متن خطبه های نماز جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: وحدت و آرمان های امت اسلام مهمترین هدف حوادث مشهد مقدس است.

 

خطبه های نماز جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ به تبیین اهمیت معرفت نفس و خودشناسی از منظر آموزه‌های دینی پرداخت و گفت: ماه رمضان ماه خودشناسی است و بهترین فرصت برای هر انسانی به جهت شناخت زوایای وجودی و استعدادهای درونی است.

وی افزود: بر اساس گفته یکی از مفسران معاصر ۳ دیدگاه برای کسب معرفت نفس وجود دارد، برخی افراد معتقدند باید خودشناسی را واگذار به بعد از مردن کنند ، انسان بعد از مرگ استعدادهای مختلفی که در دنیا داشته برایش روشن می‌شود که این راه خلافیست و انسان را به زمین می‌زند.

امام جمعه کیش ادامه داد: برخی نیز معتقدند از راه کشف و شهود می توانند به خودشناسی برسند که راه سختی‌ است و ممکن است برای ما امکان این راه وجود نداشته باشد.

وی اظهار داشت: تنها راهی که می‌توانیم از طریق آن خودمان را بشناسیم وحی و قرآن هست که کتاب‌های مختلفی در این زمینه از جمله کتاب‌های شهید مطهری و علامه مصباح با عنوان خودشناسی برای خودسازی وجود دارد.

حسن زاده ادامه داد: زمینه های معرفت نفس در اختیار ما قرار دارد و از طریق آیات و وحی و روایات می‌توانیم به خوبی خودمان را بشناسیم.

حسن زاده اظهار داشت: خودشناسی یکی از نخستین گام‌های پرورش و تهذیب نفس است، اگر بخوایم رذایل اخلاقی را کنار بزنیم و به سمت فضایل برویم حتما باید خودمان را بشناسیم و اگر شناختیم رابطه مستقیمی بین خودشناسی و تهذیب نفس هست، اگر متوجه شدیم که دارای کرامت نفس هستیم و از اهمیت بالای روح انسان آگاه شدیم قطعا تهذیب نفس هم به دنبالش می‌آید.

وی گفت: خودشناسی یعنی اینکه انسان بفهمد در بین موجودات عالم متفاوت هست و درک این تفاوت بخشی از خودشناسی است، یعنی انسان بفهمد و درک کند که انسان به جز خوردن و خوابیدن و غریزه جنسی وظیفه دیگری دارد .

امام جمعه کیش بیان داشت: خداوند به انسان هم فضیلت و هم کرامت داده است، کرامت یعنی عقل که وجه تمایز انسان با سایر موجودات است.

وی افزود: باید بدانیم که عالم دیگری هم هست که در آن عالم چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد خواهیم شد، باید بدانیم که ما موجودی دارای دو ساحت جسم و روح هستیم.

خطیب نماز جمعه کیش اظهار داشت: عده‌ای صاحب نفس اماره هستند و در پست‌ترین درجه قرار دارند و در قرآن به این تعبیر شده که مرگ بر انسانی که هیچ خودش را نشناخته و دائما در مسیر رذائل اخلاقی قدم برداشته است.

وی عنوان کرد: عده‌ای هم در این عالم صاحب نفس لوامه و دارای وجدان اخلاقی هستند و اینها نیمه راه قرار دارند.

وی در پایان تأکید داشت: ماه رمضان فرصت مناسبی برای خودسازی است. مگر می‌شود انسانی که در دلش کینه هست و یا غیبت می‌کند خودش را در مسیر و نزدیک به کسانی بداند که صاحب نفس مطمئنه هستند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته با اشاره حادثه دلخراش ترور سه روحانی جهادی و انقلابی در حریم قدس رضوی آن را محکوم کرد و گفت: اتفاق ناگواری توسط فرد یا افرادی پلید و نانجیب در ‌حرم امام رضا علیه السلام رخ داد که این حادثه دل‌ها و جان‌های امت اسلامی را جریحه دار کرد.

وی افزود: این حادثه بعد از حادثه بمب گذاری سال ۷۱ و شهادت تعدادی از زائران، حادثه بسیار سنگینی بود و از جهات مختلف مثل نحوه ترور، افرادی که مورد ترور قرار گرفتند، مکان حادثه و … می‌توان به آن پرداخت.

