متن خطبه های نماز جمعه ۶ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۶ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۶ اسفندماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : بحران اوکراین نتیجه اعتماد به آمریکا و غرب در تأمین امنیت است.

 

خطبه های نماز جمعه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ در ادامه بحث اخلاق در خانواده به موضوع بررسی انتخاب همسر به‌عنوان اولین گام در مسیر تشکیل خانواده پرداخت و گفت: جوانان در انتخاب همسر باید هدف‌های عقلانی و شرعی را مدنظر بگیرند و باید بدانند ملاک انتخاب همسر، انتخاب شریک زندگی تا پایان عمر است و این هدف می‌تواند دریچه‌های نورانی را به روی جوانان باز کند.

وی با ذکر این سوال که چه کسی می‌تواند شریک خوب زندگی انسان باشد افزود: با توجه به احادیث و روایات اولین و مهمترین شاخصه، ایمان و دینداری اعتقادات است و در واقع کسی که سبک زندگی قرآنی و اسلامی داشته باشد.

امام جمعه کیش بیان داشت: در حدیثی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ذکر شده که به خاطر این چهار مورد: ثروت، زیبایی، اصل و نسب، لذت و هوس نباید به سمت ازدواج رفت و تنها معیار باید دین و ایمان باشد.

وی افزود: اسلام به اینکه همسر از خانواده ثروتمند باشد اشکال نگرفته بلکه هدف از ازدواج فقط و فقط ثروت زوجه و خانواده‌اش باشد خطاست.

حسن زاده ادامه داد: در مورد زیبایی هم در روایات از آن به‌عنوان نقطه قوت یاد شده اما بر اساس حدیث پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله تمرکز نباید فقط روی زیبایی و خوشنامی خانواده و لذت باشد، اگر این امور باشد و در کنار آن دین، تقوا، ایمان و رعایت سبک زندگی اسلامی باشد رسول اکرم صلی الله علیه و آله چنین انتخابی را می‌پسندد.

وی در ادامه به ذکر نکاتی در رابطه با مهریه و مراسم ازدواج بیان کرد و افزود: این دو مسئله از مسائل مهم و سرنوشت ساز تشکیل خانواده هست، در روایات تأکید بر سبک بودن مهریه شده است و بنابراین قرار دادن مهریه سنگین، قرار گرفتن در مقابل دستورات دین است.

خطیب نماز جمعه کیش افزود: فلسفه مهریه سبک این است که اگر مهریه سنگین انتخاب شود این مهریه سنگین اولا نشانه بی اعتمادی بین زن و مرد است و ثانیاً تهدید کننده آینده زندگی جوانان است و ثالثاً مهریه سنگین هزینه‌های سنگین هم به دنبال دارد و رابعاً باعث فرار جوانان از ازدواج می‌شود.

وی بیان داشت: امروز چند هزار جوان به خاطر عدم توانایی پرداخت مهریه در گوشه زندان هستند، جوانی که باید اول زندگیش اهل تلاش و کوشش باشد و یک نیروی خوب انسانی برای کشور است.

حسن زاده اظهار داشت: در حدیثی آمده است که یکی از نشانه‌های مبارک بودن زن، سبک بودن مهریه اوست ؛ در مقابل از نشانه‌های شوم و نامبارک بودن زن سنگین بودن مهریه اوست.

وی گفت: در حدیثی رسول خدا صلی الله علیه و آله میفرمایند که در مهریه آسان بگیرید که مهریه سنگین موجب کینه و عدوات می‌شود.

امام جمعه کیش افزود: این مسئله دیده شده که جوانی که علاقه‌مند به دختری است برای اینکه به او برسد وقتی مهریه سنگین تعیین می‌کنند او قبول می‌کند اما بعد از ازدواج کینه افرادی که این مهریه سنگین را بر او تحمیل کردند در درونش ایجاد شده و با آنها دشمن می‌شود.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته با اشاره به فرارسیدن ۲۷ رجب و عید مبعث ، آغاز نبوت پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله را تبریک گفت و عنوان کرد: خداوند متعال دارای سنت‌های لایتغیر است، یکی از این سنت‌ها این است که وقتی جامعه به اوج نکبت و جهل خود برسد حتما در آستانه یک بعثت الهی خواهد رسید، این موضوع در رابطه با بعثت انبیای گذشته به‌خوبی دیده می‌شود و هرجا بعثتی اتفاق می‌افتد قطعاً قبل از آن جاهلیتی در جامعه بوده که به اوج خودش رسیده است.

