متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین یوسف پور

متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین یوسف پور

متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین یوسف پور
چکیده:

امام جمعه موقت کیش: حضور مسئولین دولت سیزدهم در بین مردم باعث کاهش فاصله بین دولتمردان و مردم شده است.

 

خطبه های نماز جمعه ۲۶ آذرماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین یوسف پور

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسف پور در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۲۶ آذرماه ۱۴۰۰ به بیان فضلیت‌های حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها پرداخت و گفت: شخصیت هر انسان تا حدود زیادی متعلق به خانواده آن شخص است، پدر و مادر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نمونه عالم است. 

وی به ذکر احادیث و روایات مربوط به حضرت فاطمه سلام الله علیها پرداخت و گفت: او زمانی که در بطن مادر بود، با حضرت خدیجه حرف می‌زد و در حدیثی نقل شده که پیامبر فرمودند من هروقت عاشق بهشت می‌شدم فاطمه را می‌بوسیدم.

خطیب موقت نماز جمعه کیش گفت: حضرت فاطمه سلام الله علیها یکی از مصادیق جریان مباهله و همچنین از مصادیق اصحاب کسا است، سوره کوثر نیز در مدح ایشان است.

 وی در ادامه به مقایسه عظمت مقام والای حضرت فاطمه سلام الله علیها پرداخت و گفت: در قرآن یک سوره به اسم حضرت مریم است،  چندین بار هم از این بانوی شریف در قرآن یاد شده است و طبق تعابیر قرآنی حضرت مریم سید زنان زمان خودش بود اما پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند که حضرت فاطمه سید زنان همه عالم است.

یوسف پور عنوان کرد: در حدیثی نقل شده که پیغمبر خطاب به حضرت علی علیه السلام گفته است که خدا به تو سه فضیلت داده که به هیچ کسی نداده، پدرخانمی مثل من، فاطمه و حسنین را داری، و قطعاً اگر علی خلق نشده بود، برای فاطمه هم‌کفی نبود.

وی در ادامه به وقایع بعد از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله پرداخت و گفت: ۷۵ روز از رحلت پیغمبر گذشته حضرت فاطمه سلام الله علیها خطبه‌ فدکیه را با آن محتوای غنی بین مهاجران انصار بیان می‌کند و سخت‌ترین دوران عمرش را بعد از رحلت پیامبر سپری می‌کند.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسف پور در خطبه‌های دوم این هفته با گرامیداشت پژوهش عنوان کرد: پژوهش یعنی تحقیق و کاوش که برای همه انسان‌ها لازم است، در حدیثی نقل شده که هر ظرفی ظرفیتش محدود است به‌جز ظرف دانش که هرچقدر تلاش کنیم بر او افزوده می‌شود.

 وی سالروز شهادت حضرت آیت‌الله مفتح در سال۵۸ را گرامیداشت و گفت: آیت الله مفتح نماد وحدت بین حوزه و دانشگاه بود، متأسفانه در دوران قدیم بعضی از دانشگاهیان علوم حوزوی را علم نمی‌دانستند و حوزه‌ها هم دانشگاهیان را از مسیر اسلام به‌دور می‌دانستند، همانطور که می‌دانیم اگر علم و دین از هم جدا شوند جامعه را می‌سوزانند، علامه مفتح کاری کرد که این دیدگاه از بین برود و وحدت بین این دو گره بخورد.

خطیب موقت نماز جمعه کیش در ادامه از سفرهای استانی رئیس جمهور و هیئت دولت در روزهای تعطیل تشکر کرد و گفت: از ریاست محترم جمهور تشکر می‌کنم که همه کابینه و مسئولان را به مناطق محروم می‌برد و رو در رو با مردم صحبت و درد دل آنها را می‌شنود. این کار باعث کم شدن فاصله بین دولتمردان با مردم شده است.

وی افزود: مدیریت جدید جزیره کیش نیز از بدو ورود جلسات مردمی زیادی گذاشتند که جای تقدیر و تشکر دارد، اولین مشکل کیشوندان مسئله مسکن است که خیلی‌ها از این موضوع پریشان و مضطربند و انتظار می‌رود فکری برای این مشکل کرد.

یوسف پور در پایان با اشاراه به درگذشت پدر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده امام جمعه محترم کیش، به‌جهت تکریم درگذشت ایشان از سوی کیشوندان، از طرف امام جمعه شهر و جامعه روحانیت از همه اقشار و گروه‌ها تشکر کرد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۰۹/۲۶
بازدید: ۵۸۲۹