متن خطبه های نماز جمعه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : راهپیمایی روز قدس تأکید دوباره بر پایبندی ملت ایران به آرمان های مقاومت است.

 

خطبه های نماز جمعه ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ به تشریح ویژگی‌های منحصر به فرد قرآن پرداخت و گفت: یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد قرآن مسئله جامعیت آن است، قرآن کتاب جامعی است و نمی‌توانیم کتابی به این جامعیت پیدا کنیم.

وی افزود: خداوند فرموده که در این قرآن برای مردم از هر چیز نمونه‌ای آوردیم، عالی‌ترین مطالب و دلایل عقلی را می‌توانیم در قرآن ببینیم.

امام جمعه کیش اظهار داشت: در زمینه مسائل تاریخی قرآن پیشتاز است، هیچ کتابی مباحث تاریخی و داستان‌ها را به این شکل بیان نکرده و خالی از هرگونه خرافه‌ای هستند.

وی گفت: اگر همه متخصصین جمع شوند و دایره المعارفی بنویسند شاید امروز جوابگو باشد اما چندین سال آینده بی‌استفاده می‌شود، اما بعد از چندین قرن انگار قرآن برای همین امروز نوشته شده است.

حسن زاده بیان داشت: یکی از ابعاد جامعیت قرآن، جامعیت در‌ مخاطب یا مردم است، قرآن مربوط به جغرافیا و زمان خاصی نیست و برای همه زمان‌ها و مکان‌هاست، همه افراد مخاطب آن هستند.

وی گفت: قرآن همه حوزه‌های زندگی انسان را در بر می‌گیرد، هم به زندگی دنیا و هم به زندگی آخرت می‌پردازد و تک بعدی نیست.

خطیب نماز جمعه کیش ادامه داد: قرآن جاذبه شگفت انگیز است، اگر کسی قرآن را بفهمد قطعا جذب آن خواهند شد، گاهی اوقات بسیاری از مشرکان قریش شبانه کنار‌ خانه خدا می‌رفتند تا صدای قرآن را بشنوند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته شهادت مظلومانه حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام را تسلیت گفت و به تشریح چهار‌ تفاوت و برتری اساسی بین کلام امیرالمومنین با اعلامیه حقوق بشر امروزی پرداخت و گفت: حضرت این مسائل را ۱۴۰۰ سال قبل بیان کردند و جلوتر از این اعلامیه به موضوع حقوق بشر پرداخته که یک امتیاز است.

وی افزود: اعلامیه حقوق بشر امروزی توسط تمام عقلای عالم و دولت‌ها نوشته شده در صورتی که امیرالمومنین تنهایی آن را نوشته است، امام علی علیه السلام به چیزی که نوشته پایبند بود اما این افراد به نوشته‌هایشان پایبند نیستند.

امام جمعه کیش بیان داشت: چهارمین تفاوت این  است که آنها بعد از ۱۴ قرن اعلامیه حقوق بشر نوشتند و آنرا در بوق و کرنا کردند در صورتی‌که حضرت به دور از تبلیغات و تنها از خدا و مردم امید بخشش داشت.

وی در رابطه با فضیلت شب‌های قدر گفت: شب قدر شب تحول است، باید کاری کنیم ایمان ما قوی‌تر باشد و در رفتارمان نشانه آن را ببینیم.

حسن زاده اظهار داشت: معتقدیم شب قدر بهتر از هزار ماه است، برخی از عارفان می‌گویند که بهترین کار در این شب این است که انسان فعالیت علمی داشته باشد چون علم مقدمه ایمان است و در جایی دیگر یکی از بزرگان اخلاق و عرفان توصیه کرده است که کار خیر را در شب قدر با استخاره تعیین کنید.

خطیب نماز جمعه کیش بیان داشت: به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و نام گذاری این روز به نام روز قدس اشاره‌ کرد و گفت: دو سال است به خاطر کرونا توفیق برگزاری راهپیمایی روز قدس را نداشتیم و ان‌شاءلله امسال باشکوه‌تر از گذشته این راهپمیایی را برگزار کنیم، امروز فلسطین بیش از هر زمان به حمایت کشور محور مقاومت یعنی ایران نیاز دارند، نباید بگذاریم جوانان مقاومت فلسطینی احساس تنهایی و غربت کنند.

وی گفت: مثل اینکه مشکلات فرهنگیان عزیز پایان ندارد و مخصوصاً در مسئله مسکن مشکلات فراوانی دارند، باید همه دست به دست هم دهیم و یک بار مشکلات این قشر را حل کنیم.

حسن زاده ادامه داد: حتماً باید وزارتخانه آموزش و ‌پرورش پای کار بیاید، بدون دولت نمی‌توان مشکل را حل کرد، منطقه آزاد باید جدیت به خرج بدهد، معتقدیم باید مسکن‌های اداری خوب و در شأن برای فرهنگیان با سرعت فراوان تهیه شود و در‌اختیار آنها قرار بگیرد.

وی افزود: برخی از فرهنگیان به جهت اینکه توان تهیه منزل را نداشتند اثاث منزل آنها در خوابگاه‌ها و یا بخش‌هایی از مدارس قرار گرفته است، این برای کیش خوب نیست که چهره فرهیخته شهرش گرفتار مشکلات اولیه زندگی است.

امام جمعه کیش فرارسیدن سالروز تأسیس سپاه را تبریک گفت و افزود: این جمله برازنده آنهاست که سپاه پاسداران شجره طیبه است، امنیتی که سپاه برای ما آورده فوق‌العاده است.

وی اظهار داشت: روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معماری را گرامیداشت و گفت: باید جهت اصلی طرح‌های معماری، معماری اسلامی باشد.

حسن زاده با اشاره به سالروز شکست حمله نظامی آمریکا در طبس گفت: آنها که می‌گویند آمریکا شکست نمی‌خورد اشتباه می‌کنند، واقعه طبس نماد شکست پذیری آمریکاست.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۲/۰۲
بازدید: ۳۴۳۲