متن خطبه های نماز جمعه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : تربیت دانشمندان، تحقق نهضت علمی، تربیت نیروی انسانی، توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای، از تاکیدات مهم رهبری است.

خطبه های ۲۹ بهمن ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت ‌الاسلام و المسلمین حسن زاده در خطبه‌های این هفته ۲۹ بهمن در ادامه بحث اخلاق در خانواده، به موضوع بررسی انتخاب همسر به‌عنوان اولین گام در مسیر تشکیل خانواده پرداخت و گفت: یکی از بزرگان علم اخلاق مردم و جوانان را در رابطه با انتخاب همسر به سه گروه سخت‌گیر، راحت گیر و میانه رو تقسیم کرده است.

وی افزود: یک گروه در انتخاب همسر سخت‌گیری می‌کنند و طی سالیان گزینه‌های مختلفی می‌بینند اما چون سخت‌گیر هستند با کوچکترین بهانه‌ای از گزینه‌های مورد نظر صرفنظر می‌کنند.

امام جمعه کیش ادامه داد: برخی راحت گیر هستند، به‌راحتی گزینه مورد نظرشان را به صرف یک نظر و یک گفتگو حتی در کوچه و خیابان می‌پسندند و تشکیل خانواده می‌دهند در حالی که نمی‌دانند عاقبت این نوع ازدواج‌ها ختم به خیر نمی‌شود.

وی گفت: در بین این دو گروه، گروهی هستند که مطابق عقل عمل می‌کنند و میانه‌رو هستند، انسان وقتی می‌خواهد تشکیل خانواده دهد باید در حد متعارف فکر کند و جوانب مثبت و منفی را بسنجد و با بزرگتر‌ها مشورت کند و برای شناخت بیشتر تحقیقات جامعی داشته باشد و بعد با توکل بر خدا اقدام بکند.

حسن زاده اظهار داشت: متأسفانه برخی اوقات اوهام و خیالاتی در زندگی برخی از جوانان رسوخ می‌کند که زندگی را از هم می‌پاشد.

وی گفت: بعضی‌ها وقتی می‌خواهند همسر انتخاب کنند به معیارهای اساسی که دین فرموده توجه نمی‌کنند و خودشان معیارهای بی اساسی مد نظر می‌گیرند، مثلاً می‌گویند باید قدش از ما کوتاه‌تر باشد، سوادش از ما کمتر باشد، ثروتش از ما کمتر باشد، اینها سخن بسیار بی‌منطقی است و ریشه این تفکر به این برمی‌گردد که این آقا به‌دنبال شریک زندگی نیست بلکه به دنبال حاکمیت و برتری جویی است.

خطیب نماز جمعه کیش با ذکر اینکه چندین هدف مهم در انتخاب همسر وجود دارد، عنوان کرد: اولین هدف از انتخاب همسر باید انتخاب شریک زندگی باشد، حتما باید ویژگی‌های یک شریک خوب را داشته باشد.

وی گفت: برخی افراد نگاه تجاری به ازدواج دارند، سعی می‌کنند با خانواده‌هایی که وضع مالی بهتری دارند ازدواج کنند، برخی به‌دنبال کسب موقعیت هستند، برخی هم به‌دنبال هوسرانی هستند که هوسرانی دورانی دارد و این دوران تمام می‌شود.

حسن زاده در پایان به ذکر احادیثی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله پرداخت و گفت: اگر کسی با یک دختری ازدواج کند فقط به‌خاطر اینکه این خانواده دارای نام و نشان هستند، این آقا در نهایت ذلیل خواهد شد و کسی که به‌خاطر مال و ثروت دختری با او ازدواج کند قطعا گرفتار فقر خواهد شد.

خطبه دوم:

حجت الاسلام و المسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته ضمن دعوت نمازگزاران به تقوای الهی ، جوانان را به رعایت تقوا در فضای مجازی دعوت کرد، باید تقوا در فضای مجازی را رعایت کرد و خیلی با احتیاط در فضای مجازی حرکت کرد، فضای نانجیبی است اگر خدای ناکرده اصول ورود در فضای مجازی را بلد نباشیم انسان را محکم به زمین می‌زند و حیثیت انسان را از بین می‌برد.

