متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : توجه به پیوست های فرهنگی و امنیتی در برنامه ریزی فرصت جام جهانی ۲۰۲۲ امری ضروریست.

 

خطبه های نماز جمعه ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ماه رمضان را فرصت مناسبی برای خودشناسی دانست و عنوان کرد: در اسلام بر موضوع خودشناسی تاکید زیادی شده است، شهید مطهری در این رابطه می‌فرماید که خودشناسی یعنی اینکه انسان مقام واقعی خود را درک کند و می‌تواند به مرتبه‌ای از معرفت برسد که فرشتگان قدرت رسیدن به این درجه را ندارند.

وی افزود: در احادیث به این موضوع پرداخته شده و در حدیث مشهوری که هم از قول پیامبر و هم امیر المؤمنین سلام الله و صلواته علیهما و هم از صحف ادریس نبی که شیعه و اهل سنت نقل کردند ، روایت شده هرکس خود را بشناسد، پروردگارش را خواهد شناخت لذا یکی از آثار خودشناسی خداشناسی است.

امام جمعه کیش بیان داشت: بر اساس این حدیث شریف میتوان به برهانهای اثبات توحید و برهان نظم رسید و در تفسیر برای این حدیث آورده شده که انسان وقتی به خود جسمانی توجه کند، نظم بسیار قوی حاکم بر جسم، انسان را به سمت خدا می‌کشاند، حتما باید ناظم عالم و قادری باشد که این نظم را به وجود آورده است.

ایشان در ادامه به نقل حدیثی دیگر که از امام علی علیه السلام روایت شده اشاره کرد و گفت : حضرت در روایتی می فرماید: كسى كه موفق به خود شناسى شود، به بزرگترين پيروزى دست يافته است.

وی اظهار داشت: همانگونه که علمای اسلامی به این موضوع خودشناسی تأکید می کنند ، در کتاب دانشمندان جدید و جهانی هم لزوم خودشناسی بیان شده است، در کتاب انسان موجود ناشناخته، نوشته شده که بدبختانه در تمدن صنعتی انسان مورد توجه قرار نگرفته و برنامه‌ی زندگی بر وفق ساختمان طبیعی و فطری پایه گذاری نشده است و لذا با وجود درخشندگی موجب رستگاری انسان نشده است.

حسن زاده افزود: علامه طباطبایی گفته است که غرب به علم رسیده است اما علمی که محورش توجه به انسان نباشد با تمام زرق و برقش موجب رستگاری انسان نمی‌شود.

وی گفت: امروز می‌بینیم که به راحتی انسان‌ها مورد ظلم و جنگ قرار می‌گیرند و مردم مستضعف یمن را از بین می‌برند.

خطیب نماز جمعه کیش افزود: برخی جهان بینی، انسان را حیوان ناطق می‌دانند اما در جهان‌بینی اسلامی انسان خیلی فراتر از این تعاریف است.

وی عنوان کرد: ما بر خلاف حیوانات می‌توانیم از محیط اطراف علم و آگاهی داشته باشیم، انسان دارای گرایشات درونی است که حیوانات این گرایش‌ها را ندارند.

حسن زاده اظهار داشت: بعضی گرایشات انسان و حیوان مشترک است، هر دو خودشان را دوست دارند و یا اینکه هر دو از خودشان محافظت می‌کنند.

امام جمعه کیش اظهار داشت: ولی برخی گرایشات مخصوص انسان است و فطری هم هستند و قابل از بین رفتن هم نیست، مثل علاقه به هنر و زیبایی، گرایش انسان به اسرار نهفته و حقایق جهان، گرایش به خدا و پرستش خدا است.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته ضمن تبریک ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام و نامگذاری این روز به اسم روز اکرام و تکریم خیرین، عنوان کرد: از ۱۵ تا ۲۱ رمضان را هفته کمک به محرومان نامگذاری کرده‌اند، صدقه قبل از اینکه به نیازمند برسد به دست خدا می‌رسد و یکی از مراجع عنوان کرده که وقتی انسان صدقه‌ای می‌دهد مستحب است دست خودش را ببوسد.

