متن خطبه های نماز جمعه ۲۴ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۴ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۴ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده
چکیده:

توجه جدی دولت سیزدهم نسبت به ۳ چالش بزرگ زیرساخت های آموزشی ، مسکن و درمان مطالبه مهم امام جمعه و مردم کیش است.

 

خطبه های نماز جمعه ۲۴ دیماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۲۴دیماه ۱۴۰۰ به ادامه بحث اخلاق در خانواده پرداخت و موضوع ازدواج را یکی از مهمترین مسائل در این حوزه دانست و گفت: در قرآن و روایات متعددی آمده است که آرامش یکی از آثار ازدواج است.

وی افزود: اما در کف جامعه که نگاه می‌کنیم برخی بعد از ازدواج نه‌تنها به آرامش نمی‌رسند بلکه همان آرامش قبل ازدواج را از دست می‌دهند.

امام جمعه کیش ادامه داد: ازدواج ذاتاً باعث آرامش هست و علت این ناآرامی خود افراد هستند؛ آنچه که به آرامش ضربه می‌زند رفتارهای خلاف اخلاقی است که در زندگی دو جوان اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه به ذکر دو مورد رفتار خلاف اخلاق اسلامی در حوزه خانواده پرداخت و گفت: توقعات زیاد از حد و بی‌جایی که زن و شوهر از یکدیگر دارند یکی از مواردی است که به زندگی آسیب می‌زند، در حدیثی آمده که بدقدمی زن به مهریه سنگین و پرخرج بودن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده چشم و هم چشمی را یکی دیگر از مسائل خلاف اخلاق اسلامی در خانواده ذکر کرد و گفت: یکی از چیزهایی که آرامش را بعد از ازدواج از بین می‌برد همین رقابت‌های ناسالم است.

وی گفت: طبق روایات آمده است که در مادیات نه به کسی که از تو پایین‌تر است نگاه کنید نه کسانی که از تو بالاتر است؛ چشم‌ و هم‌چشمی زندگی انسان را نابود می‌کند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت أم‌البنین سلام الله علیها و نام‌گذاری این روز به تکریم مادران و همسران شهدا گفت: حضرت أم‌البنین سلام الله علیها هم همسر شهید و هم مادر ۴ شهید است، او شخصیت با ایمانی داشت و طبق گفته بزرگان توسل به‌وی گره‌گشاست.

وی افزود: أم ا‌لبنین به زمان و مسائل مربوط توجه داشت و بی‌تفاوت از مسائل زمان خودش عبور نمی‌کرد، بعد از حادثه کربلا به میدان آمد و جهاد تبیین کرد و هر روز به قبرستان بقیع می‌رفت و شوری به پا می‌کرد.

امام جمعه کیش در ادامه به دیدار تصویری اخیر مقام معظم رهبری با جمعی از اقشار مختلف مردم قم پرداخت و گفت: یکی از عواملی که باعث شد قیام ۱۹دی اتفاق بیافتد غیرت دینی در بین مردم و علما بود، همین غیرت دینی در حماسه ۹ دی یا دوران دفاع مقدس هم مشاهده شد.

وی افزود: دشمن برای اینکه این غیرت دینی را از بین ببرد، تصویر نادرستی از این غیرت دینی می‌سازد در حالی که غیرت دینی همراه با عقلانیت و بصیرت است و مقام معظم رهبری حفظه الله و امام خمینی رحمه الله را می‌توان به‌عنوان دو مظهر غیرت دینی همراه با خردمندی نام برد.

حسن زاده اظهار داشت: امروز اگر در حوزه عفاف و حجاب مشکل وجود دارد، باید غیرت دینی را تقویت کرده و ضمن مبارزه با بد حجابی و بی پوششی با گسترش و تقویت فرهنگ اسلامی به این مهم دست یابیم.

وی در ادامه ضمن خیر مقدم به حضور رئیس جمهور و کابینه دولت به استان هرمزگان گفت: استان هرمزگان منابع فراوانی دارد که می‌توان از این منابع در جهت توسعه استان استفاده کرد، حیف است با این منابع این استان کم‌برخوردار باشد، استان هرمزگان دروازه واردات و صادرات کشور هست.

خطیب نماز جمعه کیش افزود: به نمایندگی از مردم و مسئولین کیش از آقای رئیس جمهور دعوت می‌کنیم که به‌صورت اختصاصی به کیش سفر کند.

وی بیان داشت: جزیره کیش موقعیت خاص و ویژگی‌های منحصر به ‌فرد دارد و از لحاظ اقتصادی و گردش مالی در ردیف ۱۰ شهر برتر کشور قرار دارد، حرکت کیش در اقتصاد کشور می‌تواند تأثیرگذار باشد، از شما دعوت می‌کنیم سفر اختصاصی داشته باشد و مشکلات کیش را حل کنید.

حجت‌الاسلام حسن زاده با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در یکی از مراکز اقامتی کیش گفت: این حادثه مایه تأسف بود، لازم است مقررات ملی ساختمان و مباحث ایمنی و آتش‌نشانی در مراحل طراحی، نظارت و اجرای پروژه‌ها، توسط سرمایه‌گذاران، مهندسان و پیمانکاران پیش‌بینی و رعایت شود.

وی افزود: جان مردم در خطر است و نظارت دقیق و سخت‌گیرانه بدون اغماض دستگاه‌های ناظر بر رعایت قوانین ایمنی نیز لازم و ضروری است.

امام جمعه کیش اظهار داشت: هتل‌هایی که فاقد پایان کارهستند و در حال بهره‌برداری هستند، حتما نسبت به دریافت گواهی ایمنی اقدام کنند و هرگونه گسترش شغل و فضا با نظارت مسئولان امر باشد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۰/۲۴
بازدید: ۹۹۴۰