متن خطبه های نماز جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: دولت کنترل متغیرهای تأثیرگذار گرانی را به صورت ویژه دنبال می‌کند.

 

خطبه های نماز جمعه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در ادامه بحث انس انسان به موضوع انس با دیگران به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم و نهفته در انسان پرداخت و گفت: انس گرفتن ظرفیت بسیار مهمی است که می‌تواند در زندگی مطلوب تأثیرگذار باشد، باید این ظرفیت را بشناسیم چون با شناخت آن بخش مهمی از ظرفیت انسانی را شناخته‌ایم.

وی افزود: راه شناسایی این ظرفیت مراجعه به قرآن و احادیث و روایات است، در روایات متعددی آمده که باید با خدا انس بگیریم، بهترین و پایدارترین دوستی که انسان می‌تواند با آن انس بگیرد خداست و باید در تمام وجودمان انس با خدا دیده شود.

امام جمعه کیش گفت: امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام خصوصیات اصحاب رسول خدا را اینگونه بیان می‌کند که شب‌ها بیدار بودند، اهل راز و نیاز و عبادت بودند، از یاد مرگ و قیامت به‌شدت مضطرب می‌شدند، آنقدر سجده‌های طولانی انجام می‌دادند که پیشانی‌هایشان پینه بسته بود و وقتی نام خدا برده می‌شد اشک از چشمانشان جاری می‌شد و مانند درخت در روز تندباد می‌لرزیدند.

 وی اظهار داشت: حدیثی از امیرالمومنین علیه السلام آورده شده که من از کل کتاب تورات ۱۲ آیه را انتخاب کردم و هر روز به این آیات نگاه می‌کنم و یکی از این ۱۲ آیه این است که ای انسان تا خدا را داری با هیچکس همدم و مونس نشو ، زیرا هرگاه مرا بخواهی من مهربان و نزدیک تو هستم.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته حل مشکلات اقتصادی و معیشتی را واجب و ضروری دانست و گفت: متأسفانه گرانی‌های رنج آوری از قبل داشتیم و امروز هم داریم، این گرانی‌ها و مشکلات اقتصادی فشار زیادی به مردم آورده است.

وی در ادامه به چرایی افزایش نرخ برخی اقلام و افزایش فشار اقتصادی پرداخت و گفت: گرچه اقتصاد ما به مذاکرات برجامی گره نخورده اما متأسفانه به دلایل روانی حدود یک دهه است این تأثیر را می‌بینیم.

امام جمعه کیش حذف ارز ۴۲۰۰ را یکی دیگر از دلایل گرانی‌ای اخیر دانست و گفت: افزایش قیمت برخی اقلام دیگر نیز به جهت جنگ روسیه و اکراین است که برخی اقلام را در سراسر جهان افزایش داده است.

وی بیان داشت: حدود ۹ ما از روی کار آمدن دولت انقلابی می‌گذرد، باید تحلیل درست از واقعیت‌ها داشته باشیم، دولت انقلابی در شرایطی اداره اقتصاد را به‌دست گرفت که مؤلفه‌های کلان اقتصادی در شرایط نامطلوب بود.

حسن زاده ادامه داد: تورم بالای ۴۰درصد، میزان نقدینگی بالای ۴هزار میلیارد تومان و کسری حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بود، بدهی‌های کلان بانکی و فروش اوراق برای این دولت به ارث گذاشته شد.

وی گفت: اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم از میزان سرعت رشد نقدینگی کاسته شده، تورم تا حدودی کنترل شده، کسری بودجه کمتر شده است، فروش نفت افزایش یافته و در مجوع دولت در تلاش است تا متغیرهای کلان تأثیرگذار در کشور را کنترل کند.

امام جمعه کیش تأکید کرد: با همه این مسائل گرانی‌ها یک واقعیت است و قابل انکار نیست و انتظار داریم برای کنترل گرانی‌ها تلاش مضاعفی انجام شود.

وی در ادامه به بالا رفتن اجاره منازل مسکونی و غرفه‌های تجاری کیش پرداخت و گفت: باید حتما این شکل مدیریت و حل شود و در کیش می‌توانیم مشکلات معیشتی را با تدبیر حل کنیم.

حسن زاده مسئولین، افراد تأثیرگذار بر بازار و مالکان را کلید حل این مشکل عنوان کرد و گفت: مسئولین باید در حوزه مسکن و مسائل تجاری سیاست گذاری درستی انجام دهند، یکی از کارهایی که در همه ایران انجام شد مسئله مسکن ملی و مسکن مهر است، در تمام ایران مسکن مهر را ساختند به‌جز کیش، امروز هم خبری از مسکن ملی نیست، از مسئولان خواهش می‌کنم رایزنی کنید و مسکن ملی را در جزیره داشته باشیم.

وی افزود: ساخت و تولید منازل سازمانی در حد نیاز شهر است، روزی نیاز منازل سازمانی بیش از نیاز بود، اما امروز جمعیت افزایش یافته و نیاز به تولید مسکن بیشتر است.

امام جمعه کیش مدیریت منازل خالی را از دیگر وظایف مسئولان برای کنترل اجاره مسکن عنوان کرد و گفت: گفته می‌شود که بیش از ۲۰هزار خانه خالی در کیش داریم، باتدبیر و وضع قوانین داخلی این خانه‌ها باید وارد چرخه سکونت قرار بگیرند.

وی بیان داشت: مراجع تأثیرگذاردر قیمت باید منصفانه قیمت‌ها را اعلام کنند، به کسی ظلم نکند و سود خودشان را به ‌تنهایی در نظر نگیرند.

حسن زاده گفت: مالکان منازل و غرفه‌های تجاری انصاف را رعایت کنید، باید به یکدیگر رحم کنیم.

وی در پایان نداشتن بیمارستان و درمانگاه تأمین اجتماعی را از معضلات شهر دانست و گفت: میلیاردها تومان پول از مردم جزیره به سمت تأمین اجتماعی می‌رود اما تأمین اجتماعی درمانگاهی در کیش ندارد؛ باید به سرعت درمانگاهی را ایجاد کنند و مردم را از این همه اذیت در حوزه درمان نجات دهند.

حسن زاده بیان داشت: حدود یک قرن از تخریب بارگاه ائمه بقیع توسط وهابیت می‌گذرد که به‌دلیل کوته فکری و برداشت ناصحیح آنها از دین این فاجعه را به‌وجود آوردند، مصیبت آن تا به امروز بر دلها سنگینی می‌کند و این روز، روز مصیبت امت اسلامی است.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۲/۱۶
بازدید: ۴۴۸۹