وی در باب عظمت امام حسن مجتبی علیه السلام اظهار داشت: امام مجتبی علیه السلام جامع تمام فضائل الهی است، رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند حسن بن علی از من است، یعنی مانند رسول خداست و اگر فضیلت به صورت انسان مجسم شود آن انسان امام مجتبی علیه السلام است.

امام جمعه کیش با ذکر اینکه باید قدر شب‌ قدر را بدانیم، افزود: شب قدر قلب ماه رمضان است و از هزار ماه برتر است، شب قدر معجزه‌ای قوی‌تر از معجزه سلیمان نبی است که انسان یک شبه می‌تواند ره هزار ‌ماهه معنوی را طی کند.

وی در ادامه به موضوع برگزاری مسابقات جام جهانی قطر و احتمال حضور گردشگران در جزیره کیش پرداخت و گفت: تلاش برای گسترش ظرفیت گردشگری کیش یک حرکت منطقی و ضروری است اما تلاش‌های معقول و واقع‌بینانه‌ باید محور این فعالیت‌ها باشد.

حسن زاده افزود: اکنون که در ‌آستانه جام‌جهانی هستیم توجه به گردشگری ورزشی شده است، اما ظرفیت‌های فراوان دیگری همچون گردشگری سلامت در‌ کیش‌ داریم که مغفول مانده است، بیمارستانی که سال‌هاست بنا کردند در‌ معرض تخریب است، باید به زیرساخت‌های گردشگری سلامت و پزشکی توجه کنیم، شاید نفع گردشگری سلامت بیشتر از نوع دیگر باشد.

وی اظهار داشت: همانطور که برای توسعه ظرفیت‌های گردشگری ورزشی هزینه می‌کنید و به هر شکلی این هزینه تأمین می‌شود، انتظار می‌رود برای مشکلات مردم کیش هم هزینه کنید.

خطیب نماز جمعه کیش با عنوان اینکه زیرساخت‌های ما هیچ تناسبی با جزیره ندارد افزود: سطح آموزش و پرورش کیش بسیار‌ پایین است، بارها شده که ساکنان نوبنیاد ۳ می‌گویند ما صدای اذان را نمی‌شنویم، دو مدرسه نیمه کاره داریم، وضعیت اینترنت، بهداشت و درمان دارای مشکلات اساسی است، آب و برق وضعیت شکننده‌ای دارد و در شأن مردم کیش نیست که آب با تانکر در خانه مردم ببریم.

وی گفت: همانطور که برای گردشگری ورزشی هزینه می‌کنید برای مشکلات مردم هم هزینه کنید، مردم نمی‌توانند ببینند در یک بخش هزینه‌های هنگفت انجام می‌شود اما در بخش دیگر ساختمان‌ها معطل مانده و کلاس‌ها شلوغ است.

حسن زاده افزود: وقتی می‌توانیم به گردشگری در حوزه‌های مختلف بپردازیم که زیرساخت‌ها را آماده کرده باشیم، جزیره‌ای که می‌خواهد از فرصت جام‌جهانی بهره‌مند شود باید زیرساخت‌هایش درست باشد، زیرساخت‌های کیش تحمل جمعیت‌های فراوان را ندارد.

امام جمعه کیش در رابطه با احتمال حضور گردشگران جام جهانی در کیش گفت: حتماً باید به پیوست‌های فرهنگی‌ و امنیتی توجه شود، متأسفانه در توجه به پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی کوتاهی می‌شود.

وی در پایان روز ارتش را خدمت ارتشیان عزیز و گرامی تبریک گفت و از زحمات آنها تقدیر کرد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۱/۲۶
بازدید: ۵۴۲۰