متن خطبه های نماز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش: مردمی بودن ، ساده زیستی و گوش شنوا برای شنیدن حرف مردم برخی از شاخصه های نماینده انقلابیست.

 

خطبه های نماز جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۶ خرداد ۱۴۰۱ به ادامه موضوع انس با خدا پرداخت و گفت: انس یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم و فطری در وجود انسان است که انسان برای رسیدن به یک زندگی مطلوب نیاز به این ظرفیت دارد.

وی با عنوان اینکه یکی از ارزشمندترین انس‌ها انس با خداست به تشریح عوامل انس با خدا پرداخت و گفت: یکی از راه‌های مأنوس شدن با خدا، دعا کردن است و از خدا بخواهیم انس با خودش را به ما عنایت کند.

امام جمعه کیش ادامه داد: دعا اکسیری است که هرجا از آن استفاده کنیم نتیجه خواهد داد و بهترین دعاها دعایی هستند که ائمه به ما آموزش داده‌اند، مخصوصا در زمان‌هایی مثل لحظه افطار، زمان بارش باران، زیر گنبد امام حسین علیه السلام که توصیه شده دعا مستجاب می‌شود.

وی افزود: ذکر و یاد خدا یکی دیگر از عوامل انس گرفتن با خداست، البته ذکری که همراه با زبان، قلب هم در اختیار خدا باشد، امام علی علیه السلام در حدیثی عنوان کرده که ذکر و یاد خدا کلید انس با خداست.

حسن زاده گفت: در حدیث قدسی آمده که خداوند فرموده هر بنده‌ای را که ببینم قلبش پر از یاد من باشد، خودم او را تربیت می‌کنم و هم‌نشین و هم سخن و انیس او خواهم شد.

وی تأکید کرد که اگر بخواهیم به مقام انس با خدا برسیم باید در دوست یابی دقت کنیم و از مصاحبت با اهل دنیا و غفلت پرهیز کنیم.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام را تسلیت گفت و به بیان دو هشدار اقتصادی از زبان این امام معصوم پرداخت و عنوان کرد: گرانی قیمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد و نامطلوب می‌سازد، باعث می‌شود امانتداری از بین برود و مردم را از فشار و سختی به ستوه آورد.

وی افزود: اسلام روی اقتصاد و شکوفایی جامعه اسلامی تأکید دارد، همه مسئولین و دولتمردان و بخش خصوصی موظف هستیم که به مسئله اقتصاد توجه کنیم، باید مشکلات گرانی را حل کرد و این موضوع را باید جدی رفت.

امام جمعه کیش از افزایش بیش از حد اجاره بهای مسکن گلایه کرد و گفت: بسیاری از گرانی‌ها نتیجه عدم نظارت و سوء استفاده سوءاستفاده کننده‌هاست، قیمت‌های بالای اجاره و خرید ساختمان در کیش باید با سیاست گذاری درست مدیریت شود و با اجرای مدیریت عاقلانه می‌توان فضای گرانی را مدیریت کرد.

وی بیان داشت: احتکار خوراکی‌ها باعث بی‌زاری و نارضایتی مردم می‌شود، گاهی اوقات کاسب جز هم محتکر می‌شود به این امید که بعداً آن کالا گران شود، چطور ممکن است روغن یک شبه کم شود و تمام قفسه‌ها خالی شود بعد از چند روز همه قفسه‌ها پر از روغن شود!

حسن زاده گفت: در اسلام پیامدهای سختی برای محتکر بیان شده، پیامبر اسلام محتکر را ملعون خطاب کرده است، و دلیل ورشکستگی احتکارکنندگان را احتکار کالا عنوان شده است. 

وی با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی فرمودند انقلابی ماندن مهم‌تر از انقلابی بودن است، برخی از افراد باید هر از چند گاهی انقلابی بودن خود را تجدید و نوسازی کنند، برخی در سال‌های اول انقلاب خیلی انقلابی بودند اما در وسط کار بریدند، امیدواریم که شاهد مجلسی انقلابی باشیم.

امام جمعه کیش به چند شاخصه نماینده انقلابی اشاره کرد و گفت: باید مردمی و با مردم نشست و برخاست داشته باشند، ساده زیست باشند و اسیر تجملات نشوند، درهایشان به روی مردم باز باشد، گوش شنوا برای شنیدن حرف مردم داشته باشند.

وی وقوع حادثه تأسف بار آبادان و فروریختن ساختمان متروپل و جان باختن برخی از هموطنانمان را تسلیت گفت و افزود: باید از همه ظرفیت‌ها باید برای کاستن تلفات استفاده کرد و مقصران حادثه مجازات عبرت آموز شوند.

حسن زاده افزود: باید برای جلوگیری از تکرار چنین موضوعاتی نظارت‌ها را تقویت کرد، مسئولیت یک ساختمان بر عهده ناظر ساختمان است، مهندسان ناظر باید با جدیت نظارت کند، توجه به آئین نامه ملی ساختمان از مسائلی است که می‌تواند جلوگیری از وقوع این حوادث کند، باید آیین نامه‌ها به‌روز رسانی و از مصالح مرغوب استفاده شود، اجازه ندهید ساختمان بی‌کیفیت در کیش تولید شود.

وی در ادامه با توجه به افزایش فوتی‌های ناشی از غرق شدن برخی گردشگران در دریای کیش اظهار داشت:  این وضعیت نامناسب است و قابل قبول نیست، معتقدیم باید ظرفیت پلاژها را بالا برد، مناطق ممنوعه شنا را مشخص کنید و جلوی شنا ممنوع را بگیرید، همچنین هشدارهای به موقع می‌تواند تأثیرگذار باشد.

خطیب نماز جمعه کیش پیشنهادی برای کاهش تلفات ارائه داد و گفت: برای جلوگیری از خطرات دریا باید در سواحل کیش استخرهای آب دریا احداث کنیم و در اختیار مردم و گردشگران قرار دهیم.

وی در پایان سالروز ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها را تبریک و تهنیت گفت و با توجه به آغاز هفته حج اظهار داشت: امیدوارم امسال شاهد حج خوبی باشیم، در مکتب اسلام سفارش به انجام حج شده است، در زمان امام صادق علیه السلام هم می‌گفتند چرا پول را خرج فقرا نمی‌کنید و به حج می‌روید! امام صادق علیه السلام مقابل این توطئه ایستاد و می‌فرمودند حق ندارند افراد را از رفتن به حج باز دارند و کسی که مانع سفر حج شود گرفتار عذاب دنیایی و اخروی خواهد شد، هم باید حج و هم مسائل خیر را داشت و آنهایی که به حج می‌روند دست به خیر بیشتری دارند.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۶
بازدید: ۱۹۶۰