متن خطبه های نماز جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : توصیه های رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر امام راحل ماموریت های حفظ انقلاب است.

 

خطبه های ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول

حجت الاسلام احمد حسن زاده در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه کیش، هفته ضمن توصیه به رعایت امر تقوای الهی پیرامون یکی از ویژگی های انسان با موضوع انس با دیگران اظهار داشتند این موضوع از جمله ظرفیت های بسیار مهم خدادادی است که اثر مستقیم در تولید آرامش و وصول به زندگی مطلوب را دارد. ایشان با اشاره به مباحث هفته های گذشته با همین موضوع گفتند: بر اساس فرمایشات معصومین (علیهم السلام) انس دارای انواعی است که ارزشمندترین آنها انس با خداست و نیز در کنار انس با خدا نوع دیگری از انس وجود دارد که مورد تاکید قرار گرفته و آن انس با مردم است و همچنین انس به آنچه توصیه شده و شایسته الفت و انس گرفتن است مانند: قران، تقوا و کتاب که یار مهربان است و نیز دانش و علم که از جمله امور شایسته انس می باشد. ایشان در ادامه با محوریت موضوع(انس با مردم) با اشاره به روایات متعدد اظهار داشتند علاوه بر انس و الفت مردم در دنیا، خداوند ظرفیتی را در وجود انسان قرار داده که می تواند با انسانهایی که ارواح آنها در عالم برزخ می باشد انس بگیرد. امام جمعه کیش گفت: در عالم برزخ برای ارواح مومنین این ظرفیت قرار داده شده که با یکدیگر ماءنوس باشند که طبیعتاً کفار از این قاعده مستثنی هستند. حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده در این رابطه به حدیث شریفی از کتاب اصول کافی و بحارالانوار اشاره کرده و گفت : جناب حبه بن جوین عرنی صحابی خاص امیرالموءمنین (سلام الله علیه) نقل می کند: روزی با حضرت علی(سلام الله علیه) به پشت شهر کوفه رفتیم، وقتی به قبرستان وادی السلام رسیدیم. ایشان ایستادند و مشغول گفتگو شدند درحالیکه کسی آنجا نبود این وضع بقدری طولانی شد که نهایتا بعد از چند مرتبه نشست و بر خواست به ایشان عرض کردم قدری استراحت بفرمائید. حضرت فرمودند کاری انجام نمی دهم مگر گفتگو با موءمنین. سوال کردم مولای من مگر اموات با یکدیگر موءانست دارند؟ فرمود: اگر پرده ها کنار رود خواهی دید ارواح موءمنین در کنار یکدیگر نشسته و مشغول صحبت هستند. بعد فرمود هر موءمنی  در هر نقطه از عالم قبض روح شود به او امر میشود به وادی السلام برو که آنجا قطعه ای از بهشت است.