امام جمعه کیش ادامه داد: نحوه انجام کار بسیار دلخراش است، به افرادی که روزه دار هستند حمله شده و به شهید اصلانی یکی از این روحانیون بیست ضربه چاقو وارد شد که نشان از عمق کینه این فرد نسبت به روحانیت و مسلمانان را دارد.

وی بیان داشت: بعد از جنگ باب جهاد دیگری بین جوانان انقلابی باز شد، عده‌ای از جوانان در حوزه کمک رسانی به مستمندان و محرومان خدمات ارزشمندی را در قالب گروه‌های جهادی انجام می‌دهند، افرادی که مورد هدف قرار‌گرفتند روحانیون جهادی و انقلابی بودند.

حسن زاده اظهار داشت: روحانیونی را زدند که در‌کنار ‌مردم بودند، کار ‌تبلیغی را در حاشیه شهر مشهد انجام می‌دادند.

وی افزود: شهید اصلانی برادر دو شهید، رزمنده و جانباز دفاع مقدس و انسان فوق‌العاده‌ای که عاشق شهادت بود، امام جماعت در‌ تراز نظام انقلاب اسلامی و منزلش مأمن مردم بود.

وی تأکید کرد: آستان قدس رضوی مورد احترام همه مسلمان‌ها چه شیعه و چه سنی است، حریم قدس حتی مورد احترام ادیان دیگر هم هست و یهودیان و مسیحیان به آن احترام می‌گذارند، افکار تکفیری هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و آنها حرمت شکنی کردند.

خطیب نماز جمعه کیش دانستن اهداف دشمن را از انجام اینگونه حوادث ضروری دانست و چهار هدف را برای این جنایت عنوان کرد و گفت: اگر اهداف دشمن از این جنایت را نشناسیم در دام آنها قرار‌ می‌گیریم، اولین هدف دشمن را می‌توان از بین بردن وحدت امت اسلامی عنوان کرد که اکنون این وحدت در غرب آسیا سخت‌ترین اتفاق برای صهیونیزم جهانی است.

وی ادامه داد: انحراف افکار عمومی از مسئله فلسطین و قدس در ماه مبارک رمضان نیز یکی دیگر از اهداف جنایت است، صهیونیزم‌ها در تلاش هستند که ذهن مسلمانان را درگیر مسائل جزء و حاشیه‌ای کنند.

حسن زاده بیان داشت: تضعیف گفتمان مقاومت در منطقه غرب آسیا و ایجاد کدورت بین دو کشور همسایه نیز از اهداف این جنایت است و امیدورم به زودی زود شاهد نابودی استکبار‌جهانی باشیم.

وی در ادامه به بیان فضیلت ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: ماه رمضان ماه مغفرت و مواسات و مسابقه در‌کارهای خیر است، فضیلت ماه رمضان نسبت به ۱۱ ماه دیگر مثل فضیلت اهل بیت به انسان‌های دیگر است، فاصله زیادی بین ما و اهل بیت علیهم السلام است، قدر این ماه عزیز را بدانیم.

امام جمعه کیش سالروز وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها را تسلیت گفت و اظهار داشت: حضرت خدیجه سلام الله علیها مثل رسول خدا جزو ذریه حضرت ابراهیم علیه السلام و دین او دین حنیف بود. یکی از امتیازات ایشان این است که ائمه بزرگوار ما در انتسابشان به حضرت خدیجه سلام الله علیها افتخار می‌کردند.

وی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان مراسمات مذهبی سطح شهر گفت: از همه مردم، هیئت‌های مذهبی، هیئت امنای مساجد در برگزاری این چند روز ماه رمضان کمال تشکر را دارم، همچنین قدردان از اساتید و مبلغین و روحانیون معزز که از قم تشریف آوردند هستیم و از طرف مردم و مسئولین کیش از همه شما کمال تشکر را دارم.

حسن زاده در پایان ضمن تأکید بر نگه داشتن حرمت ماه مبارک رمضان، از بازاریان و جامعه این صنف بابت برگزاری نماز جماعت و دادن افطاری به روزه‌داران تقدیر کرد و گفت: فکر نمی‌کنم در ایران شهری را داشته باشیم که در اکثر بازارهایش نماز جماعت برگزار شود و افطاری بدهند، این افتخار در کیش رخ داده است و بازارهای کیش در این ماه به یک مرکز معنوی تبدیل می‌شوند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۱/۱۹
بازدید: ۴۰۰۲