وی در ادامه با اشاره به حادثه تلخ بریده شدن زن جوان اهوازی توسط همسرش، دلیل رخ دادن این حادثه را فضای رها شده مجازی عنوان کرد و گفت:چه معنی دارد زن جوانی با یک مرد در کشور خارجی ارتباط بگیرد از آنجا به کشور دیگر بروند و عکس‌های خودشان را برای همسرش بفرستند، همه اینها باعث تحریک می‌شود و اصل کار خطاست.

امام جمعه کیش گفت: گاهی اوقات برخی افراد بدترین وضعیت عکس‌ را برای پروفایل انتحاب می‌کنند، باید پروفایلی که یک نفر می‌گذارد دلیل بر دین و تقوا و شخصیت او باشد.

وی بیان داشت: شبکه ملی ارتباطات یعنی مردم در آن فضا مصون بمانند و تقاضا داریم از دولت که به‌سرعت شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کنید.

حسن زاده در ادامه ذکر لا اله ‌الا الله را از بهترین اذکار در ماه رجب دانست و گفت: هیچ عبادتی بالاتر از گفتن این ذکر نیست و بدین معنی است که جز الله معشوق و دلبری برای انسان وجود ندارد.

وی افزود: ذکر استغفار نیز توصیه شده است که در این ماه گفته شود، و از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِي لَا إِلهَ إِلّا هُوَ وَحْدَهُ لَاشَرِيكَ لَهُ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ، خداوند کارش را به رحمت و مغفرت پایان می‌دهد.

خطیب نماز جمعه کیش به سخنان مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی در ارتباط تصویری با مردم آذربایجان شرقی نیز اشاره‌ای داشت و گفت: توجه به نیازهای اساسی آینده از مهمترین این بیانات بود که الان باید به آنها توجه کنیم؛ یکی از آنها توجه به علم و تحقیق در کشور است که باید حرکت علمی کشور شتاب بیشتری بگیرد و تربیت دانشمندان و تقویت نهضت علمی نیز توجه شود.

وی گفت: تقویت نیروی انسانی و فرزند آوری و تکثیر نسل که عنصر لازم برای پیشرفت کشور است باید تأمین شود. مسئولان باید تسهیلات و مشوق‌ها برای فرزندآوری را بیشتر کنند.

 

حسن زاده بیان داشت: یکی از نیازهای اساسی آینده انرژی صلح آمیز هسته‌‌ای است، نفت روزی به پایان خواهد رسید و مجبوریم در آینده از انرژی هسته‌ای استفاده کنیم،

وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری مد ظله العالی گفتند که در قضایای برجام نکاتی باید رعایت می‌شد تا مشکلات بعدی پیش نیاید، نکاتی عنوان شد اما بعضی نکات مورد توجه قرار نگرفت و مشکلات بعدی پیش آمد، باید مذاکرات را با توجه به نگاه رهبری هدایت کنیم.

امام جمعه کیش سالروز شهادت روحانی انقلابی مرحوم حاج شیخ فضل‌الله محلاتی را گرامی داشت و افزود: وی روحانی انقلابی و انسانی زاهد، معاد باور و خدا ترس بود، حضور روحانیت در دفاع مقدس برگ زرینی بر تاریخ شیعه است و روحانیت بیش از ۴هزار شهید در جریان جنگ تحمیلی تقدیم کرد.

وی فرا رسیدن ۵ اسفند روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس را تبریک گفت و افزود: خواجه نصیر طوسی در علومی مثل فلسفه، فقه، ستاره شناسی ، نجوم و ریاضی تخصص داشت و خدمات زیادی به جهانیان ارائه کرد و یکی از گسترش دهندگان علم مثلثات بود.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۱/۲۹
بازدید: ۸۲۴۵