متن خطبه های نماز جمعه ۷ مردادماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۷ مردادماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

متن خطبه های نماز جمعه ۷ مردادماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده
چکیده:

امام جمعه کیش : امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه فراموش شده ای است که همه موظف به إحیای آن هستیم.

 

خطبه های نماز جمعه ۷ مرداد ماه ۱۴۰۱ به امامت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن زاده

 

خطبه اول:

       حجت‌الاسلام والمسلمین حسن زاده در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته ۷ مرداد ماه ۱۴۰۱ به‌مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و عزای حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام به موضوع بصیرت به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های انسانی پرداخت و عنوان کرد: بصیرت را در یاران امام حسین علیه السلام به خوبی می‌توانیم ببینیم، هیچکدام از حماسه آفرینان عاشورا بی هدف به کربلا نیامدند همه آنها نسبت به راه و رهبر و وظیفه جهادشان در آن زمان بصیرت و شناخت داشتند.

وی به بصیرت بالای حضرت ابوالفضل العباس سلام الله علیه پرداخت و گفت: حضرت عباس سلام الله علیه واقعا شخصیت بابصیرتی بود در زمان نوجوانی در جنگ صفین شرکت کرد، در دوران امام حسین علیه السلام هم قبل از عاشورا و هم در عاشورا وقایعی اتفاق افتاد که نشان از بصیرت بالای وی دارد.

امام جمعه کیش گفت: امام صادق علیه السلام در دوجا بیان می‌کند که حضرت عباس علیه السلام اهل بصیرت است، اول در زیارتنامه مخصوص قمر بنی هاشم است که می‌فرماید حضرت عباس شخصیتی با ایمان و خدا باور بود، من شهادت می‌دهم که او لحظه‌ای از خود سستی نشان نداد بلکه مشی او در بصیرت در دین رقم خورده است.

وی ادامه داد: امام صادق علیه السلام در حدیثی دیگر می‌فرمایند که حضرت عباس عموی ما در بصیرت نفوذ کرده و بینش عمیقی دارد.

حسن زاده در ادامه به اهمیت و جایگاه بصیرت پرداخت و گفت: آنقدر این مسئله مهم است که قرآن کریم از ویژگی‌های پیامبر و پیروانش را اهل بصیرت عنوان می‌کند، امیدوارم که بتوانیم این ظرفیت را خوب بشناسیم و خودمان را مزین به این ظرفیت کنیم.

 خطبه دوم:

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده در خطبه‌های دوم این هفته ضمن تسلیت فرارسیدن ماه عزای حسینی عنوان کرد: باید نگاهمان به دهه محرم تحولی باشد، باید اعتقاداتمان، عمل کردن به احکام دین و علاقه نسبت به امام حسین علیه السلام بعد از دهه محرم محکم‌تر شده باشد.

وی شرایط رسیدن به تحول در عزاداری‌های محرم را بیان کرد و افزود: برای اینکه واقعا متحول شویم چند اصل باید رعایت شود: اصل اول خلوص است؛ یعنی اینکه حضور فقط برای امام حسین و محبت و عشق به اهل بیت علیهم السلام باشد.

امام جمعه کیش ادامه داد: حضور در مراسمات با طهارت ظاهری و باطنی باشد، طهارت باطنی هم با استغفار حاصل می‌شود، افراد پاک می‌توانند از این جلسات بهره ببرند، قبل از اینکه وارد مراسم عزاداری شویم بین خودمان و خدای خود صحبت کنیم که خداوند موانع کسب فیض را برطرف کند.

وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را از موارد ضروری برای شرکت در مراسمات عزاداری عنوان کرد و گفت: حتما فاصله اجتماعی رعایت و از ماسک در فضای بسته استفاده شود، مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی برای نشان دادن اهمیت رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در جلسه‌ اخیر که حدود یک ساعت و نیم طول کشید، ماسک خود را لحظه‌ای کنار نزدند و صحبت کردن با ماسک خیلی سخت است و ما باید این اصول را رعایت کنیم.

حسن زاده با توجه به آغاز هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: موظف هستیم این دو فریضه الهی را انجام دهیم و احیا کنیم، امرو‌ز تقریباً این دو ‌فریضه فراموش شده‌اند، حداقل کاری که امروز می‌توانیم انجام دهیم این است که از خانه و خانواده خودمان شروع کنیم.

وی در ادامه سالروز اقامه اولین نماز جمعه رسمی جمهوری اسلامی در ‌تهران به امامت آیت اله طالقانی را گرامیداشت و با اشاره به دیدار اخیر ائمه جمعه سراسر کشور با مقام معظم رهبری اظهار داشت: سمینار بسیار خوب و پرباری بود، با زیارت مرقد مطهر امام خمینی(ره) آغاز شد و پایان آن زیارت رهبر معظم انقلاب بود.

امام جمعه کیش ادامه داد: جلسات خوبی هم برگزار شد، در جلسه‌ای که روسای سه قوه حضور داشتند حرف دل شما مردم خدمت مسئولین کشور زده شد، امیدواریم شاهد تحول اقتصادی در آینده نچندان دور باشیم.

وی افزود: از همه افراد و گروه‌هایی که در پرشور‌کردن نماز جمعه نقش داشتند تشکر‌می‌کنم، آمار و شواهد نشان از این دارد که نماز جمعه کیش پرشور است و همه اقشار مختلف در آن حضور دارند است، مردمان کیش پای کار هستند و از آنها تشکر می‌کنم، از مسئولین محترم باید تشکر کرد، از ستاد نماز جمعه بدون هیچ چشم داشتی زحمت می‌کشند، از روحانیون، نیروی انتظامی مخصوصاً تیم حفاظت نماز جمعه، از بسیج و سپاه، حوزه علمیه خواهران، هلال احمر، آتش نشانی، نیروهای خدماتی، برگزار‌کنندگان مهد آدینه به‌جهت برگزار شدن باشکوه نماز جمعه تشکر می‌کنم.

حسن زاده با ذکر این نکته که حیات کیش وابسته به حضور گردشگران است اظهار داشت: باید از تمام ظرفیت‌های مقبول برای جذب گردشگر استفاده شود، ورودی‌های زمینی دریایی کیش را تقویت کنند، مسیر زمینی فوق‌العاده شکننده است، مسیر بندرلنگه به چارک خطرناک است.

وی ادامه داد: باید مسئولان چاره‌ای بیاندیشند، چطور توقع داریم گردشگران به جزیره بیایند در‌صورتیکه راه‌ها درست نیستند، اینها در ‌خود کیش حل نمی‌شوند و باید مسئلان منطقه آزاد و استانداری و وزارت راه و شهرسازی پای کار بیایند.

خطیب نماز جمعه کیش گفت: چند روز گذشته پروازهای ورودی به کیش کاهش پیدا کرد این امر باعث شد کسبه محترم ناراحت شوند، کیش ایر ظرفیت مهمی بود، برندی برای کیش بود که متاسفانه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، از شخص رئیس جمهور می‌خواهم که شخصا موضوع کیش ایر را پیگیری کنند و حق مردم کیش را برگردانند، اگر کیش ایر را داشتیم قطعاً بهتر می‌توانستیم این شرایط را مدیریت کنیم.

وی در پایان سالروز شهادت شیخ فضل الله نوری و روز صداوسیما را گرامیداشت و توجه به هویت و عدالت را رویکرد دوره مدیریت جدید در صدا وسیما عنوان کرد و از صداوسیمای کیش تشکر کرد.

نویسنده: مصطفی تلخابی
منتشر شده در ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
بازدید: ۴۳۵۵