متن خطبه های نماز جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

متن خطبه های نماز جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

متن خطبه های نماز جمعه ۵ فروردین ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی
چکیده:

خطیب موقت کیش: مقاومت مردم یمن باعث شکست راهبردی و بی‌اعتباری آل سعود شده و بهترین راه حفظ استقلال کشور است.

 

خطبه های۵ فروردین۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین رضایی

 

خطبه اول:

حجت الاسلام و المسلمین رضایی در‌ خطبه‌های اولین آدینه ۱۴۰۱ ، ضمن تبریک به‌مناسبت فرارسیدن عید نوروز و آغاز سال ۱۴۰۱، فصل بهار را مظهر طراوت، شادابی و نشاط دانست و عنوان کرد: امسال آغاز فصل بهار مقارن با بهار امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف بود و امیدواریم سالی سرشار از موفقیت و سلامتی برای همه ما باشد.

وی به تشریح شادی و نشاط در اسلام پرداخت و افزود: اسلام به‌عنوان دینی که به تمام نیازهای روحی و جسمی انسان توجه دارد، داشتن روحیه شاد را لازمه زندگی موفق می‌داند.

خطیب موقت نماز جمعه کیش ادامه داد: منظور از نشاط و شادی فقط خندیدن نیست، بلکه آن حالت خوش و لذت بخشی است که وقتی انسان به اهداف و آرزوهای خودش می‌رسد آثارش در چهره انسان نیز مشخص می‌شود.

وی گفت: نشاط و شادی هم از بعد فردی و هم اجتماعی بر روح و روان انسان تأثیر دارد، قلب‌ها به هم نزدیک می‌شود و سوء ظن را از بین می‌برد.

حجت‌الاسلام رضایی بیان داشت: در اسلام با توجه به تأثیرگذار بودن شادی در زندگی، اهمیت ویژه‌ای به این موضوع داده‌اند، امام علی علیه السلام با چهره بشاش با مردم برخورد می‌کردند و اهل مزاح و شوخی کردن بودند.

وی به ذکر حدیثی از امیرالمومنین علی علیه السلام پرداخت و گفت: مومن باید غم و اندوه را در دل و قلب خودش قرار بدهد و در‌چهره نشاط داشته باشد.

خطیب موقت نماز جمعه کیش گفت: چهره‌های شاد جامعه با نشاط را می‌سازند، روبرو شدن با لبخند در‌ چهره و روی برادر مومن، نوعی صدقه است، پس جامعه مومنین باید شاد و با نشاط باشد.

وی در ادامه به ذکر چندین راهکار برای رسیدن به شادی و نشاط پرداخت و اظهار داشت: ایمان به خدا و ارتباط باخداوند اولین راهکار است، کسی که ایمان به خداوندی دارد که هم قدرت حل مشکلات را دارد و هم بخشنده و مهربان است، در سختی و مشکلات دچار افسردگی نخواهد شد، همه روانشناسان اعتقاد دارند، افرادی که به خدا اعتقاد دارند برای زندگی انگیزه بیشتری دارند و کمتر دچار افسردگی می‌شوند.

رضایی گفت: راه رهایی از غم و اندوه استغفار است، در ‌احادیث آمده زمانی چیزی تو را اندوهگین می‌کند ذکر« لاحول ولاقوه الا بالله »باعث آرامش‌ و نشاط می‌شود.

وی عنوان کرد: مومن امیدوار به فضل و رحمت خدا است و همین برایش شادی می‌آورد، و این شادی از دارایی و اموال دیگران که جمع می‌کنند برتر است.

خطیب موقت نماز جمعه کیش افزود: حسرت خوردن بر گذشته انسان را ناراحت می‌کند، برخی هم همیشه به فکر آینده و آرزوهایشان هستند و فکر می‌کنند آینده چه می‌شود، انده و بی‌جا نسبت به آینده آرامش امروز انسان را سلب می‌کند و اگر انسان غم و غصه بی‌جا نخورد می‌تواند از حال زندگی‌اش لذت ببرد.

وی با بیان اینکه در اسلام همه شادی‌ها پسندیده نیستند و شادی و نشاط در حد خودش و اعتدال پسندیده است، تأکید داشت: شادی که ناشی از غرور و تکبر، تمسخر دیگران، لهو و لعب و کار حرام باشد و انسان را از خدا غافل کند، پسندیده نیست.

خطبه دوم:

حجت الاسلام و المسلمین رضایی در خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته به تشریح پیام نوروزی مقام معظم رهبری و نامگذاری امسال با شعار تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین، پرداخت و عنوان کرد: منظور از دانش بنیان در شعار سال، یعنی دانش و فناوری پیشرفته، نقش‌آفرینی کاملی در همه عرصه‌های تولید داشته باشد و کارهایی که انجام می‌شود برپایه علم و آگاهی و تخصص باشد تا هزینه ‌های تولید کاهش و کیفیت ارتقا پیدا ‌کند.

