهبان باید حفظ شود، روز قدس روز حفظ هویت و نجات مسلمین است.

وی گفت: این مرجع عالیقدر عمر پربرکتی داشت و رعایت اصول بهداشتی و دینی باعث شد که حدود ۱۰۳ سال عمر کردند و ۱۵۰ اثر توسط وی تألیف شده است.

حسن زاده بیان داشت: پروژه‌های نیمه تمام بسیاری داریم که لازم است هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف بشود. یکی از اینها پروژه پدیده کیش است که حدود ۸ سال معتل مانده است.

وی گفت: از ریاست محترم قوه قضائیه و دادستانی محترم درخواست می‌کنم که میز مخصوصی را برای پروژه‌های نیمه تمام جزیره بگذارید و مشکلات آنها را حل کنید و در عین حال که حقوق سازمان منطقه آزاد کیش، سرمایه‌گذاران، سهامداران حفظ بشود تدبیری شود تا از راکد بودن خارج بشوند.

همچنین ایشان ضمن گرامیداشت۱۹بهمن سالروز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ، به اعلام همبستگی همافران ارتش با انقلاب و امام راحل اشاره و از خدمات این نیروی ارزشمند انقلابی طی این ۴۳ سال بالاخص ۸ سال دفاع مقدس تقدیر کردند.

امام جمعه کیش در پایان با یادآوری ۲۰ بهمن سالگرد انجام عملیات بزرگ والفجر ۸ در فاو عراق ، یاد و خاطره شهدای عزیز این عملیات و دفاع مقدس را گرامی داشت.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۱/۱۵
بازدید: ۱۱۳۰۴