وی افزود: بر اساس آموزه‌های قرآنی جاهلیت در چهار زمینه افکار، قوانین، سبک زندگی و ارتباطات رخ می‌دهد و در عصر حاضر نیز این چهار مرحله حیات جاهلی را در فرهنگ غربی مشاهده می‌کنیم.

امام جمعه کیش ادامه داد: طبق سنت الهی جهان در آستانه ظهور منجی عالم بشریت است و ما منتظر مردی بزرگ هستیم که تشریف بیاورد و در مقابل جاهلیت بایستد.

وی سالروز شهادت امام موسی کاظم علیه السلام و وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را تسلیت گفت.

حسن زاده در ادامه مباحثی پیرامون برگزاری نمایشگاه صنعت پتروشیمی در کیش پرداخت و گفت: از برگزار کنندگان این نمایشگاه تقدیر و تشکر دارم، حضور شرکت‌ها گسترده بود و از نکات بسیار خوب نمایشگاه حضور به‌شکل زنجیره کامل بود و تولید کننده، قطعه ساز و بانک‌ها در این نمایشگاه حاضر بودند.

وی گفت: توجه به پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی از نکات ضروری در همه مسائل و رویدادهاست، نمایشگاه خوبی برگزار شد اما نگاه فرهنگی و اجتماعی در این نمایشگاه کمرنگ بود، می‌توانست یک ایستگاه مطالعه کتاب یا غرفه اختصاصی محصولات جزیره در نمایشگاه باشد و جزیره کیش به شرکت‌ کنندگان معرفی شود.

خطیب نماز جمعه کیش از کمرنگ بودن حضور شرکت‌های موجود در جزیره در این نمایشگاه انتقاد کرد و گفت: معتقدیم هر نمایشگاهی که برگزار می‌شود باید شرکت‌های مستقر در جزیره در آن حضور چشمگیر داشته باشند.

وی دیده شدن نمایشگاه و برگزاری قوی را از موارد ضروری این نوع نمایشگاه عنوان کرد و اظهار داشت: نمایشگاه‌های با عظمت باید با شکوه‌تر برگزار شوند و افتتاحیه و اختتامیه قوی داشته باشند، رسانه‌ها هم پای کار بیایند و گزارش‌های متعدد و متنوع تهیه شود و به همه ایران این اخبار مخابره شود که چنین نمایشگاهی در کیش برگزار شده است.

حسن زاده بیان داشت: نمایشگاه باید خروجی داشته باشد و به انعقاد قراردادهای مهم تجاری صنعتی ختم شود.

وی اظهار داشت: کارگران خدمات ارزنده‌ای به شهر ارائه می‌دهند و بارها از کارگران تقدیرکردیم، قشر کارگر ضعیف‌ترین قشر جامعه است، شایسته نیست بی‌توجهی قرار بگیرند و توقع داریم به امور آنها رسیدگی شود، به‌نظر می‌رسد تشکیل تعاونی کارگری راه‌حلی دائمی برای رفع مشکلات آنها باشد و با تشکیل تعاونی واسطه‌ها حذف می شوند.

امام جمعه کیش گفت: قبل از کرونا میز خدمت در مصلی برقرار بود که با کمک مسئولان محترم، پیشنهاد می‌کنم بعد از نوروز میز خدمت راه‌اندازی شود، همین که مردم از نزدیک مسئولان را می‌بینند باعث دلگرمی آنها می‌شود.

وی در ادامه تذکری به عدم حضور برخی مسئولان در نماز جمعه داشت و گفت: بسیاری از مسئولان جزیره در نماز جمعه حضور دارند و انصافاً شاهد حضور مسئولین انقلابی و پای کار در کیش هستیم، اما برخی از عزیزان گاهی اوقات در نماز جمعه‌ها دیده نمی‌شوند، مگر می‌شود انسان مسئول نظام اسلامی باشد و در نماز جمعه‌ای که وصل به حکومت است حضور نداشته باشد، باید تمام جلسات کاری هنگام نماز جمعه تعطیل باشد و حضور مسئولین در نماز جمعه چشمگیر باشد.

حسن زاده در رابطه با حمله روسیه به اوکراین گفت: معتقدیم که جنگ تنها راه حل نیست و باید مسائل از طریق گفتگو حل بشود، کشورهای منطقه باید از حمله به اوکراین درس بگیرند و در اعتماد به آمریکا تجدید نظر کنند، چیزی که برای یک کشور امنیت‌آور است تکیه بر توان داخلی و ملت‌هاست.

وی در پایان روز امور تربیتی و تربیت اسلامی را گرامی داشت و گفت: از وظایف مهم آموزش و پرورش تربیت انقلابی فرزندان است.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۰/۱۲/۰۶
بازدید: ۷۹۲۴