وی ادامه داد: دولت تازه نفس سیزدهم به میدان آمده و آنطور که نشان می‌دهد دولتی مردمی دارای ریل گذاری جداگانه‌ای غیر از دولت قبلی و در حال حرکت است و امیدهایی در‌ مردم ایجاد شده است، امید این است که ان‌شاءالله تغییری در وضعیت اقتصاد و معیشت مردم صورت بگیرد.

خطیب موقت نماز جمعه کیش بیان داشت: شرکت‌های دانش‌بنیان باعث اشتغال آفرینی شدند و باید تعداد آنها دوبرابر شود.

وی در ادامه با توجه به حوادث اخیر رخ داده در دنیا و جنگ بین اوکراین اظهار داشت: حوادثی که در دنیا اتفاق می‌افتد حقانیت راه ملت ایران را ثابت می‌کند، ملت ایران ایستادگی را انتخاب کرده و سربلند است.

رضایی ادامه داد: حوادث اوکراین نشان داد چقدر در دنیا ظلم و ستم عادی است، نژادپرستی در اروپا جاری هست، آنها اذعان می‌کنند جنگ در خاورمیانه اتفاق نیفتاده و از این بابت ناراحت هستند.

وی با اشاره به سالروز عملیات فتح المبین گفت: رشادت‌های رزمندگان اسلام در عملیات فتح المبین در شمال خوزستان منجر به آزادسازی ۲۵۰۰ کیلومتر مربع شد، انهدام ۴ لشکر عراق و آزاد شدن ۱۵ هزار اسیر در این عملیات صورت گرفت.

خطیب موقت نماز جمعه کیش ضمن تسلیت وفات آیت‌الله ری‌شهری اظهار داشت: ایشان عمر بابرکتی داشتند، قبل از انقلاب از مبارزین بود و بعد از انقلاب خدمات و مسئولیت‌های فراوانی داشتند.

وی با عنوان اینکه دهه آخر ماه شعبان، دهه تکریم مساجد نامگذاری شده است افزود: امیدواریم با شرایط مناسب کرونایی در کشور، برنامه‌های مساجد در ماه مبارک رمضان با رونق بهتری برگزار شود.

رضایی با یادآوری سالگرد حمله عربستان به یمن در ۷ سال گذشته، اظهار داشت: عربستان در رأس یک ائتلاف عربی ـ عبری تحت حمایت آمریکا به یمن حمله کرد، آنها فکر می‌کردند در یمن با یک گروه طرف هستند اما مردم یمن مقاومت کردند و امروز عربستان در یک باتلاق گیر کرده است، انصارالله تقویت شده و نقاط مهم عربستان را هدف قرار می‌دهند و تلفات زیادی داده‌اند.

وی به تشریح آثار مقاوت ۷ ساله مردم یمن پرداخت و گفت: مقاومت مردم یمن باعث شکست راهبردی و بی‌اعتباری آل سعود شده است، آل سعود فکر می‌کرد با چند حمله انصارالله را شکست و پادشاهی خودش را گسترش می‌دهد، اما موفق نشدند این ملت مظلوم را به زانو در بیاورند.

خطیب موقت نماز جمعه کیش گفت: ثابت شد کشورهایی مثل عربستان و امارات با دشمن شماره یک اسلام یعنی اسرائیل همکاری دارند.

وی افزود: نتیجه مقامت نشان داد که مقاومت بهترین راه حفظ استقلال کشور است، آنکه مقاومت را با اتکا به مردم خودش پیش می‌گیرد در صحنه جنگ پیروز است، اما عده‌ای که اهل مقاومت نبودند اهل تکیه به بیگانگان بودند امروز اثری از آنها نیست.

حجت‌الاسلام رضایی ادامه داد: در ۲۷ اسفند بشار اسد به امارات سفرکرد که پیام‌های مختلفی دارد، امارات کمک‌های زیادی به تروریست‌ها کرد و الان بعد از ۱۱ سال به این نتیجه رسیده که پیروزی مقاومت و شکست عربی ـ عبری را اعتراف کند.

وی افزود: تأثیرگذاری آمریکا بر کشورهای خلیج فارس تضعیف شده است، و در عین حال حقانیت موضع‌گیری‌های رهبر نظام اسلامی را نشان می‌دهد.

رضایی در پایان گفت: سوریه به‌خاطر دفاع از گفتمان مقاومت هزینه پرداخت اما الان ثمره شیرین آن را می‌چشد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۱/۰۵
بازدید: ۶۳۸۰