متن خطبه های نماز جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : زلزله اخیر استان هرمزگان زنگ خطری برای افزایش مقاوم سازی ساختمان ها است.

 

خطبه های ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول

حجت الاسلام و المسلمین دکترحسن زاده در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه کیش، در ادامه بحث انس به‌عنوان یکی از ظرفیت های نهفته در وجود انسان به موضوع انواع و اقسام آن پرداخت و گفت: انس از نگاه احادیث دارای انواع است و ارزشمندترین نوع آن انس با خداست، نوع دیگر که اهمیت دارد هم انس با مردم و هم‌نوعان است.

وی افزود: از نگاه جامعه شناسی نشاط در جوامعی که در آنها انس با مردم وجود دارد بیشتر است.

امام جمعه کیش در ادامه به تشریح برخی مباحث در این رابطه پرداخت و در پاسخ به این سوال که با چه کسانی حق انس گرفتن داریم و با چه کسانی نداریم، گفت: ارتباطات باید در چهارچوب زندگی اسلامی باشد، در احادیث نقل شده که خدایا به من توفیق بده که با افراد شرور ارتباط نداشته باشم توفیق انس با خودت، انس با اولیا و اهل طاعت را عنایت بده.

وی با عنوان اینکه اولیای الهی شایسته‌ترین افرادی هستند که باید با آنها مأنوس شویم به تشریح ویژگی‌های اولیای الهی پرداخت و اظهار داشت: آنها ایمان کامل دارند، شک و دو دلی در وجودشان راه ندارد، تقوای مستمر دارند و در خوشی‌ها و سختی‌ها تقوا را حفظ می‌کنند، باطن‌شان از هرچه غیر خدا دور است، در دلشان هیچگونه حزن و خوفی از غیر خدا وجود ندارد و ذره‌ای دنیاپرستی در وجودش نیست.

حسن زاده گفت: توصیه شده که با افراد عاقل انس بگیریم، امام کاظم علیه السلام در این رابطه می‌فرمایند که از انس با مردم بپرهیز به‌جز در میان مردم؛ بگردید و افراد امین و عاقل را پیدا کنید و خداوند متعال میان بندگان خودش هیچ چیزی را با ارزش‌تر از خردمندی تقسیم نکرده است.

خطبه دوم

حجت الاسلام احمد حسن زاده در خطبه های دوم عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه کیش بعد از توصیه به رعایت امر تقوا عنوان کرد: این هفته روز مخصوص زیارتی امام رضا علیه السلام است و امیدوارم توفیق زیارت را در این روز داشته باشیم، این روز روز مخصوص زیارتی از راه نزدیک و دور است و در احادیث نقل شده که هر امامی به گردن شیعیان خودش عهدی دارد و به جای آوردن نیکوی آن با زیارت قبور آنهاست.

وی افزود: روز دحو الارض اوقات بسیار با فضیلتی هستند، شبی که رحمت الهی بر ما نازل می‌گردد و عبادت در آن شب پاداش فراوانی دارد، روزه گرفتن در این روز بسیار با فضیلت است.

امام جمعه کیش با اشاره به وقوع زمین‌لرزه‌ای متعدد در اخیر جزیره کیش اظهار داشت: این وقایع از اتفاقات طبیعی است و باید بدانیم که این زلزله‌ها زنگ خطری است که حتما باید به مقاوم سازی و ایمنی توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: با جدیت از پیمانکاران می‌خواهیم همه قوانین و ضوابط را رعایت کنند و مهندسین ناظر هم قوانین را به طور دقیق کنترل کنند.

حسن زاده افزود: خواندن نماز آیات از وظایف ما هنگام وقوع زلزله است به هر تعداد از زلزله‌هایی که اتفاق می‌افتد یک نماز واجب می‌شود، در مقابله با بلایای طبیعی و خطرات زلزله از معنویت هم بهره ببریم و سوره زلزال را بخوانیم.

وی گفت: از مدیریت خوب ستاد بحران تشکر می‌کنم و قدردان زحمات همه هستیم.

امام جمعه کیش در ادامه با اشاره به ماجرای سرقت از صندوق‌های امانات بانک ملی گفت: اتفاق نامبارکی بود، جامعه نباید به سوی بی‌تقوایی برود اما از این نظر که پلیس با این سرعت سارقان را دستگیر کرد جای تقدیر دارد، نیروی انتظامی یک نهاد خدمتگزار است و اصلی‌ترین وظیفه‌اش تأمین امنیت است،

وی بیان داشت: در جزیره کیش نیز دو باند سارق ۱۳ نفره با سرعت و جدیت دستگیر شدند، برخوردهای خوبی با ناهنجاری‌ها داشته‌اند، با عکاسان غیرمجاز برخورد و آنها را جمع آوری کردند، از برادران عزیز و گرامی نیروی انتظامی در کیش تشکر می‌کنیم.

حسن زاده آغاز هفته قضایی و عدالت را تبریک گفت و افزود: مردم دو خواسته از قوه قضائیه دارند، اینکه دقت در قضاوت داشته باشند و ثانیاً اصرار دارند که سرعت عمل داشته باشند.

وی با اشاره به آغاز هفته صرفه جویی در مصرف آب گفت: مصرف آب و برق در جزیره کیش دو مسئله مهم است، باید از نعمت‌های الهی درست استفاده کنیم، صرفه جویی را جزو اولویت‌های مردم و مسئولین قرار دهیم.

خطیب نماز جمعه کیش در پایان ضمن یادآوری سالروز شهادت شهید چمران، روز بسیج اساتید را به اساتید بسیجی تبریک گفت.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۳/۲۷
بازدید: ۲۳۷۳۷