خطبه دوم

حجت الاسلام احمد حسن زاده در خطبه های دوم عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه کیش بعد از توصیه به رعایت امر تقوا گفتند شرط قرار گرفتن جزء اولیا الهی رعایت امر تقوا و پرهیز از گناه و لو به میزان کم و کوچک است. ایشان در ادامه این خطبه به مهمترین مناسبت این ایام یعنی ولادت با سعادت امام رضا(سلام الله علیه) در ۱۱ذیقعده اشاره کردند و ضمن تبریک آن در توصیف پاداش فراوان و ویژه زیارت آن حضرت گفتند : امام کاظم سلام الله علیه فرمودند: هرکس قبر فرزندم علی(امام رضا سلام الله علیه) را زیارت کند برای اوست نزد خدا مانند ثواب ۷۰ حج مقبول،راوی میگوید با تعجب عرض کردم ۷۰حج مقبول؟!! حضرت فرمود بله، بلکه ۷۰ هزار حج مقبول. بعد فرمود کسی که فرزندم(علی)را زیارت کرده و یک شب را در کنار مضجعش سر کند گویی خدا را در عرش زیارت کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن زاده در ادامه با اشاره به سالگرد رحلت امام راحل با محوریت سخنرانی ویژه و مفصل ۸۰ دقیقه ای رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای در مرقد مطهر افزودند: مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی ضمن ۷ توصیه کلیدی به تبیین ابعاد وجودی بنیانگذار انقلاب اسلامی پرداختند که توجه فعالان عرصه اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و نیز خواص و انقلابیون به این موارد بعنوان ماءموریت های جبهه انقلاب الزامیست: توصیه اول معظم له پاسداری از انقلاب با عنوان جلوگیری از هویت زدایی و حقیقت زدایی از انقلاب است که به فعلیت رسیدن چنین خطری مساوی است با نابودی اصل موجودیت انقلاب اسلامی، خطری که موجودیت انقلاب های بزرگی نظیر انقلاب فرانسه و شوروی را به نابودی کشاند. رهبر انقلاب در توصیه دومشان در تعبیر زیبایی امام راحل را به روح انقلاب تشبیه و فرمودند نگذارید یاد امام در جامعه کمرنگ و تحریف شود که به فعلیت رسیدن چنین خطری مساوی است با تخریب روح، مکتب و خط واقعی انقلاب. رهبر معظم انقلاب در توصیه سومشان فرمودند نگذارید رگه‌های ارتجاع و گروههای ارتجاع در کشور نفوذ و جای گیر شوند که چنین خطری برای انقلاب هزینه بر خواهد بود . حجت الاسلام حسن زاده در تبیین معنای ارتجاع افزودند: مرتجع یعنی کسی که تابع سبک زندگی غربی است لذا هر شخص و گروهی که از سبک زندگی غربی سخن می گوید مرتجع است. حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله در توصیه چهارم شان فرمودند: دروغ ، فریب و جنگ روانی دشمن را برای مردم افشا کنید که این موضوع از اهم وظایف جوانان و جبهه انقلاب در گام دوم است و باید به نحو احسنت به اجرا درآید. معظم له در توصیه پنجمشان به جبهه انقلاب فرمودند از سرمایه ایمان مردم برای تولید عمل صالح بهره بگیرید. امام جمعه در توضیح این فراز از توصیه های رهبری افزودند: از ویژگی‌های شاخص رهبری اعتماد راسخ ایشان به ملت ایران است که آنان را مردمی با ایمان و ولایتمدار میدانند. حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده در ادامه با بیان مساوات و همدردی مردم در بحران فراگیر کرونا این موضوع را به عنوان مصداق بیانات رهبری مورد اشاره قرار داده و از آن بعنوان حقیقت کلام ایشان در این رابطه یاد کردند.

حجت الاسلام حسن زاده در مورد ششمین توصیه رهبری از قول ایشان گفتند : نگذارید وانمود کنند که کشور به بن بست رسیده است. وی افزود رهبر انقلاب به مردم و جوانان اعتقاد خوبی دارند لذا عزیزانی که در فضای مجازی فعالیت می کنند موظف هستند با این افکار انحرافی مبارزه و جلوی آن را بگیرند زیرا هدف دشمن القاء به بن بست رسیدن کشور است در حالی که واقعاً چنین نیست و مسیر باز و روشن و امید خوبی نسبت به آینده وجود دارد و ایشان به این حقیقت اکیدا خوشبین هستند .

امام جمعه محترم در مورد هفتمین و آخرین توصیه رهبری گفتند: امروز که دشمن در صدد تخریب مسئولین انقلابی است وظیفه  قدرشناسی وظیفه سنگینی است. وی در تبیین این توصیه رهبری به سفر اخیر رئیس جمهور محترم به مناطق محروم استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرده‌اند که چنین اتفاقی تنها در کشور ایران و از سوی مسئولین دولت انقلابی مصداق دارد که تمام هم و غمشان این است که به فقرا و محرومین خدمت رسانی کنند لذا همگی ما باید سپاسگزار آنان باشیم.

 امام جمعه‌ی کیش۲۰ خرداد سالروز شهادت آیت‌الله سعیدی رضوان الله تعالی علیه در زندان رژیم پهلوی را گرامی داشته و این عالم بزرگوار را یکی از اصحاب خاص امام راحل دانست. همچنین ایشان ۲۶ خرداد را که سالروز شهادت مجاهدان موتلفه اسلامی است گرامی داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در پایان با اشاره به ۲۵ خرداد روز گل و گیاه افزودند: اولاً جزیره کیش ظرفیت خوبی برای تولید و پرورش گل و گیاه دارد که مسئولین محترم باید از این ظرفیت استفاده کنند . ثانیاً میتوان با تولید گل و گیاه در کیش علاوه بر تامین نیاز جزیره برخی از نیازهای کشورهای همسایه را تامین کرد. لذا لازم است همه از فضای سبز و گل و گیاه جزیره محافظت کرده و دامداران محترم جزیره از رها کردن دام های خود در فضای سبز خودداری کنند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۳/۲۰
بازدید: ۲۶۰۸۶